Większe firmy potrzebują swojego budynku, w którym będą mogły zaaranżować komfortowe biuro niezbędne do prowadzenia działalności. Dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszy się budynek biurowy parterowy. Zaletą takiego projektu są stosunkowo nieduże koszty budowy. To bez wątpienia jedna z tańszych propozycji spośród dostępnych rozwiązań. Czym charakteryzuje się budynek biurowy parterowy? Jakie korzyści oferuje tego typu projekt?
Czym jest budynek biurowy?
Budynek biurowy to określony rodzaj budynku przeznaczony do wykonywania pracy intelektualnej. Musi on spełniać określone wymagania techniczne w kontekście charakterystyki energetycznej, ale również bezpieczeństwa i higieny pracy. Wybierając projekt biura dla konkretnej firmy trzeba wiedzieć, ilu pracowników będzie wykonywało swoje obowiązki w tym budynku. Obowiązujące warunki techniczne bardzo skrupulatnie podchodzą do minimalnej powierzchni, jaka ma przypadać na jednego pracownika. Kolejną istotną kwestią jest także minimalna wysokość pomieszczeń. W zestawieniu kategorii obiektów budowlanych, budynki biurowe są zaliczane do XVI kategorii wraz z budynkami konferencyjnymi. Ich powierzchnia jest bardzo zróżnicowana – od małych biur o powierzchni 100 – 200 m2, aż po wielkie biurowce o powierzchni powyżej 10,000 m2.
Co charakteryzuje budynek biurowy parterowy?
Jest to budynek jednokondygnacyjny, zazwyczaj zwieńczony stropodachem. Możemy się jednak spotkać z biurami parterowymi, które swoim wyglądem przypominają dom jednorodzinny i są zwieńczone dachem dwu- lub czterospadowym. Zaletą parterowego budynku biurowego jest funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Wszystkie wnętrza są rozplanowane na jednej kondygnacji, dzięki czemu pracownicy mogą szybciej przemieszczać się po kolejnych pomieszczeniach. To świetna propozycja dla mniejszych firm, które nie potrzebują tak dużej powierzchni użytkowej. Budynek biurowy parterowy jest także dobrym rozwiązaniem dla tych firm, które w swoim budynku będą przyjmowały klientów. Brak schodów sprawia, że taki budynek łatwiej jest wyposażyć we wszystkie udogodnienia niezbędne dla osób niepełnosprawnych.
Budynek biurowy parterowy najczęściej jest wykonany w koncepcji „kostki”. Posiada zwartą bryłę na planie prostokąta, a wieńczy go płaski dach. Pomimo jednej kondygnacji, często są to dość wysokie budynki. Wynika to z konieczności uzyskania minimalnej wysokości pomieszczeń w biurze. Reprezentacyjna ściana frontowa często obejmuje duże przeszklenia, a samo wejście jest ulokowane w podcieniu. W katalogu pracowni znajdziemy także bardziej zróżnicowane budynki z ukośnymi ścianami, a także budynki biurowe przypominające swoim wyglądem tradycyjny dom.
Jakie warunki muszą spełniać budynki biurowe?
Inwestorzy szukający projektu budynku biurowego pod kątem konkretnej firmy muszą wziąć pod uwagę to, ilu pracowników będzie korzystało z biura. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na każdego pracownika spędzającego w biurze przynajmniej 4 godziny dziennie powinno przypadać przynajmniej 13 m3 kubatury oraz 2 m2 wolnej powierzchni podłogi, która nie będzie zajęta stanowiskiem pracy lub elementami wyposażenia biura. Jeśli chodzi o powierzchnię stanowiska pracy, minimum to 6 m2, ale zaleca się stanowiska o powierzchni przynajmniej 10 m2. Ponadto, minimalna wysokość pomieszczeń biurowych wynosi 3 metry. Można ją zmniejszyć za zgodą wojewódzkiego inspektora sanitarnego do 2,5 metra, ale muszą być spełnione dwa warunki: pomieszczenie musi posiadać klimatyzację i nie może w nim pracować więcej, niż czterech pracowników.
Zalety parterowych budynków biurowych
Budynek biurowy parterowy posiada tylko jedną kondygnację, co zapewnia wygodniejszy rozkład wnętrz i szybką oraz bezpieczną komunikację. Tego typu obiekt łatwiej jest dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są to obiekty bardzo praktyczne, w których można zastosować liczne systemy zapewniające większą energooszczędność. Bardzo istotną zaletą parterowego budynku biurowego są również niższe koszty budowy, co jest szczególnie ważne z perspektywy inwestorów szukających biura dla mniejszej firmy. Parterowe budynki biurowe są bardzo popularne, dzięki czemu w katalogach pracowni architektonicznych znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Ułatwia to znalezienie projektu w pełni dostosowanego do potrzeb firmy.
Gdzie znajdziesz dobre projekty budynków biurowych?
Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów, w którym znajdziesz kilkanaście tysięcy różnych opracowań. W naszym katalogu dominują projekty domów jednorodzinnych, ale posiadamy także projekty budynków biurowych oraz budynków użyteczności publicznej. Duża różnorodność jest wynikiem współpracy naszej firmy z cenionymi w branży pracowniami architektonicznymi. W naszym artykule na temat budynków biurowych możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie wymagania muszą spełniać takie budynki, czym dokładnie się charakteryzują, a także, jak wygląda proces ich budowy. To obszerne kompendium wiedzy dla wszystkich inwestorów zainteresowanych budową budynku biurowego.