Projekt domu Hiacynt i jego warianty
Spis treści:
Hiacynt to projekt, który zainteresuje osoby poszukujące praktycznego domu parterowego lub domu z poddaszem użytkowym. Projekt ten został stworzony przez pracownię architektoniczną MG Projekt i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Z tego względu doczekał się wielu wariantów, co umożliwia łatwiejsze znalezienie projektu pod kątem indywidualnych potrzeb. W tym artykule omawiamy projekt domu Hiacynt wraz z popularnymi wariantami.
Czym charakteryzuje się projekt Hiacynt?
Projekt Hiacynt to dom z poddaszem użytkowym zachowany w nowoczesnej stylistyce. Budynek wieńczy czterospadowy dach o kącie nachylenia 35 st. Przed ścianę frontową wysunięty jest dwustanowiskowy garaż zadaszony dachem płaskim, który rozciąga się także nad podcień wejściowy. Powierzchnia użytkowa domu Hiacynt wynosi 210 m2. Główny obszar na parterze zajmuje strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią. Z salonu można przejść na taras z podcieniem i pergolą. W centralnym punkcie domu zlokalizowany jest hol ze schodami, który oddziela strefę dzienną od nocnej. W strefie nocnej dostępne są dwie sypialnie, łazienka, toaleta i pralnia.
Na poddaszu dostępne są dodatkowe dwie sypialnie, garderoba oraz łazienka. Przy schodach zastosowano pustkę przestrzenną nad salonem. Do budowy tego domu wymagana jest działka o min. wymiarach: 24,19 x 26,46 m. Projekt Hiacynt został stworzony przez pracownię architektoniczną MG Projekt i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony inwestorów. Nie dziwi zatem fakt, że szybko pojawiły się inne warianty tego domu. Dzięki temu, inwestorzy mają większą szansę na znalezienie wariantu lepiej odpowiadającego ich indywidualnym potrzebom.
Warianty projektu domu Hiacynt
Duża popularność projektu Hiacynt sprawiła, że studio MG Projekt stworzyło również kilka innych wariantów, które różnią się powierzchnią domu, powierzchnią garażu, konstrukcją dachu. Każdy z wariantów głównych ma oczywiście swoje odbicie lustrzane. My skupimy się jednak wyłącznie na omówieniu głównych wariantów projektu domu Hiacynt. Oto one:
Hiacynt 2
Jest to dom parterowy o powierzchni użytkowej 157 m2. Jeśli chodzi o główne różnice, ten wariant nie posiada poddasza użytkowego, choć istnieje możliwość jego adaptacji w przyszłości. Wszystkie wnętrza domyślne są jednak rozplanowane na jednej kondygnacji. W części wschodniej dostępna jest strefa dzienna z dostępem do tarasu z pergolą, natomiast w części zachodniej dostępne są cztery pokoje, łazienka, toaleta oraz pralnia. Hiacynt 2 to dobry wariant dla osób szukających domu parterowego. Do realizacji projektu potrzebna jest działka o min. wymiarach: 24,19 x 29,08 m.
Hiacynt 3
W tym wariancie projektu mamy powierzchnię użytkową 156 m2, rozłożoną na parter oraz poddasze użytkowe. Na parterze znajduje się strefa dzienna, sypialnia z garderobą, łazienka, sypialnia pojedyncza, toaleta oraz pralnia. Z salonu można przejść na przestronny taras z podcieniem i pergolą. Na poddaszu dostępne są dwie sypialnie, łazienka oraz garderoba. Wariant Hiacynt 3 jest bardzo zbliżony do wersji bazowej, tyle tylko, że ma mniejszą powierzchnię użytkową. Do budowy tego domu wystarczy działka o min. wymiarach: 22,00 x 25,41 m.
Hiacynt 4
Wariant projektu Hiacynt 4 to dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 185 m2. Układ wnętrz w tym wariancje jest analogiczny, jak w przypadku projektu bazowego. Na parterze dostępna jest strefa dzienna, sypialnia z garderobą, łazienka, drugi pokój, toaleta oraz pralnia. Z kolei na poddaszu znajdują się dwie sypialnie, łazienka oraz garderoba. Nieco inaczej wygląda także konstrukcja dachu. Do realizacji projektu Hiacynt 4 niezbędna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 22,50 x 25,71 m.
