Kredyt na remont domu – o czym warto pamiętać?
Spis treści:
Generalny remont pozwala przywrócić blask nawet starym domom, a jednocześnie przystosować je do współczesnych standardów. Jednak im bardziej zaawansowany jest zakres prac remontowych, tym wyższe okażą się całkowite koszty tego przedsięwzięcia. Z tego względu wielu inwestorów decyduje się wziąć kredyt na remont domu, aby móc wygodnie zrealizować wszystkie prace w jednym terminie. O czym warto pamiętać w trakcie przygotowań do remontu?
Jak oszacować koszty generalnego remontu?
W pierwszej kolejności należy oszacować całkowite koszty planowanego remontu. W ten sposób swoje plany można zweryfikować z dostępnym budżetem, a jednocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaką kwotę trzeba będzie pożyczyć z banku, aby móc przeprowadzić wszystkie prace. Do szacunkowych kwot zawsze warto doliczyć 10-20% marginesu. Remont to złożone przedsięwzięcie, w trakcie którego często pojawiają się nieoczekiwane koszty. Zakładając spory margines można uniknąć sytuacji, w której środki na remont wyczerpią się w trakcie prac, bo będzie oznaczało konieczność przerwania prac lub pożyczania dodatkowych pieniędzy, o ile pozwoli na to sytuacja.
Aby oszacować koszty generalnego remontu trzeba uwzględnić wszystkie prace, jakie chce się wykonać w ramach takiego remontu. Następnie należy policzyć koszty materiałów oraz usług. Rzecz w tym, że inwestorzy często nie wiedzą, jakie prace należy zrealizować w pierwszej kolejności, aby przystosować stary dom do współczesnych realiów. Z tego względu potrzebna może okazać się pomoc rzeczoznawcy budowlanego, inżyniera lub architekta, który zapozna się z aktualną sytuacją i doradzi, w jaki sposób zaplanować remont, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Czy potrzebna jest ekspertyza techniczna?
Ekspertyza techniczna jest wymagana jedynie przy bardziej zaawansowanych pracach, takich jak: rozbudowa, nadbudowa lub przebudowa domu. Generalny remont nie ingeruje w kluczowe parametry techniczne obiektu, a to oznacza, że nie potrzebna jest ekspertyza. Warto jednak skorzystać z usług rzeczoznawcy lub inżyniera, który przygotuje ocenę techniczną prac remontowych. Fachowiec oceni aktualny stan budynku i podpowie, jakie prace należy zrealizować w pierwszej kolejności.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy prócz remontu planujesz także inne, bardziej złożone prace, np. ocieplanie domu, co można zakwalifikować jako przebudowę. Jeśli do istniejącego obiektu chcesz dobudować dodatkowe pomieszczenie, jest to rozbudowa domu, o której możesz przeczytać więcej w naszym artykule. W przypadku takich prac ekspertyza techniczna jest potrzebna, ponieważ pozwala sprawdzić, czy planowane prace są bezpieczne przy aktualnym stanie technicznym. Czym różni się ekspertyza od oceny? Jest bardziej szczegółowa, a do jej sporządzenia potrzebne są konkretne badania i pomiary, podczas gdy ocenę wystawia się na podstawie obserwacji.
Jak można uzyskać kosztorys prac remontowych?
Kosztorys prac remontowych można przygotować samodzielnie, ale jest to dość złożona operacja wymagająca pewnej wiedzy i doświadczenia. W sieci można znaleźć wzory, które ułatwiają to zadanie. W takim kosztorysie należy uwzględnić wszystkie planowane prace – można je podzielić na mniejsze etapy, aby łatwiej było policzyć wszystkie koszty. Trzeba wziąć pod uwagę koszty materiałów, a także średnie ceny określonych usług. Do tego dochodzą koszty poboczne, np. związane z transportem materiałów. Do uzyskanej kwoty warto doliczyć przynajmniej 10-20%. Jest to margines błędu, który pozwoli zabezpieczyć środki na nieoczekiwane wydatki.
Szybszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy budowlanej, która zajmie się kompleksową realizacją wszystkich prac remontowych. Firma może przygotować kosztorys ofertowy, który pozwoli inwestorowi lepiej przygotować się do planowanej inwestycji. Kosztorys można wykonać także z pomocą wykwalifikowanego inżyniera lub architekta. Jeśli interesuje Cię kredyt na remont domu, wskazane jest skorzystanie z pomocy fachowca, który pozwoli dokładniej obliczyć koszty.
Sprawdzamy warunki w różnych bankach
Znając kosztorys prac remontowych możemy ocenić, czy potrzebny będzie remont na budowę domu. W wielu przypadkach jest to bardzo złożone i kosztowne przedsięwzięcie, a co za tym idzie, wielu inwestorów chce go zrealizować w pomocą dodatkowych środków pożyczonych w banku. Warto rozpocząć od dokładnego zapoznania się z ofertami różnych banków. Pamiętaj o tym, aby patrzeć na RRSO, a nie oprocentowanie nominalne, które ma korzystnie wyglądać w reklamie. Jednak to RRSO uwzględnia wszystkie koszty dodatkowe związane z podjęciem kredytu. Jeśli chcesz szybciej wziąć atrakcyjny kredyt na remont domu, możesz skorzystać z pomocy doradcy finansowego.
Jaki kredyt na remont domu będzie najlepszy?
Wybór odpowiedniego kredytu w dużej mierze zależy od całkowitych kosztów. Jeśli potrzebujesz kilkudziesięciu tysięcy złotych, optymalnym rozwiązaniem będzie tradycyjny kredyt gotówkowy na dowolny cel. Jednak generalny remont starego domu może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, a w takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Taki kredyt na remont domu można zaciągnąć na znacznie lepszych warunkach, ale należy liczyć się z tym, że obciążamy hipotekę, co może mieć poważne konsekwencje, jeśli dojdzie do nieplanowanego zatrzymania prac.
W kredycie hipotecznym budynek staje się zabezpieczeniem zobowiązania, a to sprawia, że bank jest skłonny zaoferować dużo lepsze warunki, aniżeli w przypadku kredytu gotówkowego bez zabezpieczenia. Taki remont na budowę domu jest jednak wskazany jedynie w przypadku bardzo poważnych remontów generalnych, gdy potrzebne są znacznie wyższe środki. Przy mniejszych kwotach lepiej skorzystać z oferty kredytu gotówkowego.