Indywidualny projekt domu powstaje na życzenie inwestora i od samego początku uwzględnia jego oczekiwania, jak również specyfikę działki budowlanej, na której będzie on realizowany. Wykona go dla nas architekt posiadający stosowne uprawnienia budowlane. Nie ulega wątpliwości, że projekt indywidualny może zaoferować inwestorom wiele korzyści, ale ma również istotne wady, o których należy pamiętać decydując się na to rozwiązanie.
Co to jest projekt indywidualny?
Projekt indywidualny jest tworzony na zamówienie inwestora przez wykwalifikowanego architekta. To projekt jedyny w swoim rodzaju, będący swoistym zwizualizowaniem indywidualnych potrzeb inwestora. Projekt indywidualny od samego początku uwzględnia także uwarunkowania lokalne oraz specyfikę działki, co oznacza, że efektem końcowym jest kompletny projekt budowlany, z którym inwestor może się już ubiegać o wydanie pozwolenia na budowę domu.
Możemy wyróżnić kilka etapów powstawania projektu indywidualnego. Początkiem tego procesu jest spotkanie inwestora z architektem, w trakcie którego inwestor przedstawi swoje oczekiwania, natomiast architekt zapozna się ze specyfiką działki. Na podstawie uzyskanych informacji powstanie projekt koncepcyjny. Ma on przede wszystkim zwizualizować to, jak będzie wyglądał dom, a także jakie będą orientacyjne koszty budowy. Na tym etapie inwestor może wnosić poprawki. Po zatwierdzeniu koncepcji przez inwestora architekt wykonuje rzetelny projekt budowlany wraz z całą dokumentacją.
Zalety projektu indywidualnego
Indywidualny projekt domu może zagwarantować wiele korzyści. Dlatego nie brakuje inwestorów, którzy chętnie decydują się na ten sposób pozyskania wymarzonego projektu. Oto najważniejsze zalety projektu indywidualnego tworzonego na zamówienie:
- projekt od początku uwzględnia uwarunkowania lokalne i specyfikę działki budowlanej,
- architekt tworzy projekt w oparciu o indywidualne potrzeby i oczekiwania inwestora,
- projekt indywidualny lepiej wykorzystuje potencjał działki, co ma szczególne znaczenie w przypadku działek problematycznych,
- inwestor otrzymuje projekt oryginalny, jedyny w swoim rodzaju,
- projekt indywidualny nie wymaga adaptacji, inwestor otrzymuje kompletną dokumentację, z którą może ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę,
- dobra opcja dla wszystkich inwestorów posiadających bardzo wysokie wymagania,
- gwarancja funkcjonalnego, komfortowego i bezpiecznego domu na miarę swoich potrzeb.
Trzeba przyznać, że to całkiem pokaźna lista zalet. Moglibyśmy w niej uwzględnić także to, że w niektórych sytuacjach projekt indywidualny okazuje się lepszy od projektu gotowego także od strony finansowej, ale jest to kwestia bardzo złożona i uzależniona od wielu czynników. Zaznaczymy jednak, że projekt indywidualny wcale nie musi być droższy od gotowego!