Ile kosztuje budowa domu parterowego?
Spis treści:
Dom parterowy to dobry wybór dla osób, które chcą wybudować praktyczny, komfortowy, a zarazem bezpieczny dom. Jest to także dobra propozycja dla tych inwestorów, którym zależy na budowie domu w przystępnej cenie. Tutaj wiele zależy jednak od konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w wybranym projekcie. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa domu parterowego w 2023 roku.
Co wpływa na koszty budowy domu parterowego?
W przypadku domów parterowych ogromne znaczenie ma powierzchnia zabudowy i kubatura. Czynniki te wpływają nie tylko na ilość potrzebnych materiałów budowlanych, ale również na konstrukcję dachu. Najtańsze w budowie dachy dwuspadowe można zastosować jedynie w przypadku domów na planie prostokąta, o określonej rozpiętości ścian zewnętrznych. W przypadku bardziej skomplikowanej bryły potrzebny będzie dach czterospadowy lub wielospadowy, a budowa takiego dachu jest dużo znacznie kosztowniejsza.
Na koszty budowy domu parterowego wpływ również liczba okien i drzwi zewnętrznych, a także ich wymiary oraz jakość wykonania. Są to dość drogie elementy, a co za tym idzie, pełna stolarka okienna i drzwiowa do domu jednorodzinnego to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wpływ na ceny mają również poszczególne rozwiązania konstrukcyjne oraz technologiczne, w tym domyślny system grzewczy oraz wentylacja. To wszystko wpływa na to, ile kosztuje budowa domu parterowego. Znaczenie w kontekście całej inwestycji ma także specyfika działki. Problematyczne warunki wodno-gruntowe mogą oznaczać wzrost kosztów budowy.
Jakie zalety posiada dom parterowy?
Dom parterowy to konstrukcja praktyczna i bardzo komfortowa. Wszystkie wnętrza są tu położone na jednej kondygnacji, a brak schodów ma wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak również na koszty budowy domu. Domy parterowe są cenione przez rodziny z małymi dziećmi, ale również przez osoby starsze, które zaczynają odczuwać problemy z poruszaniem. Ważną zaletą mogą być niższe koszty budowy domu – brak schodów, brak okien dachowych, brak skomplikowanego stropu, niższe ściany do ocieplenia – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na to, że budowa domu parterowego może okazać się tańsza, zwłaszcza w przypadku mniejszych domów o umiarkowanej powierzchni zabudowy. Domy parterowe są również prostsze w ogrzaniu, co wpływa na niższe koszty eksploatacyjne.
Średnie koszty budowy domu parterowego w 2023 roku
Na początek weźmy domy parterowe zwieńczone dwuspadowym dachem. W przypadku domów o powierzchni do 120 m2, koszty budowy domu do stanu surowego zamkniętego można zamknąć do 200 – 250 tys. złotych. Budowę domu pod klucz można zakończyć nawet do 400 tys. złotych, co jak na dzisiejsze realia, to bardzo dobry wynik. Nieco droższą propozycją będą natomiast domy parterowe zwieńczone czterospadowym lub wielospadowym dachem. Tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 250 – 300 tys. złotych do stanu surowego zamkniętego i ok. 450 – 500 tys. zł dla domu pod klucz.
A ile kosztuje budowa domu parterowego zwieńczonego płaskim dachem? Tutaj koszty są zbliżone do dachów wielospadowych, ale zazwyczaj nieco niższe, o ile bryła domu nie jest skomplikowana. Najtańsze w budowie będą domy na planie prostokąta z płaskim dachem. Budowę domu do stanu surowego zamkniętego można doprowadzić z budżetem ok. 275 tys. złotych, natomiast za ok. 450,000 zł można wybudować taki dom pod klucz. Koszty budowy domów parterowych znacznie rosną w przypadku dużych domów o powierzchni powyżej 150 – 200 m2.
Jak obliczyć koszty z pomocą kalkulatora budowy domu?
Zastanawiasz się, ile może kosztować budowa wymarzonego domu parterowego? Możesz to sprawdzić z pomocą funkcjonalnego kalkulatora budowy domu dostępnego na naszej stronie internetowej. Wystarczy wpisać podstawowe parametry, takie jak: powierzchnia użytkowa domu, województwo, rodzaj domu, rodzaj dachu, rodzaj stropu, a także garaż. Następne wypełnij krótki formularz kontaktowy. Jeśli nie chcesz, abyśmy kontaktowali się z Tobą w sprawie wyceny, zaznacz właściwą opcję. Wówczas, szacunkowe koszty budowy domu parterowego o wybranych przez Ciebie parametrach prześlemy na adres e-mail.
Projekty domów parterowych z wyceną na stronie New-House
Pracownie architektoniczne odpowiedzialne za projektowanie gotowych projektów starają się ułatwić inwestorom wybór, załączając wycenę. Pozwala ona sprawdzić szacunkowe koszty budowy domu na różnych etapach inwestycji. Firma budowlana New-House współpracuje z wieloma pracowniami, dzięki czemu, nasz katalog z gotowymi projektami domów zawiera kilkanaście tysięcy różnych opracowań. Wśród nich dostępne są również nowoczesne domy parterowe. Wycena przypisana do projektu pozwoli Ci sprawdzić, ile kosztuje budowa domu parterowego w stanie surowym, deweloperskim i pod klucz. W ten sposób dużo łatwiej wybierzesz odpowiedni projekt domu.