Projekty dużych rezydencji – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Spis treści:
Rezydencja to ekskluzywny dom mieszkalny, który z definicji powinien mieć reprezentacyjny charakter, a także oferować domownikom najwyższe standardy. Powierzchnia użytkowa rezydencji zazwyczaj przekracza 200 m2, a w przypadku największych domów może to być nawet ponad 500 m2. Interesują Cię projekty dużych rezydencji? W niniejszym artykule powiemy kilka słów o czynnikach, które warto uwzględnić przed zakupem projektu rezydencji.
Czym charakteryzują się rezydencje?
Rezydencja dawniej była definiowana jako reprezentacyjna siedziba ważnej persony. Dziś poprzez rezydencję rozumiemy po prostu dom o ekskluzywnym charakterze, oferujący domownikom najwyższe standardy. Taki dom odznacza się reprezentacyjnym wyglądem i oferuje dużą powierzchnię użytkową, którą można zagospodarować wedle indywidualnych potrzeb. Projekty dużych rezydencji często uwzględniają miejsce na basen, reprezentacyjny salon, pokój rozrywkowy oraz inne pomieszczenia pomocnicze, które sprawiają, że taki dom staje się bardziej funkcjonalny. W artykule na temat rezydencji możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym charakteryzują się takie domy, jakie rozwiązania się w nich stosuje, a także, ile może kosztować budowa.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rezydencji?
Rezydencje cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów, a to oznacza, że w katalogach pracowni architektonicznych nie brakuje projektów takich domostw. Gotowe projekty rezydencji możesz także znaleźć na stronie firmy budowlanej New-House, jako iż współpracujemy z wieloma pracowniami i udostępniamy ich projekty. Zaletą katalogu online jest możliwość wygodnego zapoznania się z projektem bez pośpiechu i zwrócenie uwagi na czynniki, które mają decydujący wpływ na to, czy wybrany projekt okaże się satysfakcjonujący. Chcesz dokładnie przeanalizować projekty dużych rezydencji? Poniżej tłumaczymy, na co warto zwrócić uwagę:
Rodzaj domu i kluczowe parametry
W pierwszej kolejności należy sprawdzić z jakim rodzajem budynku mamy do czynienia. Rezydencje mogą być zarówno domami parterowym, domami z poddaszem, jak również domami piętrowymi. Kubatura oraz ilość dodatkowych elementów architektonicznych mają wpływ na koszty budowy domu. Istotnym czynnikiem jest także rodzaj dachu. Przeglądając projekty dużych rezydencji należy je zestawić ze specyfiką posiadanej działki budowlanej – jej wymiarów, ukształtowania, uwarunkowań lokalnych, orientacji względem drogi i stron świata. Choć gotowy projekt przejdzie oczywiście proces adaptacji, warto wybrać taki projekt, który nie będzie wymagał wielu zmian, co obniży koszty.
Powierzchnia rezydencji i rozkład wnętrz
Jeśli interesują Cię projekty dużych rezydencji, na pewno masz konkretne oczekiwania względem tego, jaka powinna być powierzchnia użytkowa oraz jakie wnętrza dodatkowe uwzględnia gotowy projekt. W dużej rezydencji zazwyczaj znajdziemy przestronną strefę dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, przynajmniej cztery sypialnie i trzy łazienki. Jeśli chodzi o pomieszczenia dodatkowe, najczęściej są to: pokój gościnny, gabinet, pokój telewizyjny lub rozrywkowy, piwniczka na wino, biblioteka, pokój sportowy. Projekty dużych rezydencji bardzo często przewidują także basen wewnętrzny wraz z sauną i dodatkową łazienką. Analizując projekt sprawdź rozkład wnętrz, podział na strefy, a także powierzchnię poszczególnych pomieszczeń.
Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne
Informacje dostępne dla inwestorów uwzględniają także zastosowane rozwiązania konstrukcyjne: materiały budowlane i wykończeniowe, termoizolacje, rodzaje fundamentów i stropów, rodzaj wentylacji, domyślny system grzewczy. Znając dokładne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne można ocenić funkcjonalność budynku pod kątem indywidualnych potrzeb. Czynniki te mają także bardzo duży wpływ na dokładne koszty budowy domu. Warto zatem poświecić chwilę na to, aby zapoznać się z technikaliami oraz ich wpływem na koszt i czas trwania inwestycji.
Stylistyka rezydencji
Rezydencje już w definicji mają być domami o reprezentacyjnym charakterze. Ich stylistka może być jednak bardzo różnorodna. Rezydencją może być zarówno duży dom z poddaszem użytkowym zachowany w stylu dworkowym, jak również dom piętrowy z płaskim dachem zachowany w stylistyce modernistycznej. Wybierając stylistykę rezydencji warto kierować się nie tylko indywidualnymi preferencjami, ale również uwarunkowaniami lokalnymi opisanymi planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy. Dokumenty te regulują parametry techniczne budynku, jaki można wybudować na działce, co czasami wpływa także na stylistykę rezydencji.
Inne istotne czynniki
Przeglądając projekty dużych rezydencji warto także pamiętać o swoich indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach. Dla wielu inwestorów bardzo ważną kwestią jest obecność garażu oraz jego powierzchnia. Inni inwestorzy zwracają uwagę na liczbę oraz wymiary okien. Jeszcze dla innych dużym udogodnieniem są tarasy widokowe, balkony lub weranda. Projekty dużych rezydencji najczęściej zawierają także wycenę, dzięki czemu możesz sprawdzić koszty budowy domu jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie wybranego projektu. To także ułatwi ostateczną decyzję.
A może indywidualny projekt rezydencji?
Inwestorzy planujący budowę dużej rezydencji zazwyczaj mają bardzo skonkretyzowane i wysokie wymagania względem swojego przyszłego domu. Dobrą alternatywą dla gotowych projektów domów mogą być zatem projekty indywidualne tworzone na zamówienie przez architekta. Na etapie tworzenia takiego projektu architekt uwzględni wszystkie Twoje oczekiwania i wymagania, dostępny budżet, jak również specyfikę działki budowlanej wraz z uwarunkowaniami lokalnymi. Indywidualne projekty dużych rezydencji są jedyne w swoim rodzaju – masz pewność, że nigdzie na świecie nie ma drugiego takiego domu. Co więcej, jest to dom zaprojektowany na miarę potrzeb. Indywidualny projekt na zamówienie może wykonać dla Ciebie doświadczony architekt firmy budowlanej New-House.