Schody betonowe są chętnie wybierane do domów jednorodzinnych, ponieważ mogą zaoferować wysoką trwałość oraz żywotność. Niewątpliwym atutem jest także duża swoboda przy aranżacji, ponieważ można je wykończyć wieloma różnorodnymi materiałami. Dzięki temu, pomimo stosunkowo wysokich kosztów wykonania, schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne cieszą się dużą popularnością i na pewno warto rozważyć to rozwiązanie.
Czym wyróżniają się schody betonowe? Jakie są ich mocne strony?
Schody betonowe wykonuje się z prefabrykowanych elementów betonowych lub poprzez wylanie betonu do wcześniej przygotowanych szalunków, w których umieszcza się zbrojenia. Do budowy schodów wewnętrznych i zewnętrznych wykorzystuje się beton o wysokiej klasie wytrzymałości oraz o wzmożonej odporności na wilgoć. Omawiając betonowe schody wewnętrzne warto także wspomnieć o tym, że ich konstrukcję wykonuje się już na etapie prac zmierzających do stanu surowego, a nie na etapie prac wykończeniowych, jak ma to miejsce w przypadku lekkich rodzajów schodów.
Do najważniejszych zalet schodów betonowych wewnętrznych i zewnętrznych należy zaliczyć przede wszystkim wysoką trwałość i wytrzymałość mechaniczną. Dzięki temu gwarantują domownikom większe bezpieczeństwo, ponieważ nawet po wielu latach nie ma obawy o to, że schody te ulegną załamaniu. Istotnym plusem jest również to, że schody betonowe można wykończyć w dowolny sposób: płytkami ceramicznymi, kamieniem naturalnym, wykładziną, drewnem. W minimalistycznych wnętrzach coraz częściej pozostawia się surowe, betonowe schody.
Schody betonowe monolityczne oraz prefabrykowane
Ze względu na sposób budowy i wykorzystane materiały, schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne możemy podzielić na prefabrykowane oraz monolityczne. Schody prefabrykowane wykonuje się z bloczków lub płyt betonowych uprzednio przygotowanych w zakładzie produkcyjnym. Na plac budowy trafiają zatem gotowe elementy gotowe do montażu. Ich budowa jest dużo szybsza i tańsza. Bardzo często to właśnie schody zewnętrzne wykonuje się z prefabrykatów.
Z kolei schody monolityczne to inaczej schody wylewane. Do ich budowy niezbędne są wsporniki budowlane, a także szalunki, zwykle w formie drewnianych desek. W szalunkach układa się zbrojenia, a następnie zalewa się betonem odpowiedniej klasy. Po całkowitym wyschnięciu betonu rozbiera się szalunki i wsporniki. W technologii schodów monolitycznych częściej wykonuje się schody betonowe wewnętrzne, jako iż najczęściej łączą się one z innymi elementami nośnymi budynku.