Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?
Spis treści:
Wybór właściwej działki to w zasadzie pierwszy krok do budowy wymarzonego domu. Jeszcze przed dokonaniem zakupu trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, od których zależeć będzie opłacalność inwestycji oraz to, jaki dom będzie można wybudować. Inwestorzy przymierzający się do zakupu działki muszą zwrócić uwagę na wiele złożonych aspektów i to właśnie o tych aspektach opowiemy w niniejszym artykule.
Jakie znaczenie ma wybór działki?
Od wyboru właściwej działki budowlanej zależeć będzie swoboda i możliwości zagospodarowania terenu, koszty budowy, funkcjonalność przyszłych obiektów. Jeśli myślisz o budowie konkretnego domu, przed zakupem działki musisz sprawdzić to, czy na wybranej parceli możliwa będzie budowa domu o takich parametrach. Wiele złożonych czynników decyduje o tym, czy zakup działki finalnie okaże się udaną inwestycją, czy też w przyszłości przyniesie nieoczekiwane trudności. Chcesz uniknąć nieudanej inwestycji? Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki. Mamy nadzieję, że pomoże do w dokonaniu satysfakcjonującego wyboru.
Przeznaczenie działki i uwarunkowania lokalne
W pierwszej kolejności należy zweryfikować przeznaczenie działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jeśli myślisz o budowie domu, działka powinna mieć przeznaczenie na cele mieszkalne jednorodzinne. Jeśli działka nie jest objęta MPZP, wówczas informacje o jej statusie powinna zawierać Ewidencja Gruntów i Budynków (EGiB). Działka powinna mieć oznaczenie Bp – tereny niezabudowane przeznaczone pod zabudowę. Jeszcze przed zakupem działki można sprawdzić uwarunkowania lokalne opisane w MPZP. Jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem, wówczas można wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Powierzchnia, wymiary i ukształtowanie terenu
Znając numer ewidencyjny działki (można go sprawdzić np. w Geoportalu), możesz sprawdzić wiele istotnych informacji na temat interesującej Cię parceli. Koniecznie sprawdź powierzchnię działki, a także przebieg granic decydujących o wymiarach działki w poszczególnych punktach. To ważne, aby sprawdzić, czy na wybranej działce uda się zmieścić dom o określonej kubaturze z zachowaniem wymaganych odległości od granicy działki. Duże znaczenie ma także ukształtowanie terenu. Mocno pofałdowany teren lub działka położona na skarpie to czynniki, które mogą wpłynąć na wyższe koszty budowy. Najlepszym wyborem będzie działka zawierająca duży fragment płaskiego terenu, na którym będzie można szybciej rozpocząć budowę domu.
Uzbrojenie terenu oraz dostęp do drogi
Przed zakupem działki warto sprawdzić, czy w okolicy przebiegają najważniejsze sieci – energetyczna i wodna. Dużym udogodnieniem są również sieci gazowa i kanalizacyjna. Zależeć będzie od nich funkcjonalność domu, sposób odprowadzania ścieków, wybór instalacji grzewczej, ale również koszty budowy domu związane z poszczególnymi przyłączami budowlanymi. Jeśli w okolicy nie ma tych sieci lub odległość do sieci jest duża, wówczas prawdopodobnie nie będzie możliwości uzyskania przyłącza, o ile dostawca nie planuje rozbudowy sieci. Kolejna istotna kwestia to dostęp do drogi publicznej. Brak drogi publicznej oznacza konieczność dobudowania drogi prywatnej, co czasem wymaga ustanowienia służebności drogi koniecznej na sąsiednich działkach.
Status prawny w księdze wieczystej
Właściciel działki, który nie ma niczego do ukrycia, z pewnością udostępni Ci możliwość wglądu w księgę wieczystą. Warto sprawdzić, czy działka nie posiada współwłaścicieli, czy nie jest obciążona hipoteką, a także, czy na jej terenie nie ustanowiono służebności. Podstawowe informacje z księgi można uzyskać dysponując numerem ewidencyjnym, ale niestety pełny wgląd można uzyskać jedynie za zgodą właściciela nieruchomości.
Podstawowe informacje o warunkach wodno-gruntowych
Szczegółowe informacje na temat warunków wodno-gruntowych (np. rodzaj gruntu, poziom wód gruntowych) można sprawdzić dopiero poprzez badania geotechniczne, które są dość kosztowne. Wykonuje się je dopiero po zakupie działki. Jednak jeszcze przed zakupem można sprawdzić Mapy Hydrogeologiczne Polski, na których dostępne są szacunkowe poziomy wód gruntowych dla danej lokalizacji. Jeśli w ostatnich dniach padało, zwróć uwagę na grunt. Jeśli jest mocno rozmiękły, wskazuje to na niespoisty grunt, który dłużej przetrzymuje wody opadowe, co może oznaczać konieczność wykosztowania się na odwodnienie działki. Podpowiedziami są także porastająca działkę roślinność oraz rodzaje obiektów wybudowanych na sąsiednich działkach.
Udogodnienia dostępne w okolicy
Zanim zdecydujesz się na zakup działki, udaj się na spacer lub przejażdżkę po okolicy. Sprawdź możliwości komunikacyjne, dostępność sklepów i punktów usługowych, przychodni, szkoły oraz innych obiektów, które są dla Ciebie ważne. Możesz także porozmawiać z okolicznymi mieszkańcami, aby dowiedzieć się więcej na temat zalet i wad tej lokalizacji. Jest to już ostatni czynnik, który należy uwzględnić, aby uzyskać kompletny obraz sytuacji.
W jaki sposób można szybciej znaleźć dogodną działkę?
Firma budowlana New-House oferuje klientom kompleksowe usługi budowlane. Jako generalny wykonawca wspieramy inwestora na wszystkich etapach inwestycji, w tym również na etapie poszukiwania działki budowlanej. Możemy znaleźć dla Ciebie dogodną działkę w okolicy, a jeśli masz już na oku konkretną parcelę, nasz architekt może ją dla Ciebie sprawdzić i sporządzić raport, na podstawie którego szybciej ocenisz opłacalność takiej inwestycji. W ten sposób możesz wygodniej oraz w krótszym czasie znaleźć dogodną działkę pod kątem planowanej inwestycji.