Akademia Budowlana

Działka w górach – wady i zalety działek w rejonie górskim

Spis treści:

Działka w górach to marzenie wielu osób, które chciałyby zamieszkać pośród malowniczych, górskich krajobrazów przecinanych sielankowymi widokami pastwisk z owcami. Bliskie sąsiedztwo gór zazwyczaj wpływa na wyższą cenę działek budowlanych. Ponadto, naturalne ukształtowanie terenu może znacząco wpłynąć na koszty budowy domu. Działka w górach to zatem poważna inwestycja, którą należy przeanalizować pod kątem zarówno mocnych, jak i słabych stron.

 

Działka w górach – potencjał czy zagrożenie?

 

Działka w górach to szansa na dom położony w przepięknej i malowniczej okolicy. Charakterystyczne ukształtowanie terenu często oznacza także duże możliwości aranżacyjne, zarówno jeśli chodzi o bryłę domu, jak również zagospodarowanie terenu działki. Dobrym rozwiązaniem dla inwestorów jest indywidualny projekt domu, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał działki w górach, a ponadto uwzględnić jej charakterystyczną specyfikę z ukształtowaniem terenu i warunkami wodno-gruntowymi. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania wynikające z lokalizacji. W artykule poświęconym działkom znajdziesz więcej informacji na temat tego, jakie czynniki warto przeanalizować pod kątem potencjału wybranej lokalizacji.

 

Z drugiej strony, działka w górach niesie ze sobą także zagrożenia. Projekt domu powinien uwzględniać wymagające warunki klimatyczne, takie jak chociażby silny wiatr czy obfite opady śniegu. Działki w górach położone na odludziu często nie mają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, zaś zaśnieżoną drogę prywatną trzeba odśnieżać we własnym zakresie. Mieszkańcy terenów położonych w górzystym terenie muszą być przygotowani na częstsze przerwy w dostawach prądu. Z kolei mocno urozmaicone ukształtowanie terenu oznacza zazwyczaj wyższy koszt budowy domu.

 

Czym charakteryzują się działki w górach?

 

Decydując się na zakup działki w górach trzeba być przygotowanym na mocno urozmaiconą rzeźbę terenu. Często są to działki położone na skarpie, które wymagają starannie dobranego projektu. Sama stylistyka domu też nie może być przypadkowa – uwarunkowania lokalne w postaci Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy mogą wymagać od inwestora zachowania wielu istotnych wymogów i parametrów budynku. W końcu gminom zależy na tym, aby zachować sielankowy krajobraz typowy dla terenów górskich. Działka w górach nie zawsze posiada dostęp do drogi publicznej, a kolejnym ograniczeniem może być dostępność przyłączy. Często w przypadku takiej działki jedynym przyłączem jest przyłącze energetyczne. Wiele zależy oczywiście od dokładnej lokalizacji. W górach trafiają się również w pełni uzbrojone działki.

 

Zalety oferowane przez działki położone w górach

 

Atutem takich działek jest bez wątpienia malownicza okolica. Domownicy każdego dnia mogą liczyć na przepiękne widoki z okna. Góry nie są jedynym atutem krajobrazu – dla terenów górskich typowe są pastwiska, łąki oraz inne, duże i otwarte przestrzenie. Działka w górach pozwoli zatem zrealizować marzenia o własnym domu położonym w cichej i spokojnej okolicy. Kupując działkę położoną w bliskim sąsiedztwie większej miejscowości można także liczyć na najważniejsze udogodnienia, dzięki czemu codzienne życie w tym miejscu stanie się dużo prostsze.

 

Budując większy dom na działce położonej w górach można również wykorzystać lokalizację w celach zarobkowych. Okolica niemal przez cały rok przyciąga wielu turystów, którzy często są skłonni wynająć nocleg nawet w sporej odległości od głównych miast, aby zapłacić mniej, a ponadto zapewnić sobie bardziej wyciszający i relaksujący wyjazd. Zróżnicowane ukształtowanie terenu daje także spore możliwości aranżacyjne. Na takiej działce często można wznieść bardzo funkcjonalne domy zaprojektowane z myślą o optymalnym wykorzystaniu pochyłości terenu. Wiele możliwości aranżacyjnych zaoferuje także ogród położony na pofałdowanym terenie.

 

Jakie wady posiadają działki w górach?

 

Ukształtowanie terenu w górach z jednej strony stanowi duży potencjał, ale z drugiej często oznacza wyższe koszty budowy domu. Wynika to chociażby z konieczności zastosowania odpowiedniego typu fundamentów. Czasem potrzebne są także mury oporowe oraz systemy odwadniania działki. Dom trzeba chronić zwłaszcza przed wodami opadowymi i roztopowymi, które będą spływać z wyżej położonych partii terenu. Tereny górskie często są narażone również na silny wiatr i obfite opady śniegu, a to oznacza konieczność zastosowania określonej konstrukcji dachu. Minusem wybranej lokalizacji często jest brak możliwości uzbrojenia działki w przyłącze wodne, kanalizacyjne i gazowe, a także brak dostępu do drogi publicznej. No i ceny – właściciele tych terenów są świadomi ich wartości, a to oznacza, że zakup działki w górach wiążę się z dużym wydatkiem.

 

Jakie domy wznosi się na działkach w górach?

 

Domy budowane na terenach górskich są bardzo charakterystyczne. Często posiadają stromy dach, który ma być mniej obciążony przez obfite opady śniegu. Więźba jest odpowiednio wzmocniona, aby wytrzymać także porywiste wiatry. W górach często spotkamy się z domami z bali, choć dość częstym rozwiązaniem są także domy murowane wykończone w drewnie. Cokoły domów budowanych na działkach w górach często są wykończone naturalnym kamieniem. Dla stylu górskiego typowe są także ryzality i lukarny czy werandy z drewnianą balustradą. Działka w górach niewątpliwie oferuje duży potencjał, ale ten potencjał można wykorzystać tylko ze starannie dobranym projektem.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.