Poziom wód gruntowych to jeden z kluczowych czynników wpływających na warunki wodno-gruntowe panujące na działce budowlanej. Od warunków tych zależeć może wybór odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych w obrębie fundamentów. Rodzi się zatem pytanie, jak sprawdzić poziom wód gruntowych na działce. Istnieje kilka technik, które można wykorzystać jeszcze przed zakupem działki oraz dokładne badania geotechniczne realizowane już po zakupie.
Od jakich czynników zależy poziom wód gruntowych?
Wody gruntowe zalegają pod powierzchnią terenu, poniżej strefy napowietrzenia, w strefie nasycenia. Są położone niżej, niż wody zaskórne (przypowierzchniowe), których poziom zależy od rodzaju gleby oraz od czynników atmosferycznych. Poziom wód gruntowych jest mniej zależny od czynników atmosferycznych, choć ich poziom w wielu przypadkach może się zmieniać. Charakteryzuje je równowaga termiczna, co oznacza, że temperatura wód gruntowych jest niemalże identyczna przez cały rok. Korzystają z tego chociażby wodne pompy ciepła.
Istnieje wiele czynników, które wpływają na poziom wód gruntowych. Wiele zależy od geograficznego położenia nieruchomości, ukształtowania terenu, a także odległości do większych zbiorników wodnych. Zazwyczaj nieruchomości położone w bliskim sąsiedztwie rzek mają wyższy poziom wód gruntowych. Wysokość lustra wody może się zmieniać na skutek ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak chociażby długie susze, intensywne opady deszczu czy też nagła odwilż przy bardzo grubej pokrywie śnieżnej. Znaczenie ma także rodzaj gleby – na glebach przepuszczalnych poziom wód gruntowych jest zazwyczaj niższy, w porównaniu z glebami nieprzepuszczalnymi.
Jak sprawdzić poziom wód gruntowych przed zakupem działki?
Poziom wód gruntowych może mieć spory wpływ na dokładne koszty budowy domu. Nie dziwi zatem fakt, że wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jak sprawdzić poziom wód gruntowych jeszcze przed zakupem działki. Istnieje kilka metod, aby się o tym przekonać:
- Państwowy Instytut Geologiczny udostępnia na swojej stronie internetowej mapy hydrogeologiczne, na podstawie których można sprawdzić uśredniony poziom wód gruntowych dla poszczególnych regionów w naszym kraju. Wystarczy odnaleźć na mapie teren, na którym położona jest działka, aby sprawdzić szacunkowy poziom wód gruntowych.
- W Geoportalu zwróć uwagę na ukształtowanie terenu oraz ewentualne sąsiedztwo zbiorników wodnych. Niżej położone działki znajdujące w się w sąsiedztwie rzeki lub dużego akwenu wodnego są bardziej narażone na wysoki poziom wód gruntowych.
- Jeśli właściciel nieruchomości wyrazi na to zgodę, przy pomocy szpadla wykop dołek o głębokości 50-60 cm. Jeśli na tej głębokości zacznie pojawiać się woda, oznacza to wysoki poziom wód.
- Warto zwrócić uwagę na rośliny, jakie porastają okolicę. Jeśli są to rośliny lubiące dużą wilgotność, a jednocześnie nie występują rośliny, które takich warunków nie tolerują, możemy przypuszczać, że znajduje się tutaj wysoki poziom wód gruntowych.
- Można także przyjrzeć się okolicznym budynkom. Jeśli są one wysoko posadowione i nie posiadają piwnic, to kolejna wskazówka przemawiająca za wysokim poziomem wód gruntowych.
- Jeśli po niedawnych deszczach teren działki jest mocno namoknięty, oznacza to nieprzepuszczalną glebę, która sprzyja wysokiemu poziomowi wód gruntowych.
Jak widzisz, istnieje sporo sposobów na to, aby sprawdzić, jaki jest poziom wód gruntowych na działce jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie. W naszym artykule poświęconemu działkom możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, na jakie kwestie należy zwracać uwagę, aby pozyskać atrakcyjną działkę budowlaną sprzyjającą budowie domu.