Projekt indywidualny – wady i zalety

Projekt indywidualny jest tworzony na zamówienie inwestora przez wykwalifikowanego architekta. To projekt jedyny w swoim rodzaju, będący swoistym zwizualizowaniem indywidualnych potrzeb inwestora. Projekt indywidualny od samego początku uwzględnia także uwarunkowania lokalne oraz specyfikę działki, co oznacza, że efektem końcowym jest kompletny projekt budowlany, z którym inwestor może się już ubiegać o wydanie pozwolenia na budowę domu.
Możemy wyróżnić kilka etapów powstawania projektu indywidualnego. Początkiem tego procesu jest spotkanie inwestora z architektem, w trakcie którego inwestor przedstawi swoje oczekiwania, natomiast architekt zapozna się ze specyfiką działki. Na podstawie uzyskanych informacji powstanie projekt koncepcyjny. Ma on przede wszystkim zwizualizować to, jak będzie wyglądał dom, a także jakie będą orientacyjne koszty budowy. Na tym etapie inwestor może wnosić poprawki. Po zatwierdzeniu koncepcji przez inwestora architekt wykonuje rzetelny projekt budowlany wraz z całą dokumentacją.
Indywidualny projekt domu może zagwarantować wiele korzyści. Dlatego nie brakuje inwestorów, którzy chętnie decydują się na ten sposób pozyskania wymarzonego projektu. Oto najważniejsze zalety projektu indywidualnego tworzonego na zamówienie:
Trzeba przyznać, że to całkiem pokaźna lista zalet. Moglibyśmy w niej uwzględnić także to, że w niektórych sytuacjach projekt indywidualny okazuje się lepszy od projektu gotowego także od strony finansowej, ale jest to kwestia bardzo złożona i uzależniona od wielu czynników. Zaznaczymy jednak, że projekt indywidualny wcale nie musi być droższy od gotowego!
Zdecydowana większość inwestorów decyduje się jednak na wybór gotowego projektu domu, mimo, że projekt indywidualny oferuje długą listę zalet. Wynika to przede wszystkim z wad tego rozwiązania. A do największych minusów należy zaliczyć:
I to w zasadzie tyle. Wad jest wyraźnie mniej, ale są one dość znaczące. Kwestia kosztów podlega dyskusji, ponieważ gotowe projekty poddane bardzo licznym zmianom na etapie adaptacji sumarycznie mogą okazać się niewiele tańsze, a nawet droższe od projektu indywidualnego, o tyle długi czas oczekiwania jest nie do ominięcia. A zatem, inwestorzy zainteresowani tym rozwiązaniem powinni z dużym wyprzedzeniem udać się do architekta.
Projekt indywidualny to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy dysponują problematyczną działką budowlaną. Poprzez problematyczną działkę możemy rozumieć liczne trudności stojące na drodze do budowy domu: restrykcyjne uwarunkowania lokalne, warunki wodno-gruntowe, niesprzyjające ukształtowanie i wymiary działki. Doświadczony architekt jest w stanie nawet na najtrudniejszych działkach wyczarować niesamowity projekt, który w pełni wykorzysta potencjał takiej parceli. Wybór indywidualnego projektu jest zalecany także tym inwestorom, którzy posiadają bardzo wysokie i skonkretyzowane wymagania względem wymarzonego domu. Projekt indywidualny możemy polecić także wszystkim innym inwestorom, którzy dysponują nieco większym kapitałem, a ponadto, mogą sobie pozwolić na okres oczekiwania.
Indywidualny projekt domu może stworzyć architekt posiadający stosowne uprawnienia budowlane oraz wpisany do izby samorządu zawodowego. Inwestor może udać się do samodzielnego architekta lub skorzystać z usług całej pracowni architektonicznej. Istnieje jeszcze trzecia opcja. Decydując się na kompleksową budowę domu z jedną firmą budowlaną, inwestor może zlecić wykonanie projektu firmie, która zwykle posiada swoich architektów. Doskonałym przykładem jest firma budowlana New House. Na naszej stronie poświęconej projektom indywidualnym możesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób powstaje taki projekt domu, jak przygotować się do rozmowy z architektem, a także jakie korzyści może zagwarantować kompleksowa realizacja projektu przez generalnego wykonawcę.