Akademia Budowlana

Remont starego domu – które prace są najczęściej wykonywane?

Spis treści:

 

Wysokie ceny nowych nieruchomości sprawiają, że spora część inwestorów decyduje się na zakup starego domu z myślą o jego remoncie. W wielu przypadkach jest to dobre rozwiązanie, jednak o opłacalności całego przedsięwzięcia finalnie zależeć będzie zakres prac, jakie trzeba będzie przeprowadzić, aby dostosować budynek do potrzeb przyszłych domowników. W tym artykule powiemy właśnie o pracach, jakie najczęściej wykonuje się podczas remontu starego domu. 

 

 

 

Zakres prac podczas generalnego remontu starego domu


Stare domy potrafią bardzo odbiegać od współczesnych standardów, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z energooszczędnością. Dlatego też w pierwszej kolejności często wykonuje się prace na zewnątrz, które mają poprawić charakterystykę energetyczną oraz zabezpieczyć dom przed działaniem czynników atmosferycznych.

Zakres prac związanych z poprawą energooszczędności domu możemy określić mianem termomodernizacji. Dopiero po wyremontowaniu domu od zewnątrz można przejść do wnętrz, aby wymienić podłogi, pomalować ściany, a także zaaranżować wnętrza zgodnie ze swoimi potrzebami.

Poniżej opisujemy najczęstsze prace wykonywane podczas generalnego remontu. 

 

 

 


Wymiana pokrycia dachu


Wiele starych domów posiada nieszczelne pokrycie dachowe, czego efektem jest zawilgocenie wnętrz i grzyb na ścianach. Dach wymaga zatem generalnego remontu, który obejmuje wymianę paroizolacji i hydroizolacji, a także pokrycia dachowego.

W przypadku domów z poddaszem potrzebne będzie także ocieplenie, ale tę pracę wykonuje się od wewnątrz już po ukończeniu remontu dachu. Wymianę starego pokrycia o dużej masie (np. eternit lub dachówka ceramiczna) warto wymienić na lżejsze pokrycie, aby nie dociążać konstrukcji nośnej budynku. 

 

 

 


Termomodernizacja budynku


Jak już mówiliśmy, remont starego domu bardzo często skupia się na termomodernizacji. Jest to zbiór prac ukierunkowanych na poprawę charakterystyki energetycznej budynku. W ramach tych prac wykonuje się przede wszystkim ocieplenie (ewentualnie docieplenie) domu, a także wymienia się okna i drzwi zewnętrzne.

Bardzo często inwestorzy decydują się również wymienić okna i drzwi zewnętrzne, aby przystosować dom do współczesnych standardów. Z pomocą badania termowizyjnego można namierzyć mostki termiczne, czyli miejsca, które wymagają uszczelnienia. Plusem jest to, że w Polsce często można pozyskać dofinansowanie na prace związane z termomodernizacją. 

 

 

 


Wymiana sieci w domu


W starych domach problemem często jest przestarzała sieć energetyczna. Zwykle jest to sieć jednofazowa, która nie wystarcza do obsługi wielu urządzeń o większej mocy. W związku z tym, warto pomyśleć o wymianie stare sieci energetycznej na nowoczesną sieć trójfazową.

W ten sposób zwiększymy bezpieczeństwo domu przed przepięciami i w konsekwencji pożarem. Jednocześnie, stabilna sieć energetyczna często przekłada się także na mniejsze zużycie prądu. W starych domach może również zachodzić potrzeba wymiany sieci wodno-kanalizacyjnej. 

 

 

 


Zmiana układu ścian działowych


Czas zając się wnętrzami i przystosować je do potrzeb przyszłych domowników. Układ wnętrz w starych domach często znacząco różni się od współczesnych domów. Dawniej salon był zazwyczaj odizolowany od kuchni, podczas gdy dziś stawia się na otwartą strefę dzienną.

Zmieniając układ ścian działowych można uzyskać przestronniejsze wnętrza i bardziej funkcjonalny układ komunikacyjny. W ten sposób można także modyfikować liczbę pokoi, np. jeden duży zmienić dwa mniejsze lub na odwrót. 

 

 

 


Nowe wylewki i nowe podłogi


Jeśli nie odpowiadają nam podłogi w starym domu, wówczas należy je zerwać. Często okaże się, że wylewka pod nimi lata świetności ma dawno za sobą. W takich sytuacjach konieczne jest położenie nowych wylewek lub przynajmniej warstwy podkładowo-wyrównawczej, która pozwoli uzyskać podłoże przygotowane do położenia nowych podłóg.

Gdy tak się stanie, można przejść do układania nowych podłóg. Płytki można kłaść od razu, natomiast w przypadku paneli czy parkietu zaleca się najpierw zająć ścianami i sufitami, co zmniejszy ryzyko pochlapania tych elementów farbą. 

 

 

 


Gładzenie i malowanie ścian i sufitów


Ściany w starym domu są nierówne, a na ich powierzchni mogą pojawiać się rysy i pęknięcia. Problemem może być także pleśń i grzyb, które zaatakowały ściany na skutek wilgoci. W takich sytuacjach konieczne będzie osuszanie i odgrzybianie budynku.

Następnie można przejść do tynkowania i gładzenia ścian. Po uzyskaniu równego podłoża można zająć się wykończeniem, czyli malowanie ścian, tapetowaniem, a także klejeniem innych materiałów wykończeniowych. 

 

 

 


Ile może kosztować generalny remont starego domu?


Koszty generalnego remontu starego domu mogą być bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od zakresu prac, jakie trzeba będzie przeprowadzić. Znaczenie ma także lokalizacja oraz umiejętności i wiedza inwestora, który część prac może wykonać samodzielnie.

Przyjmuje się jednak, że generalny remont starego domu wiąże się z wydatkiem rzędu 1000 – 2000 zł za metr kwadratowy. A zatem remont domu o powierzchni 100 m2 to wydatek rzędu 100,000 – 200,000 zł. Finalny koszt remontu ma duże znaczenie w kwestii tego, czy inwestycja okaże się opłacalna dla inwestora w porównaniu z zakupem lub budową nowego domu. 
 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.