Hiacynt 5
Bardzo duże zmiany wprowadza natomiast wariant Hiacynt 5. W tym przypadku zastosowano dach wielospadowy, który obejmuje także dwustanowiskowy garaż. Jest to dom parterowy ze strychem, który nadaje się do adaptacji. Projekt zakłada zresztą schody oraz pustkę przestrzenną nad salonem. We wschodniej części domu dostępna jest strefa dzienna, a w części zachodniej strefa nocna złożona z czterech pokoi oraz łazienki. Na parterze dostępna jest także toaleta i pralnia. Dom Hiacynt 5 posiada powierzchnię 146 m2, a do jego realizacji potrzebna jest działka o wymiarach: 22,00 x 29,51 m.
Hiacynt 6
W tym wariancie również zastosowano dach wielospadowy, który obejmuje dwustanowiskowy garaż. Jest to dom z poddaszem użytkowym, z dwoma sypialniami położonymi na parterze i dwoma na poddaszu. Na parterze dostępna jest łazienka, toaleta i pralnia, natomiast na poddaszu jedna łazienka oraz garderoba. Poprzez umiejętne wkomponowanie schodów dwubiegowych udało się uzyskać większą przestrzeń na parterze. W sumie, dom Hiacynt 6 oferuje domownikom 181 m2 powierzchni użytkowej, a do realizacji projektu potrzebna jest działka o min. wymiarach: 22,00 x 25,91 m.
Hiacynt 7
Najważniejszą zmianą zastosowaną w tym wariancje jest dwuspadowy dach pokrywający bryłę domu. Częściowo wysunięty fragment garażu pokrywa płaski dach. Parter jest także szerszy z zachowaniem podziału na strefę dzienną, strefę nocną i hol po środku. Na parterze dostępna jest duża sypialnia z prywatną łazienką i garderobą, a na korytarzu znajduje się toaleta. Na poddaszu dostępne są trzy sypialnie, łazienka oraz pralnia. Obok schodów zastosowano pustkę przestrzenną. Powierzchnia użytkowa domu Hiacynt 7 wynosi 180 m2. Do budowy tego domu potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 23,88 x 22,53 m.
Hiacynt 8
Ostatnim wariantem jest dom pokryty dwoma dwuspadowym dachami łączącymi się ze sobą pod kątem prostym. Nad garażem kalenica jest położona prostopadle do drogi, natomiast dach nad bryłą domu ma kalenicą ułożoną równolegle. Jest to również największy z dostępnych domów z kolekcji Hiacynt, a jego powierzchnia użytkowa wynosi 222 m2. Na parterze dostępne jest strefa dzienna, sypialnia z łazienką i garderobą oraz toaleta. Na poddaszu dom Hiacynt 8 posiada cztery pokoje, łazienkę, dwie garderoby oraz pralnię. Do realizacji tego projektu potrzebna jest działka o min. wymiarach: 24,08 x 22,53 m.
Na co zwrócić uwagę analizując warianty projektu Hiacynt?
Duży wybór wariantów projektu domu Hiacynt to duża zaleta dla inwestorów. W ten sposób łatwiej jest wybrać projekt lepiej dostosowany do swoich potrzeb, ale również do specyfiki działki. Dzięki temu nie będzie konieczna kosztowna adaptacja projektu. Analizując poszczególne warianty projektu Hiacynt warto zwrócić uwagę na następujące kwestie: powierzchnię użytkową, rozkład wnętrz, zagospodarowanie poddasza, powierzchnię garażu, a także konstrukcję dachu. Różnić się może także powierzchnia tarasu. Istotnym parametrem są minimalne wymiary działki potrzebnej do realizacji projektu. W pierwszej kolejności warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy dom parterowy z poddaszem do adaptacji czy też dom z poddaszem użytkowym.