Akademia Budowlana

Dom parterowy – wady i zalety

Spis treści:

 

Dom parterowy to wyjątkowo prosta konstrukcja, w której wszystkie wnętrza są rozplanowane na poziomie jednej kondygnacji. Dodatkową przestrzeń można ewentualnie uzyskać stosując podpiwniczenie. W zamyśle domu parterowego jest brak poddasza użytkowego, a co za tym idzie, także brak schodów. W tym artykule omawiamy najważniejsze wady i zalety domów parterowych. 

 

 

 

Czym charakteryzuje się dom parterowy?


Dom parterowy to dom jednokondygnacyjny, w którym wszystkie wnętrza użytkowe są rozplanowane na parterze. Wyjątkiem są domy z podpiwniczeniem. Taki dom nie posiada jednak użytkowego poddasza, a co za tym idzie, nie posiada także zajmujących przestrzeń schodów.

Domy parterowe najczęściej wieńczy dach dwuspadowy lub czterospadowy, choć coraz popularniejsze są także modernistyczne „pudelka” czyli domy zwieńczone stropodachem. Budynek może być wyposażony w strych służący do przechowywania niepotrzebnych przedmiotów.

Wówczas dom posiada wyłaz strychowy, w którym można zastosować rozkładane schody lub tradycyjną drabinę. Ze względu na skupienie wnętrz na jednej kondygnacji, domy parterowe zazwyczaj odznaczają się większą kubaturą, aniżeli domy z poddaszem lub domy piętrowe. 

 

 

 


Najważniejsze zalety domów parterowych


Wiedząc już, czym charakteryzują się domy parterowe, możemy przejść do omawiania ich mocnych, a także słabych stron. Naszą analizę zaczniemy od zalet.

Oto najważniejsze korzyści oferowane nam przez dom parterowy: 

 


Dobra komunikacja – wszystkie wnętrza na jednej kondygnacji gwarantują dobrą komunikację, dzięki czemu poświęcamy mniej czasu, aby przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami. 


Brak schodów – dom parterowy nie posiada stałych schodów, które ograniczałyby dostępną przestrzeń. Obniża to koszty budowy, a także zwiększa bezpieczeństwo domowników. 


Prosty strop – w przypadku domów parterowych, które nie posiadają użytkowego poddasza, można zastosować prosty strop drewniany, który buduje się szybciej i taniej. 


Przystępne koszty budowy – niewielkie domy parterowe zwieńczone dwuspadowym dachem należą do najtańszych w budowie rodzajów domów.


Dom wpisany w ogród – w przypadku domu parterowego wszystkie wnętrza są otoczone ogrodem, co daje malownicze widoki z okna. Warunkiem jest jednak odpowiednie zagospodarowanie ogrodu. Brak roślinności może obniżyć poczucie prywatności. 


Prosta i energooszczędna konstrukcja – domy parterowe są bardzo proste w budowie, a ich specyfika przekłada się na łatwość w utrzymaniu komfortowej temperatury. Dzięki czemu, domy parterowe mogą być dużo bardziej energooszczędne od piętrowych.

 


Dom parterowy posiada zatem wiele korzyści, które przekonują sporą grupę inwestorów szukających odpowiedniego projektu. To bez wątpienia bardzo proste, funkcjonalne i wygodne konstrukcje, które mogą przyczynić się do większego komfortu domowników.   

 

 

 


Jakie minusy posiada dom parterowy?


Decydując się na dom parterowy warto wiedzieć, że rozwiązanie to posiada także pewne minusy. I to właśnie na słabsze strony warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze projektu. To one w głównej mierze decydują o tym, dla kogo odpowiedni będzie ten rodzaj domu.

Oto wady domów parterowych:


Wymóg posiadania dużej działki – w domu parterowych wszystkie wnętrza są rozplanowane na jednej kondygnacji, co oznacza, że do uzyskania tej samej powierzchni użytkowej co w domu piętrowym potrzeba nawet dwa razy większej działki budowlanej.


Duża powierzchnia ciągów komunikacyjnych – w domu parterowych strefę dzienną i nocną można odizolować poprzez układ ciągów komunikacyjnych, czyli holu i korytarzy. Oznacza to, że sporą powierzchnię zajmują właśnie ciągi komunikacyjne. 


Ryzyko wysokich kosztów budowy – duże domy parterowe mogą być bardzo kosztowne w budowie ze względu na większą ilość zużytych materiałów, złożonej konstrukcji dachu, a także dużej liczby okien.  


Ograniczone możliwości rozbudowy – w przypadku domu parterowego ciężko o uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. W grę wchodzi adaptacja poddasza lub rozbudowa wszerz, ale oznacza to spore koszty. 


Jak widzisz, koszty budowy domu parterowego mogą być zarówno zaletą, jak i wadą, a czynnikiem różnicującym jest powierzchnia. Im większy jest dom parterowy, tym staje się on droższy i mniej opłacalny w porównaniu z domem piętrowym lub z poddaszem użytkowym. 

 

 

 


Gdzie znaleźć nowoczesne projekty domów parterowych?


Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest bardzo obszerny katalog gotowych projektów, w którym można znaleźć kilkanaście tysięcy rożnych opracowań. Tak bogaty wybór jest wynikiem współpracy naszej firmy z wieloma cenionymi pracowniami architektonicznymi.

W naszym katalogu można znaleźć nowoczesne projekty domów parterowych, a wyniki wyszukiwania można zawężać wybierając takie parametry, jak: koszty budowy domu, powierzchnia użytkowa czy też garaż. W ten sposób na stronie New House łatwiej odnajdziesz projekt dostosowany do swoich potrzeb. 
 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.