Budynki biurowe są projektowane z myślą o wykonywaniu prac biurowych w sposób komfortowy i zgodny z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Duży nacisk kładzie się na funkcjonalność oraz energooszczędność takich obiektów. Z tego względu, projekty budynków biurowych często charakteryzują się modernistyczną stylistyką, która świetnie wpisuje się we współczesne trendy w branży budowlanej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego rodzaju obiektów?
Co to jest budynek biurowy?
Budynek biurowy w kategorii obiektów budowlanych mieści się w kategorii XVI. Do grona tych obiektów zaliczają się także budynki konferencyjne. Zwykle spotkamy się z dużymi biurami o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m2, aczkolwiek dostępne są także budynki pod niewielkie biura o powierzchni zbliżonej do domu jednorodzinnego. Budynki biurowe są przeznaczone do wykonywania prac intelektualnych, a w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego są klasyfikowane podobnie, jak budynki usługowe. Oznacza to, że do budowy biura potrzebna będzie działka położona na terenie zabudowy usługowej.
Budynek biurowy ma zagwarantować jego użytkownikom komfortowe i bezpieczne wykonywanie typowych prac biurowych. W artykule na temat budynków biurowych możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym konkretnie charakteryzują się tego typu obiekty oraz w jaki sposób są budowane.
Czym odznaczają się projekty budynków biurowych?
Budynki biurowe muszą spełniać określone warunki niezbędne do tego, aby zagwarantować możliwość komfortowego wykonywania pracy intelektualnej zgodnie z przepisami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Na każdego pracownika, który będzie spędzał w biurze przynajmniej 4 godziny dziennie musi przypadać 13 m3 kubatury biura, a ponadto 2 m2 wolnej powierzchni podłogi, która nie będzie zajęta stanowiskiem pracy lub elementem wyposażenia biura. Każdy pracownik powinien dysponować stanowiskiem pracy o powierzchni przynajmniej 6 m2. Wysokość budynków biurowych to minimum 3 metry, o ile nie występują tu czynniki szkodliwe dla zdrowia. Wysokość pomieszczenia można obniżyć za zgodą państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego do 2,5 m, ale takie pomieszczenie musi posiadać klimatyzację, a w środku pracować może maksymalnie 4 pracowników.
Projekty budynków biurowych odznaczają się zatem funkcjonalnym rozkładem wnętrz, a pomieszczenia przeznaczone do pracy intelektualnej zwykle są przestronne i posiadają duże przeszklenia zapewaniające więcej światła dziennego. Ponadto, projekt biura często uwzględnia kuchnię, toalety i pomieszczenia socjalne. Czasem wydzielona jest także przestrzeń pod salę konferencyjną oraz poczekalnię dla gości, jeśli przeznaczaniem biura będzie także obsługa klientów. Wówczas taki obiekt powinien posiadać niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Projekty budynków biurowych zwykle są zachowane w modernistycznej stylistyce, co ma duże znaczenie w kontekście wizerunku firmy korzystającej z takiego budynku.
Do kogo adresowane są projekty budynków biurowych?
Projekty budynków biurowych możemy polecić wszystkim właścicielom firm, którzy chcą wybudować biuro niezbędne do pracy określonej liczby pracowników. Często ma to związek z rozwojem firmy. Wówczas inwestor dobiera projekt wyłącznie w oparciu o swoje indywidualne potrzeb. Tego typu projekty są jednak wybierane także przez inwestorów, którzy chcą wybudować budynek biurowy z myślą o późniejszym wynajmowaniu powierzchni biurowej. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na rozkład wnętrz, tak, aby biura przeznaczone dla osobnych najemców były od siebie oddzielone.
Na co zwrócić uwagę szukając takiego projektu?
Projekty budynków biurowych spełniają określone wymogi techniczne związane z przeznaczaniem obiektu, a także z wymaganą charakterystyką energetyczną budynku. To zasługa doświadczonych architektów, którzy wiedzą, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu takiego obiektu. Szukając właściwego projektu dla siebie inwestor powinien zatem zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń oraz ich powierzchnię, a także sprawdzić, czy dana powierzchnia odpowiada określonej liczbie pracowników. Na pewno należy zweryfikować wybrane rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, które decydują o kosztach budowy, ale również kosztach eksploatacyjnych budynku. Duże znaczenie ma także stylistyka budynku, jako iż będzie ona wpływać na wizerunek firmy, która w przyszłości będzie korzystać z dostępnej powierzchni biurowej.
Gdzie możesz znaleźć projekty budynków biurowych?
Na stronie firmy budowlanej New-House znajdziesz obszerny katalog gotowych projektów domów, budynków usługowych, a także budynków biurowych. Nasza firma współpracuje z wieloma cenionymi w branży pracowniami architektonicznymi, a co za tym idzie, stale rozwija katalog gotowych projektów. Na naszej stronie bez trudu sprawdzisz kluczowe parametry projektu i ocenisz, czy wybrany projekt spełnia Twoje oczekiwania. Ponadto, dostępne na naszej stronie projekty budynków biurowych posiadają wycenę, która pozwoli zweryfikować koszty inwestycji z dostępnym budżetem.