Jednym z głównych czynników zagrożenia dla naszego domu jest wilgoć. Może się ona przedostać do domu za sprawą wód opadowych, roztopowych, a także wód gruntowych. Na szczęście można temu zapobiec stosując odpowiednią izolacją przeciwwilgociową. To za sprawą tej warstwy fundamenty oraz podłogi domu są skutecznie chronione przed wilgocią. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest izolacja przeciwwilgociowa i czym kierować się przy jej wyborze.
Co to jest izolacja przeciwwilgociowa?
Izolacja przeciwwilgociowa to warstwa, która ma na celu chronić fundamenty i podłogę domu przed podmywaniem przez wody opadowe oraz przesiąkaniem wilgoci z gruntu. Wilgoć oddziałująca na budynek może obniżyć właściwości termoizolacji, prowadzić do uszkodzeń konstrukcji nośnych, a także sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Dlatego nieodzownym elementem fundamentów jest izolacja przeciwwilgociowa pionowa oraz pozioma. Pokrewnym pojęciem jest izolacja przeciwwodna, ale w praktyce jest to już nieco inny materiał, który oferuje większy zakres ochrony.
Izolacja pionowa to warstwa, która zabezpiecza ławy i ściany fundamentowe, które znajdują się w gruncie.
Zapobiegają przenikania wilgoci do wnętrza budynku. Z kolei izolacja pozioma oddziela ściany nadziemne od ławy fundamentowej bądź ściany podpiwniczenia. Zadaniem tej izolacji jest zapobieganie podciąganiu wilgoci z gruntu. Izolacja przeciwwodna musi być ściśle dostosowana do warunków panujących na działce. Izolacja przeciwwilgociowa jest stosowana także na dachach budynku, aby zapobiec przenikaniu wód opadowych do wnętrza domu.
Rodzaje izolacji przeciwwilgociowych
Hydroizolacja fundamentów dzieli się na izolację przeciwwilgociową (lekką) oraz przeciwwodną (średnią lub ciężką). Izolacja przeciwwilgociowa jest wykorzystywana w sytuacji, gdy poziom wód jest wyraźnie niższy niż poziom fundamentów (min. metr poniżej posadowienia budynku), a ponadto na działce występują grunty przepuszczalne.
Ten typ izolacji można zastosować także w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych, o ile pod nimi znajdują się grunty przepuszczalne. W tej sytuacji wykop należy jednak zasypać gruntem, który będzie sprawnie filtrował wodę do głębszych warstw.
Izolacja przeciwwodna jest stosowana w sytuacji, gdy zagrożenie wilgocią jest wyższe. Izolacja średnia skutecznie zabezpiecza przed wodami opadowymi i sprawdza się w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych, takich jak gliny czy iły.
Ponadto, ten rodzaj izolacji wybiera się w sytuacji gdy poziom wód gruntowych znajduje się poniżej fundamentu, ale na skutek chwilowego podniesienia wód może wywołać krótkotrwałe parcie na fundamenty. Z kolei izolacja przeciwwodna ciężka znajduje zastosowanie, gdy zwierciadło wód gruntowych znajduje się powyżej poziomu fundamentów.
Na jakiej podstawie dobiera się izolację przeciwwilgociową?
Właściwą hydroizolację należy wybrać na podstawie warunków wodno-gruntowych występujących na działce. Warunki te można określić na podstawie badań geotechnicznych gruntu. Polegają one na wykonaniu kilku odwiertów i pozyskaniu próbek gruntu, na podstawie których geotechnik lub geolog przeanalizuje warunki wodno-gruntowe i wyda ekspertyzę.
Informacje zawarte w tej ekspertyzie będą dużym wsparciem dla inwestora, którego zadaniem będzie dobranie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów.
Co dokładnie zawiera ekspertyza o warunkach wodno-gruntowych?
Zawarte są w niej informacje na temat rodzaju gruntu i kluczowych parametrów, takich jak przepuszczalność oraz nośność. Na tej podstawie ocenia się także głębokość strefy przemarzania, która wyznacza głębokość posadowienia budynku.
Fundamenty muszą znaleźć się pod tą strefą. Badanie warunków wodno-gruntowych pozwala także ocenić poziom wód gruntowych. A zatem, w ten sposób architekt uzyskuje wszelkie informacje potrzebne do tego, aby wybrać właściwą izolację przeciwwilgociową.
W przypadku gotowych projektów domów, izolacja przeciwwilgociowa jest dobierana przez architekta adaptującego pod kątem specyfiki działki.
Popularne materiały do izolacji przeciwwilgociowej
Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać do wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Jeśli chodzi o tradycyjną izolację lekką, do tego celu wykorzystuje się zazwyczaj masy bitumiczne w formie lepików i emulsji, jak również folie i membrany hydroizolacyjne.
Bardzo popularne są masy asfaltowe, asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe oraz asfaltowo-polimerowe. Są proste w aplikacji, a jednocześnie zapewniają długotrwałą ochronę. Jeśli chodzi o folie, do izolacji poziomych wykorzystuje się folie PCW, natomiast do izolacji pionowych folie polietylenowe.
A co z hydroizolacją średnią i ciężką? Tutaj zastosowanie znajdują nieco trwalsze i cięższe materiały, które są w stanie zapobiegać wilgoci nawet w przypadku parcia wody na fundament.
Najczęściej są to papy bitumiczne na osnowie z włókien szklanych lub polipropylenu. Papę układa się na lepiku asfaltowym. Tego typu izolacje przeciwwilgociowe wykorzystuje się nie tylko w przypadku fundamentów i podłóg, ale również w przypadku dachu budynku.