Koncepcja projektu to wstępny zamysł, ale również wizualizacja, która określa cel projektu. W dużej mierze koncepcja ma służyć inwestorowi, który może się przekonać, jak wyglądać będzie jego przyszły dom i czy efekt ten jest zbieżny z jego oczekiwaniami. Koncepcję można konsultować i modyfikować, tak, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy. Co dokładnie obejmuje koncepcja projektu i kto odpowiada za jej wykonanie?
Czym właściwie jest koncepcja projektu?
Koncepcja projektu i projekt koncepcyjny to pojęcia zbieżne, które odnoszą się do wstępnej wizji funkcjonalno-przestrzennej. Taką koncepcję można wykonać dla całego budynku, jak również dla poszczególnych wnętrz. Załóżmy, że przeglądasz gotowe projekty domów na stronie pracowni architektonicznej. Informacje, które są dla Ciebie dostępne to w dużej mierze właśnie koncepcja projektu, która obejmuje wizualizacje budynku, rzuty kondygnacji i elewacji, podstawowe informacje na temat technologii i materiałów. Jednak szczegółowe informacje, na podstawie których wykonawca będzie realizował ten projekt, inwestor otrzymuje dopiero po zakupie gotowego projektu.
Reasumując, koncepcja projektu to po prostu wczesny etap projektowania. Służy do tego, aby pokazać inwestorowi spodziewane efekty końcowe. Na tej postawie inwestor może stwierdzić, czy dany projekt sprosta jego oczekiwaniom, czy też może potrzebne będą pewne zmiany. Zmiany te można nanieść niezależnie od tego, czy jest to projekt indywidualny czy projekt gotowy. W pierwszym przypadku architekt konsultuje z inwestorem koncepcje i wprowadza zmiany wprowadzone przez inwestora, natomiast w gotowym projekcie zmiany wprowadza się na etapie adaptacji.
Projekt koncepcyjny, wykonawczy i kompleksowy
Projekt koncepcyjny jest tworzony bardziej z myślą o inwestorze, podczas gdy projekt wykonawczy jest adresowany do wykonawców projektu. Koncepcja projektu ma wskazać cel, natomiast projekt wykonawczy zawiera informacje potrzebne do tego, aby ten cel osiągnąć. Istnieje jeszcze projekt kompleksowy. W ramach takiego projektu architekt automatycznie staje się osobą nadzorującą, która będzie dbać o to, aby wykonawca realizował wszystkie prace zgodnie z założeniami projektu. Podział na projekt koncepcyjny, wykonawczy i kompleksowy najczęściej odnosi się do projektów wnętrz, ale można ten podział zastosować także w przypadku projektów domów.