Mur oporowy to masywna konstrukcja, której zadaniem jest powstrzymywanie poziomego parcia gruntu. Tego typu mury bardzo często znajdują zastosowanie na działkach budowlanych położonych na skarpie. Mogą umocnić nasyp lub skarpę, a także wzmocnić nośność elementów budynku. W tym artykule powiemy więcej na temat tego, czym jest mur oporowy oraz jakie konkretne zastosowania znajduje przy budowie domu.
Czym jest mur oporowy?
To samodzielna konstrukcja, która pełni funkcję wzmacniającą lub zabezpieczającą. Głównym zadaniem jest zapobieganie osuwaniu się gruntu oraz innych ruchom poziomym. W zależności od konkretnego zastosowania, mur oporowy może być wykonany z cegieł, pustaków, prefabrykatów, kamieni naturalnych czy też betonu. Jeśli potrzebna jest wyjątkowo duża nośność konstrukcji (wzmocnienie wysokich skarp), wówczas mur oporowy może być zbrojony prętami.
Z murami oporowymi przy budowie domu najczęściej spotkamy się w sytuacji, gdy budynek jest wznoszony na problematycznym terenie. Chodzi tu głównie o skarby oraz inne nierówności, które pod naporem fundamentów oraz innych elementów konstrukcyjnych mogłyby ulec osuwaniu. W związku z tym, mur oporowy może być wykorzystany np. jako ściany wspornikowe czy mur grawitacyjny. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega profesjonalna budowa domu i w jakich sytuacjach potrzebne jest wzmocnienie terenu.
Rodzaje ścian oporowych stosowanych w budowie
Do zbudowania muru oporowego można wykorzystać różne rodzaje materiałów. Wiele zależy od konkretnego zastosowania muru. Najczęściej spotkamy się z masywnymi murami grawitacyjnymi, które można wykonać z betonu, kamienia lub cegły. Spotkamy się również z murami wspornikowymi, które są głębiej osadzone w ziemi i połączone ze sobą. Tego typu konstrukcje można wykonać ze podłużnych elementów stalowych, drewnianych lub betonowych. Wyróżniamy również ściany oporowe: wspornikowe zakotwione, kątowe, kątowe żebrowe, złożone oraz ze wzmocnionymi elementami odciążającymi.
Do prawidłowego osadzenia muru oporowego potrzebne są ekspertyzy, które można uzyskać po przeprowadzeniu badań geotechnicznych. W ten sposób poznajemy rodzaj gruntu, strefę przemarzania, poziom wód gruntowych, a także specyficzne ukształtowanie terenu. Po zakończeniu badań geologicznych można zaplanować niwelację terenu (równanie, podnoszenie, obniżanie), a także zaprojektować konstrukcje zabezpieczające w postaci murów oporowych.
Mury oporowe jako element aranżacji ogrodu
Mury oporowe można wykorzystać także jako element małej architektury przy aranżacji ogrodu. Poza niekwestionowanymi atutami dekoracyjnymi, ściany oporowe mogą również pełnić praktyczne funkcje, stanowiąc podporę pod rabaty czy większe skalniaki. Z pomocą murków oporowych można również rozplanować przestrzeń z uwzględnieniem podjazdu, strefy na niską i wysoką roślinność, a także alejek ogrodowych. Mogą okalać taras i być wyraźną granicą zarysu budynku. W tym celu najczęściej stosuje się mury ceglane, z betonu architektonicznego, kamieni, ale również drewna.
Ściany oporowe o ciekawych kształtach są stosowane również w rekreacyjnej części ogrodu. Mogą stanowić miejsce do siedzenia, dawać cień, a także stanowić podstawę dla niektórych typów roślin, np. pnączy. Taki murek będzie się doskonale komponował z dobrze dobranymi ławkami oraz alejkami. Nie dziwi zatem fakt, że w nowoczesnym budownictwie bardzo często spotkamy się z murami oporowymi stosowanymi jako element małej architektury.
W jaki sposób postawić mur oporowy?
W tej kwestii warto zaufać doświadczonej firmie budowlanej, która zajmie się rozpoznaniem specyfiki terenu oraz wskaże rozwiązania, które w danym przypadku okażą się najlepsze. Firma budowlana New House oferuje inwestorom profesjonalną realizację projektów w sprawdzonej technologii murowanej. Możemy wykonać mury oporowe w formie zabezpieczenia lub wzmocnienia, a także jako estetyczny element przy aranżacji ogrodu.
Niskie murki wystające z ziemi na kilkadziesiąt centymetrów nie wymagają zaprawy i fundamentów. Spoiwem takiego murku może być glina. W przypadku murów wzmacniających i zabezpieczających konieczne są już fundamenty, dobra zaprawa, a czasami także zbrojenie, które zwiększy nośność całej konstrukcji. Dużym ułatwieniem jest to, że inwestorzy mogą kupić gotowe elementy potrzebne do szybkiego i wygodnego postawienia niezbędnych murów oporowych.
Czy mury oporowe wymagają pozwolenia na budowę?
Tak, ściany oporowe należą do grona konstrukcji budowlanych, które można wznosić jedynie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jeśli realizujemy gotowy projekt, mury oporowe zostaną naniesione na projekt budowlany, dzięki czemu, pozwolenie na budowę domu pozwoli nam wykorzystać takie konstrukcje. Jeśli jednak planujemy wzmacnianie lub zabezpieczanie gruntu na zabudowanej działce, wówczas musimy ubiegać się o pozwolenie. Wyjątkiem są elementy małej architektury, czyli niskie mury oporowe bez fundamentów, które głównie pełnią rolę dekoracyjną.