Budynki usługowe są niezbędne do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Ich projekt musi być zatem przystosowany do konkretnej działalności, czy to sklepu, czy to typowego lokalu usługowego, który będzie przyjmował klientów. W rozbudowanym katalogu pracowni architektonicznych można jednak bez trudu znaleźć różnorodne projekty budynków usługowych. W tym artykule tłumaczymy, czym charakteryzują się tego typu projekty.
Czym jest budynek usługowy?
Jak sama nazwa wskazuje, budynek usługowy to budynek przystosowany do świadczenia określonych usług. W skład takich budynków zaliczają się zarówno sklepy, jak również typowe budynku usługowe, np. gabinet stomatologiczny. Do grona budynków usługowych zaliczają się także lokale gastronomiczne. Znamienną cechą takiego budynku jest to, że posiada część przeznaczoną dla klientów oraz część zarezerwowaną dla pracowników. Układ wnętrz w takim obiekcie powinien być dostosowany właśnie do specyfiki planowanej działalności gospodarczej. Specyfika tych obiektów sprawia, że projekty budynków usługowych muszą spełniać określone wymagania.
Jakie warunki muszą spełniać budynki usługowe?
Jeśli budynek usługowy ma być wykorzystywany w konkretnym celu, wówczas już na etapie projektowania trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, ilu pracowników będzie korzystało z obiektu. Wyznacza to powierzchnię użytkową i wysokość wnętrz, które muszą spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Do specyfiki planowanej działalności przystosowane muszą być również wnętrza. Trzeba umiejętnie podzielić obiekt na dwie części – na tą przeznaczoną dla klientów oraz na tą, do której dostęp będą mieli wyłącznie pracownicy.
Nie wszystkie budynki usługowe powstają jednak z myślą o konkretnej działalności. Dostępne są również uniwersalne budynki podzielone na kilka lokali usługowych. Jest to dobry wybór dla inwestorów, którzy chcą zrealizować taki projekt z myślą o wynajmowaniu lokali. Budynki usługowe, podobnie jak domy jednorodzinne podlegają wymaganiom technicznym związanym z charakterystyką energetyczną. Muszą to być obiekty energooszczędne, które minimalizują zużycie energii pierwotnej do celów grzewczych, klimatyzacji oraz wentylacji. Dodatkowo, budynki usługowe powinny posiadać niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Czym odznaczają się projekty budynków usługowych?
Przeglądając projekty budynków usługowych przekonasz się o tym, że wiele z nich jest przystosowanych do określonej formy działalności, np. zakładu fryzjerskiego, prywatnej kliniki medycznej, sklepu, czy też restauracji. Jeśli dany obiekt ma umożliwiać komfortowe prowadzenie określonej działalności zawodowej, już na etapie projektowania trzeba wziąć pod uwagę to, jaka jest wymagana powierzchnia użytkowa, a także, jakie pomieszczenia musi posiadać dany obiekt. W przypadku restauracji trzeba zatroszczyć się o salę restauracyjną dla gości, kuchnię, toaletę, pokój socjalny, a czasem również szatnię. Z kolei w przypadku sklepu niezbędna będzie sala ekspozycyjna, zaplecze, pokój socjalny, jak również magazyn.
Projekty budynków usługowych odznaczają się także nowoczesnym, reprezentacyjnym wyglądem. W końcu w dużej mierze jest to wizytówka firmy, która wykorzystuje taki obiekt. Wygląd zewnętrzny budynku musi przekonywać potencjalnych klientów, że jest to firma rzetelna i godna zaufania. Projekty budynków usługowych duży nacisk kładą także na energooszczędność. Umiejętnie rozplanowany układ wnętrz, dobry projekt instalacji oraz systemu wentylacji, a także dopasowany system grzewczy to czynniki, które mogą przełożyć się na niższe koszty eksploatowania takiego budynku.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?
Wybierając projekt budynku usługowego na pewno należy zwrócić uwagę na jego powierzchnię użytkową oraz rozkład wnętrz. Trzeba się upewnić, że planowany rozkład pomieszczeń umożliwi komfortowe prowadzenie określonej formy działalności gospodarczej. Jest to podstawowy wyznacznik dla inwestorów szukających projektu dla swojej firmy. Z kolei dla inwestorów myślących o wynajmie lokali kluczowa jest liczba lokali oraz ich powierzchnia, co pozwala oszacować przyszłe zyski z najmu. Na pewno warto zwrócić uwagę na poszczególne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, które determinują koszty budowy, ale również przyszłe koszty eksploatacyjne.
Przed wyborem projektu budynku usługowego trzeba także sprawdzić uwarunkowania lokalne opisane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Trzeba sprawdzić, jakie parametry techniczne musi posiadać budynek wznoszony na konkretnej działce. Duże znaczenie ma również ukształtowanie, powierzchnia i wymiary tej działki. Jak widzisz, wybór projektu budynku usługowego jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, a podjęcie odpowiedniej decyzji wymaga skonkretyzowanych oczekiwań.
Gdzie znaleźć dobre projekty budynków usługowych?
Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów. Współpracujemy z wieloma pracowniami architektonicznymi, dzięki czemu możemy zaoferować naszym klientom nawet kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów, ale również budynków usługowych oraz biurowych. Na naszej stronie można sprawdzić koszty budowy obiektu na różnych etapach inwestycji, dzięki czemu można skonfrontować swój wybór z dostępnym budżetem. W ramach kompleksowej współpracy nasza firma pomoże dobrać odpowiedni projekt, zaadaptować go, a następnie profesjonalnie zrealizować na wybranej działce budowlanej.