Akademia Budowlana

Porotherm – kompleksowe rozwiązanie przy budowie domu

Spis treści:

Decydując się na budowę domu murowanego inwestorzy mają do wyboru wiele materiałów budowlanych. Jednym z najpopularniejszych wyborów są pustaki ceramiczne porotherm. W praktyce, porotherm to coś znacznie więcej, aniżeli jedynie pustaki. To kompletny system, który umożliwia budowę różnych elementów konstrukcyjnych w budynku. W niniejszym artykule dowiesz się więcej na temat właściwości, zastosowań oraz mocnych i słabych stron systemu porotherm.

   

 

Co to jest porotherm?

 

Porotherm to kompleksowy system umożliwiający wygodną i szybką budowę domu w technologii murowanej. Materiały te są wykorzystywane do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, nadproży oraz stropów. Porotherm to przede wszystkim pustaki ceramiczne, ale również zaprawy do ich łączenia, nadproża, belki oraz pustaki stropowe. A zatem, choć nazwa porotherm kojarzy się przede wszystkim z naturalnymi pustakami ceramicznymi, to w praktyce jest to kompletny system, które dostarcza rozwiązań niezbędnych do wznoszenia budynków w technologii murowanej.

 

Porotherm ro również marka wprowadzona na rynek przez austriacką firmę Wienerberger w 2009 roku. Rok późnej pojawiły się pustaki Porotherm Dryfix przeznaczone do murowania na sucho. Pustaki te charakteryzują się przede wszystkim naturalnym składem – do ich produkcji nie stosuje się chemicznych dodatków. Wszystko po to, aby uzyskać najlepsze parametry techniczne. Marka Porotherm wprowadziła także innowacyjne systemy łączenia na pióro i wpust, co przyczyniło się do skrócenia czasu niezbędnego do wykonania prac murarskich.

 

Jak powstaje ten materiał budowlany?

 

Porotherm to pustaki ceramiczne, do produkcji których wykorzystuje się wyłącznie naturalne składniki: glinę, wodę oraz drewniane trociny. Są to pustaki poryzowane odznaczające się znacznie lepszym współczynnikiem termoizolacji. Do produkcji nie wykorzystuje się żadnych chemicznych dodatków, dzięki czemu system Porotherm uchodzi za bardzo ekologiczny i przyjazny środowisku. Naturalne składniki wykorzystywane w procesie produkcyjnym sprawiają także, że domy wykonane z tego materiału są przyjaźniejsze i bezpieczniejsze dla ich mieszkańców. Mają korzystny wpływ na mikroklimat, a ponadto wspierają energooszczędność – nie tylko zapewniają dobrą termoizolację, ale także dobrze akumulują ciepło, które następnie zwracają do wnętrza.

 

Jakie właściwości posiada porotherm?

 

Podobnie jak inne pustaki ceramiczne, Porotherm odznacza się wysoką trwałością i wytrzymałością na ściskanie. Materiał ten wykazuje się również wysoką odpornością na ogień, sięgającą do 4 godzin. Materiał jest niewrażliwy na wilgoć, a w jego strukturze nie dochodzi do rozwoju pleśni oraz innych grzybów. Jedną z największych zalet systemu porotherm jest energooszczędność. Materiał ten odznacza się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a ponadto dobrze akumuluje ciepło i oddaje je do wnętrza, co skutecznie zmniejsza stratę ciepła w domu, wspierając efektywność instalacji grzewczej. Nie dziwi zatem fakt, że z pustaków porotherm coraz częściej buduje się współczesne domy, które muszą spełniać rygorystyczne normy w kwestii charakterystyki energetycznej.

 

Na uwagę zasługuje także wysoka izolacyjność akustyczna, na poziomie 50 db dla pustaków o grubości 44 cm. To sprawia, że system porotherm świetnie sprawdza się przy budowie ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych, jak również stropów. Materiał odznacza się także wysoką paroprzepuszczalnością, dzięki czemu pozwala na swobodne przenikanie pary wodnej, co przekłada się naturalną regulację wilgotności w pomieszczeniach, ale także zapewnia dodatkową ochronę termoizolacji.

 

Zastosowanie materiału porotherm w budownictwie

 

Porotherm to kompletny system budowlany obejmujący: pustaki ceramiczne, nadproża, belki, a także pustaki stropowe. Z materiałów tych można wymurować ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne oraz ściany działowe. W tej technologii coraz częściej wykonuje się także stropy gęstożebrowe. Sporym zainteresowaniem cieszą się pustaki Porotherm Dryfix przeznaczone do murowania na sucho, dzięki czemu, prace murarskie przebiegają dwa razy szybciej. Wysokie parametry izolacyjne sprawiają, że system porotherm bardzo często znajduje zastosowanie w budynkach energooszczędnych o lepszej charakterystyce energetycznej. To coraz popularniejszy materiał wykorzystywany do budowy domów jednorodzinnych. Wielu architektów jako domyślny materiał wybiera właśnie porotherm.

 

Czy system porotherm ma jakieś wady?

 

Podobno w każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu. A jak to wygląda w przypadku systemu porotherm? Jak łatwo się domyślić, doskonałe parametry techniczne tych materiałów oznaczają niestety nieco wyższe ceny. Dokładne koszty zależą od wybranego wariantu pustaków – różnią się one kształtem oraz wymiarami, a także współczynnikiem przenikania ciepła. W zależności od wybranego materiału, wykonanie metra kwadratowego ściany z pustaków porotherm to wydatek rzędu od 170 do 320 zł. A zatem, porotherm jest materiałem droższym od tradycyjnych pustaków ceramicznych. Jest to jednak dobra inwestycja długoterminowa, patrząc na to, jak korzystny wpływ ma system na energooszczędność budynku. Plusem jest także znacznie krótszy czas budowy domu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.