Projekty dworków i rezydencji mogą być do siebie bardzo zbliżone, ale warto zauważyć, że definicja rezydencji jest znacznie szersza, a co za tym idzie, obejmuje znacznie większą liczbę projektów. Możemy jednak śmiało stwierdzić, że projekty dworków przeważnie zaliczają się także do projektów rezydencji. Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się projekty dworków i rezydencji, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu.
Czym charakteryzują się projekty rezydencji?
Współczesna rezydencja to reprezentacyjna posiadłość odznaczająca się wysokim standardem. Zwykle są to duże domy o powierzchni ponad 200 m2, które zachwycają ekskluzywnym wyglądem. Projekty rezydencji są bardzo zróżnicowane – zwykle wieńczy je dach wielospadowy lub stropodach. Ze względu na większą powierzchnię zabudowy rzadziej spotkamy się z dachem dwuspadowym. Definicja rezydencji jest bardzo obszerna, dzięki czemu, do katalogu tych projektów możemy zaliczyć różne domy, począwszy od klasycystycznych wilii, poprzez tradycyjne dworki, aż po modernistyczne posiadłości zachowane w minimalistycznym stylu.
Projekty rezydencji cieszą się dużą popularnością ze strony inwestorów, którzy planują budowę ekskluzywnego domu oferującego przyszłym domownikom wysoki poziom komfortu i funkcjonalności. Projekty rezydencji często oferują zatem większą liczbę pomieszczeń, wśród których nierzadko znajdują się: biblioteka, pokój rozrywkowy, pokój sportowy, duża spiżarnia, basen. W artykule poświęconym rezydencjom możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym dokładnie odznaczają się tego typu posiadłości oraz jakie projekty są dostępne w katalogach popularnych pracowni.
Czym odznaczają się projekty dworków?
Projekty dworków w dużej mierze zaliczają się do rezydencji, jako iż jedną z ich cech jest bez wątpienia reprezentacyjny wygląd. Definicja dworku jest jednak znacznie węższa, a zatem wybierając ten katalog możemy oczekiwać określonych cech wspólnych. Dworki to najczęściej domy z poddaszem użytkowym lub domy piętrowe o zwartej, symetrycznej bryle. Wykorzystują one wiele elementów z architektury klasycystycznej, takich jak: ryzality, frontony, kolumny, masywnie zarysowane naroża z boniami, duże okna ze szprosami czy podcienie podtrzymywane przez kolumny.
W tradycyjnym polskim dworku wejście do domu jest usytuowane naprzeciwko drzwi prowadzących na ogród, a przestrzeń pomiędzy nimi często stanowi hol, a następnie pokój dzienny. Współczesne projekty dworków zostały jednak przystosowane pod kątem funkcjonalności oraz charakterystyki energetycznej. Dawniej dworki często wieńczył dach mansardowy lub dach łamany polski. Dziś, ze względu na małą praktyczność oraz wysokie koszty wykonania takich dachów powoli odchodzi się od tych rozwiązań. W rozbudowanych katalogach pracowni architektonicznych znajdziemy jednak projekty dworków, które starają się jak najlepiej odwzorowywać tradycyjne, renesansowe dworki.