Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze wykorzystywane do ogrzewania powietrza w domu, ale również do ogrzewania wody użytkowej. W okresie letnim pompa ciepła może także pełnić funkcję klimatyzatora (tutaj jednak wiele zależy od rodzaju pompy oraz posiadanych przez nią funkcji). W dużym uproszczeniu, pompa ciepła za sprawą relatywnie małej ilości energii elektrycznej pobiera ciepło z otaczającego środowiska – z powietrza, z wody lub z gruntu. Następnie ciepło to jest przekazywane do naszego domu. Urządzenie jest coraz częściej wykorzystywane w energooszczędnych domach. Jest to obecnie zdecydowanie najwydajniejszy system grzewczy, który oferuje najniższe koszty ogrzewania domu.
Zasada działania pompy ciepła jest zbliżona do działania lodówki, która wyciąga ciepło z wnętrza, dzięki czemu w środku panuje niska temperatura, podczas gdy z tyłu lodówka jest bardzo ciepła. Pompa ciepła wytwarza obieg ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Wyróżniamy w ten sposób dolne źródło ciepła (czyli źródło, z którego pompa będzie pobierać ciepło) oraz górnego źródła ciepła, czyli grzejniki lub inne instalacje, które będą oddawały ciepło w domu. Pompa ciepła wykorzystuje zatem podstawowe prawa fizyki, a do jej działania potrzebna jest niewielka ilość energii elektrycznej. Niewielka zwłaszcza jak na ilość wyprodukowanego ciepła.
Dla przykładu, kondensacyjny kocioł gazowy uznawany za bardzo energooszczędne rozwiązanie jest w stanie zaoferować wydajność na poziomie 110 – 120% (stosunek wyprodukowanego ciepła do zużytej energii). Pompa ciepła jest w stanie zaoferować wydajność na poziomie kilkuset procent, co czyni ją obecnie najefektywniejszym systemem grzewczym. Jest to system bezemisyjny, który nie wymaga komina. Doskonale współpracuje zatem z wentylacją mechaniczną. Pompa ciepła to podstawa wielu energooszczędnych i pasywnych obiektów.
Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia, którym może być woda, powietrze lub otaczająca ziemia. Z tego względu możemy wyróżnić następujące rodzaje pomp: wodną, powietrzą i gruntową. Pompa wodna będzie czerpać ciepło np. ze stawu lub z wód gruntowych pod ziemią. Pompa powietrzna jest najprostsza, a zarazem najtańsza, ponieważ wystarczy ją umieścić na zewnątrz budynku, aby czerpała ona ciepło z powietrza. Jej minusem jest jednak większe uzależnienie od warunków pogodowych – przy bardzo niskich temperaturach wydajność tej pompy spada (ale wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziome, o ile pompę dobrano pod kątem specyfiki domu). Pompa gruntowa jest umieszczana pod ziemią i czerpie ciepło z otaczającego ją gruntu.
Ze względu na funkcje pompy ciepła możemy wyróżnić urządzenia przeznaczone wyłącznie do ogrzewania powietrza w domu, jak również pompy, które będą ogrzewać zarówno powietrze, jak również wodę użytkową. Warto nadmienić, że pompa ciepła może działać także jako energooszczędny klimatyzator w okresie letnim. To kolejny argument, dla którego pompy ciepła są coraz częściej wybieranym rodzajem instalacji grzewczej.
Pompa ciepła to urządzenie, które coraz częściej ogrzewa energooszczędne domy. W nadchodzących latach jej popularność będzie rosła, ze względu na coraz bardziej rygorystyczne wymagania związane z charakterystyką energetyczną budynku. Oto najważniejsze zalety pompy ciepła:
Długa lista korzyści sprawia, że pomimo stosunkowo wysokich kosztów zakupu i montażu, pompa ciepła jest uważana przez ekspertów za najwydajniejszy i najlepszy obecnie system grzewczy.
Koszt pompy ciepła zależy od rodzaju (dolnego źródła ciepła) oraz mocy. Do niewielkich domów o powierzchni do 100 m2 w zupełności wystarczy pompa o mocy do 5 kW. Pompę powietrzną o takiej mocy można kupić za ok. 18 – 20 tys. złotych. Dużo droższa okaże się natomiast gruntowa pompa ciepła, którą trzeba będzie osadzić kilka metrów pod ziemią. Koszt takiego urządzenia wraz z montażem to wydatek rzędu 45 – 50 tys. złotych. Warto pamiętać, że aktualnie w ramach programu Moje Ciepło można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż tego urządzenia. W artykule na temat pomp ciepła możesz dowiedzieć się więcej na temat zasad działania tych innowacyjnych urządzeń, a także dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób dobiera się pompę do specyfiki domu.