Osoby prowadzące własną firmę usługową mogą pomyśleć o tym, aby wyodrębnić część powierzchni domu na lokal usługowy potrzebny do prowadzenia działalności gospodarczej. Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami, ale oferuje wiele korzyści. W tym artykule przyjrzymy się plusom i minusom posiadania domu z lokalem usługowym.
Dom mieszkalny z lokalem usługowym od strony formalnej
Analizując działkę budowlaną pod kątem indywidualnych potrzeb zawsze należy sprawdzić uwarunkowania lokalne, które wnosi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Należy sprawdzić, czy uwarunkowania te nie blokują możliwości budowy domu z lokalem usługowym na wybranej działce. W zdecydowanej większości przypadków nie ma z tym problemu, choć dom musi spełniać określone wymagania. Jednym z nich jest to, że powierzchnia lokalu usługowego nie może stanowić więcej, niż 30% całkowitej powierzchni budynku.
Istotną kwestią jest także profil działalności. Na terenach mieszalnych można prowadzić działalność gospodarczą, ale nie mogą to być usługi uciążliwe, które uprzykrzałyby życie sąsiadom. Chodzi tu o wszelką działalność, która wiąże się z dużym hałasem lub nieprzyjemnymi zapachami. Wydzielając lokal usługowy w domu mieszkalnym należy mieć na uwadze także to, że może zachodzić obowiązek dostosowania takiego lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jakie zalety posiada dom z lokalem usługowym?
Posiadając dom z lokalem usługowym możesz prowadzić firmę i zarabiać na życie w zaciszu swojego domu. Nie tracisz zatem pieniędzy na dojazdy i powroty, a oszczędzasz także czas, zwłaszcza, jeśli dojazdy wiązałyby się z poruszaniem po zatłoczonym mieście. Nie musisz także kupować lub wynajmować lokalu, a to oznacza, że dom z lokalem usługowym zazwyczaj przynosi wymierne korzyści finansowe. Choć jest jeden wyjątek, o którym powiemy przy okazji minusów.
Dobrze zaprojektowany dom z lokalem usługowym nie nastręczy problemów pozostałym domownikom i nie obniży ich poczucia prywatności. Taki lokal może posiadać osobne wejście i być całkowicie wyizolowany od części mieszkalnej. Warto także zauważyć, że lokal usługowy zawsze można wynająć innej osobie, czerpiąc z tego tytułu dodatkowe profity. Reasumując, osoby decydujące się na dom z lokalem usługowym mogą liczyć przede wszystkim na oszczędność pieniędzy i czasu. Jest to także wygodne rozwiązanie, które nie wymaga borykania się z warunkami atmosferycznymi, np. ulewnym deszczem czy siarczystym mrozem, co jest problemem osób podróżujących do pracy.
Minusy domu z lokalem usługowym
Dom z lokalem usługowym oferuje wiele korzyści finansowych, ale pod jednym względem jest dużo droższy, a chodzi oczywiście o podatek od nieruchomości. Obecnie, wysokość podatku za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej wynosi ok. złotówki (w zależności od regionu), natomiast stawka podatku za lokal usługowy wynosi ok. 28 zł za metr kwadratowy. Posiadając zatem lokal usługowy o powierzchni 30m2, zapłacisz za niego rocznie ok. 840 zł podatku. Nie jest to jednak wygórowana kwota, jeśli weźmiemy pod uwagę roczne koszty związane z wynajmowaniem lokalu.
Większym problemem w domu z lokalem usługowym może być zachwiany balans pomiędzy sferą prywatną a pracą. Osoba pracująca w domu musi być bardziej zmobilizowana do tego, aby wykonywać swoje obowiązki zawodowe w pełnym zakresie czasu. Wiele osób pracujących w domu wie, jak silna potrafi być pokusa zrobienia sobie dodatkowej przerwy, zwłaszcza gdy obok znajdują się wszystkie sprzęty domowe przeznaczone do rekreacji. Dodatkowo, budowa domu z lokalem usługowym może nastręczyć nieco więcej formalności.
Dla kogo przeznaczony jest dom z lokalem usługowym?
Dom z lokalem usługowym to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które prowadzą działalność gospodarczą o profilu, który umożliwia świadczenie usług w miejscu zamieszkania. Do grona takich zawodów można zaliczyć: fryzjerów, stomatologów, kosmetyczki, księgowych, osoby prowadzące sklep internetowy, czy też osoby zajmujące się wytwarzaniem produktów (o ile oczywiście proces wytwórczy nie będzie uciążliwy dla sąsiadów). Na taki dom mogą się również zdecydować osoby, które chcą czerpać dodatkowe korzyści finansowe wynikające z wynajęcia lokalu usługowego.
Na co zwrócić uwagę wybierając projekt takiego domu?
Wybierając dom z lokalem usługowym należy dokładnie przeanalizować projekt. Lokal usługowy powinien być usytuowany w taki sposób, aby nie nastręczać trudności pozostałym domownikom. Warto pomyśleć o osobnym wejściu. Jeśli dom ma być skomunikowany z częścią usługową, drzwi powinny znajdować się w gabinecie lub innym miejscu będącym pod stałym nadzorem osoby pracującej w tym miejscu. Jeśli działalność wiąże się z przyjmowaniem klientów, na pewno warto zatroszczyć się także o poczekalnię z dostępem do toalety. Ponadto, należy ocenić, czy powierzchnia użytkowa lokalu pozwoli na komfortowe wykonywanie określonych obowiązków.