Akademia Budowlana

Co to jest koncepcja projektu i kto ją wykonuje?

Spis treści:

Koncepcja projektu to wstępny zamysł, ale również wizualizacja, która określa cel projektu. W dużej mierze koncepcja ma służyć inwestorowi, który może się przekonać, jak wyglądać będzie jego przyszły dom i czy efekt ten jest zbieżny z jego oczekiwaniami. Koncepcję można konsultować i modyfikować, tak, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy. Co dokładnie obejmuje koncepcja projektu i kto odpowiada za jej wykonanie?

 

Czym właściwie jest koncepcja projektu?

 

Koncepcja projektu i projekt koncepcyjny to pojęcia zbieżne, które odnoszą się do wstępnej wizji funkcjonalno-przestrzennej. Taką koncepcję można wykonać dla całego budynku, jak również dla poszczególnych wnętrz. Załóżmy, że przeglądasz gotowe projekty domów na stronie pracowni architektonicznej. Informacje, które są dla Ciebie dostępne to w dużej mierze właśnie koncepcja projektu, która obejmuje wizualizacje budynku, rzuty kondygnacji i elewacji, podstawowe informacje na temat technologii i materiałów. Jednak szczegółowe informacje, na podstawie których wykonawca będzie realizował ten projekt, inwestor otrzymuje dopiero po zakupie gotowego projektu.

 

Reasumując, koncepcja projektu to po prostu wczesny etap projektowania. Służy do tego, aby pokazać inwestorowi spodziewane efekty końcowe. Na tej postawie inwestor może stwierdzić, czy dany projekt sprosta jego oczekiwaniom, czy też może potrzebne będą pewne zmiany. Zmiany te można nanieść niezależnie od tego, czy jest to projekt indywidualny czy projekt gotowy. W pierwszym przypadku architekt konsultuje z inwestorem koncepcje i wprowadza zmiany wprowadzone przez inwestora, natomiast w gotowym projekcie zmiany wprowadza się na etapie adaptacji.

 

Projekt koncepcyjny, wykonawczy i kompleksowy

 

Projekt koncepcyjny jest tworzony bardziej z myślą o inwestorze, podczas gdy projekt wykonawczy jest adresowany do wykonawców projektu. Koncepcja projektu ma wskazać cel, natomiast projekt wykonawczy zawiera informacje potrzebne do tego, aby ten cel osiągnąć. Istnieje jeszcze projekt kompleksowy. W ramach takiego projektu architekt automatycznie staje się osobą nadzorującą, która będzie dbać o to, aby wykonawca realizował wszystkie prace zgodnie z założeniami projektu. Podział na projekt koncepcyjny, wykonawczy i kompleksowy najczęściej odnosi się do projektów wnętrz, ale można ten podział zastosować także w przypadku projektów domów.

 

Kto wykonuje koncepcję projektu?

 

Za sporządzenie projektu domu odpowiedzialny jest architekt posiadający stosowne uprawnienie budowlane, a także wpisany do izby samorządu zawodowego. Architekt musi posiadać rozległa wiedzę techniczną na temat technologii, materiałów oraz ich parametrów. To klucz do stworzenia funkcjonalnego, a przede wszystkim bezpiecznego domu. W przypadku koncepcji projektu wymagania nie są jednak aż tak wygórowane, ponieważ sama koncepcja skupia się bardziej na funkcjonalnej i wizualnej stronie projektu. Dlatego też, w pracowniach architektonicznych często pracują projektanci i graficy, którzy wspierają architektów. To oni mogą odpowiadać za wykonanie koncepcji.

 

Czy w koncepcji projektu można wprowadzać zmiany?

 

Jak najbardziej, w zasadzie po to jest koncepcja projektu. Ma ona wskazać cel, do którego dąży projekt. Jeśli inwestor uzna, że niektóre elementy wymagają poprawy, architekt lub uprawniony projektant wprowadzi zmiany, aby efekt końcowy był jak najbliższy oczekiwaniom inwestora. W przypadku projektu indywidualnego sprawa jest prosta – architekt przedstawia koncepcję, a następnie konsultowane są wszystkie zmiany. A jak to wygląda w przypadku gotowego projektu domu? Taki projekt musi zostać zaadaptowany do specyfiki działki i uwarunkowań lokalnych. Obok części obowiązkowej jest także część opcjonalna. I to właśnie ta druga część pozwoli inwestorowi wprowadzać zmiany w gotowym projekcie pod kątem indywidualnych potrzeb.

 

Od koncepcji po docelowy projekt

 

Jak powstaje kompletny projekt budowlany? Najlepiej ukazać to na podstawie projektu indywidualnego. Architekt zapoznaje się z oczekiwaniami inwestora, a także analizuje działkę budowlaną. Na podstawie uzyskanych informacji tworzy projekt koncepcyjny, który ma ukazać inwestorowi, jak wyglądać będzie jego przyszły dom. Na tym etapie można wprowadzać zmiany, aby dostosować projekt do potrzeb inwestora. Gdy wszystkie zmiany zostaną potwierdzone, architekt tworzy złożony projekt wykonawczy, który posłuży wykonawcom do zrealizowania wizji architekta. I tak powstaje projekt budowlany wraz z pełną dokumentacją projektową.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.