Akademia Budowlana

Pustak porotherm – charakterystyka materiału

Spis treści:

Pustaki ceramiczne od wielu lat znajdują zastosowanie przy budowie obiektów murowanych. Są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie umożliwiają stosunkowo łatwe i szybkie wznoszenie konstrukcji. W 2009 roku na rynku pojawiły się pustaki Porotherm. Są one produkowane przez austriackie przedsiębiorstwo Wienerberger, czołowego producenta cegieł ceramicznych. W tym artykule dowiesz się, jakie właściwości posiada pustak Porotherm.

 

Porotherm – co to jest?

 

Porotherm to marka, pod którą kryją się pustaki ceramiczne coraz częściej wykorzystywane przy budowie domów murowanych. Pustaki i cegły ceramiczne od lat znajdują zastosowanie przy budowie domów, aczkolwiek w przypadku pustaków często poruszano kwestię niskiej izolacyjności termicznej, jak również dość czasochłonnych prac murarskich. Dopiero w 2009 roku austriacka firma Wienerberger dodała do swojej oferty specjalne pustaki porotherm o znacznie lepszych właściwościach. Ponadto, wprowadzono rozwiązania systemowe, które miały znacząco skrócić czas budowy domu.

 

Reasumując, Porotherm to po prostu pustaki ceramiczne pochodzące od konkretnego producenta, a mianowicie firmy Wienerberger. Firma ta posiada kilkanaście zakładów produkcyjnych w Polsce, dzięki czemu jest bardzo popularna w naszym kraju. Rok po wprowadzeniu na rynek pustaków Porotherm firma Wienerberger wypuściła specjalną serię produktów Porotherm Dryfix. Są to pustaki systemowe opracowane z myślą o murowaniu na sucho, co pozwala znacznie ograniczyć wilgoć technologiczną, a tym samym przyspieszyć prace budowlane.

 

Czym charakteryzują się pustaki porotherm?

 

Pustaki Porotherm to ulepszona wersja tradycyjnych pustaków ceramicznych. Odznaczają się one dużo niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu są lepiej przystosowane do realiów współczesnej branży budowlanej. Ze względu na ażurową konstrukcję są dość lekkie, co znacznie ułatwia proces murowania ścian. Pustaki ceramiczne Porotherm odznaczają się także większą nośnością oraz lepszą izolacyjnością akustyczną. Istotnym czynnikiem jest jednak szerokość pustaków. Im grubszy jest pustak, tym lepsze są jego właściwości termoizolacyjne i większa jest jego nośność. Do ścian zewnętrznych zwykle wykorzystuje się pustaki 25 – 44 cm, natomiast w przypadku ścian działowych stosuje się pustaki o szerokości 11,5 – 18,8 cm.

 

Pustaki ceramicznie Porotherm można wykorzystać do budowy ścian jednowarstwowych (pustaki o szerokości 38 – 44 cm), ścian dwuwarstwowych (25 – 30 cm), jak również ścian trójwarstwowych z warstwą elewacyjną (11,5 – 18,8 cm). W ofercie tego producenta dostępne są rozwiązania systemowe, co oznacza, że znajdziemy w niej także pustaki wentylacyjne czy też pustaki stropowe. Dzięki temu, w jednym miejscu można pozyskać wszystkie pustaki potrzebne do budowy domu.

 

Rodzaje pustaków ceramicznych Porotherm

 

Na przestrzeni ostatnich 10 lat pojawiło się kilka rodzajów pustaków ceramicznych Porotherm. Inwestorzy mają zatem do wyboru kilka możliwości, a wybór w dużej mierze zależy od specyfiki projektu domu, jaki planujemy wybudować. Oto dostępne rodzaje pustaków Porotherm:

 

Jak już mówiliśmy, Porotherm to systemowe pustaki ceramiczne, wśród których znajdziemy również specjalne pustaki wentylacyjne, kominowe, jak również pustaki stropowe wykorzystywane w stropach gęstożebrowych. Reasumując, pustak Porotherm to uniwersalny materiał, który pozwala na szybkie i wygodne wymurowanie wszystkich rodzajów ścian w domu murowanym.

 

Czy pustak Porotherm to dobry materiał do budowy domu?

 

Zdecydowanie tak, o czym najlepiej świadczy fakt, że bardzo dużo współczesnych domów murowanych powstaje właśnie z pustaków ceramicznych Porotherm. Jest to jeden z najpopularniejszych wyborów w Polsce jeśli chodzi o domy murowane. Zaletą jest to, że marka Porotherm obejmuje rozwiązania systemowe, dzięki czemu inwestorzy mogą łatwo pozyskać wszystkie pustaki niezbędne do wymurowania praktycznego i energooszczędnego domu. Z pustaków tych można wznosić wszystkie rodzaje ścian: ściany fundamentowe, ściany zewnętrzne jedno-, dwu- i trójwarstwowe, ściany działowe, jak również ściany kolankowe. W ofercie Porotherm dostępne są także pustaki wentylacyjne, pustaki kominowe i pustaki stropowe. Pustak Porotherm oferuje bardzo dobre parametry techniczne, a zaletą są również przystępne ceny.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.