Schody betonowe są chętnie wybierane do domów jednorodzinnych, ponieważ mogą zaoferować wysoką trwałość oraz żywotność. Niewątpliwym atutem jest także duża swoboda przy aranżacji, ponieważ można je wykończyć wieloma różnorodnymi materiałami. Dzięki temu, pomimo stosunkowo wysokich kosztów wykonania, schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne cieszą się dużą popularnością i na pewno warto rozważyć to rozwiązanie.
Czym wyróżniają się schody betonowe? Jakie są ich mocne strony?
Schody betonowe wykonuje się z prefabrykowanych elementów betonowych lub poprzez wylanie betonu do wcześniej przygotowanych szalunków, w których umieszcza się zbrojenia. Do budowy schodów wewnętrznych i zewnętrznych wykorzystuje się beton o wysokiej klasie wytrzymałości oraz o wzmożonej odporności na wilgoć. Omawiając betonowe schody wewnętrzne warto także wspomnieć o tym, że ich konstrukcję wykonuje się już na etapie prac zmierzających do stanu surowego, a nie na etapie prac wykończeniowych, jak ma to miejsce w przypadku lekkich rodzajów schodów.
Do najważniejszych zalet schodów betonowych wewnętrznych i zewnętrznych należy zaliczyć przede wszystkim wysoką trwałość i wytrzymałość mechaniczną. Dzięki temu gwarantują domownikom większe bezpieczeństwo, ponieważ nawet po wielu latach nie ma obawy o to, że schody te ulegną załamaniu. Istotnym plusem jest również to, że schody betonowe można wykończyć w dowolny sposób: płytkami ceramicznymi, kamieniem naturalnym, wykładziną, drewnem. W minimalistycznych wnętrzach coraz częściej pozostawia się surowe, betonowe schody.
Schody betonowe monolityczne oraz prefabrykowane
Ze względu na sposób budowy i wykorzystane materiały, schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne możemy podzielić na prefabrykowane oraz monolityczne. Schody prefabrykowane wykonuje się z bloczków lub płyt betonowych uprzednio przygotowanych w zakładzie produkcyjnym. Na plac budowy trafiają zatem gotowe elementy gotowe do montażu. Ich budowa jest dużo szybsza i tańsza. Bardzo często to właśnie schody zewnętrzne wykonuje się z prefabrykatów.
Z kolei schody monolityczne to inaczej schody wylewane. Do ich budowy niezbędne są wsporniki budowlane, a także szalunki, zwykle w formie drewnianych desek. W szalunkach układa się zbrojenia, a następnie zalewa się betonem odpowiedniej klasy. Po całkowitym wyschnięciu betonu rozbiera się szalunki i wsporniki. W technologii schodów monolitycznych częściej wykonuje się schody betonowe wewnętrzne, jako iż najczęściej łączą się one z innymi elementami nośnymi budynku.
Rodzaj schodów ze względu na konstrukcję
Monolityczne schody betonowe mogą się znacząco różnić dokładną budową i konstrukcją. W ten sposób możemy wyróżnić: schody płytowe, policzkowe oraz wspornikowe. Schody płytowe są zbudowane z płyt biegowych, które opiera się na belkach spocznikowych, ewentualnie na płycie spocznikowej. W przypadku schodów policzkowych zwykle wykorzystuje się ścianę nośną i belkę, dwie ściany nośne lub dwie belki nośne. To pionowa konstrukcja nośna, na których oparte będą poszczególne stopnie. Jeśli chodzi o schody wspornikowe, wyróżniają się one lekką konstrukcją i doskonale sprawdzają się w nowoczesnych domach. Nie posiadają one konstrukcji podtrzymującej. Są oparte na zbrojeniu umieszczonym w ścianie nośnej.
Czym różnią się schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?
Schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne są wznoszone w sposób bardzo podobny, tyle tylko, że czasami stosuje się nieco inne klasy betonu. W przypadku schodów zewnętrznych konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza przed mrozem oraz wilgocią. W tym celu stosuje się mieszankę betonu lub bloczki o nieco innych parametrach. Biorąc również pod uwagę, że schody betonowe zewnętrzne są zazwyczaj dużo niższe, aniżeli schody zewnętrzne, częściej wykonuje się je z prefabrykowanych elementów. Z kolei w przypadku schodów wewnętrznych łatwiej jest jednak wykonać schody w technologii monolitycznej, zwłaszcza, że zazwyczaj konstrukcja nośna schodów łączy się z konstrukcją nośną ścian i stropów.
Różnicą jest także sposób wykończenia. Do wykończenia ścian zewnętrznych wykorzystuje się materiały odznaczające się wysoką klasą antypoślizgowości. Mogą to być płytki ceramiczne lub płytki kamienne. Z kolei w przypadku schodów wewnętrznych wybór materiałów jest znacznie szerszy. Do wyboru pozostają: płytki ceramiczne, płytki kamienne, panele drewniane, wykładzina.
Ile kosztuje wykonanie schodów betonowych?
Schody betonowe zewnętrzne zazwyczaj są dużo tańsze w porównaniu ze schodami wewnętrznymi. Wymagają bowiem mniejszego nakładu materiałów, a także sama budowa jest szybsza i prostsza. Tego typu schody można wykonać spokojnie w cenie 2-3 tys. złotych wliczając w to materiał na pokrycie schodów. Z kolei za schody betonowe wewnętrzne trzeba liczyć ok. 100 – 150 zł za jeden stopień, plus materiał na pokrycie. W przeciętnych domach jednorodzinnych, koszt wykonania wewnętrznych schodów betonowych oscyluje zwykle w granicy ok. 6 – 9 tys. złotych.