Poziom zero odnosi się do poziomu posadowienia posadzki w wybudowanym domu. Ten punkt należy wyznaczyć jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych, a jest to zadanie geodety. Poprawne wytyczenie punktu zero ma duży wpływ na trwałość oraz funkcjonalność budynku. Trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, jak również poziom drogi. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, na czym polega podniesienie poziomu zero i w jakich sytuacjach jest to możliwe.
Co to jest poziom zero?
Poziom zero, czy też punkt zero to pojęcie odnoszące się do tego samego. Chodzi o wysokość gotowej podłogi na parterze. W projekcie budowlanym punkt zero oznacza się w projekcie jako ±0,00 m. To od tego punktu mierzy się wysokość obiektu. Poziom zero musi być wytyczony w oparciu o ukształtowanie terenu, specyfikę budynku, jak również poziom drogi. Należy jednak pamiętać o tym, że punkt zero musi być zgodny z uwarunkowaniami lokalnymi obecnymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy.
Jeśli punkt zero nie zostanie wytyczony prawidłowo, konsekwencją może być większe ryzyko zalewania budynku w przypadku zbyt głębokiego posadowienia bądź też konieczność zastosowania dodatkowych pomp odprowadzających ścieki. Zbyt wysokie posadowienie budynku może natomiast oznaczać niepotrzebny wzrost kosztów budowy domu. Wiemy już, że wytyczenie punktu zero to zadanie bardzo odpowiedzialne, od którego zależeć może trwałość i funkcjonalność budynku. Na kim spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe wytyczenie tego punktu?
Kto wytycza poziom zero budynku?
Do wskazania punktu zero niezbędny jest wykwalifikowany geodeta posiadający stosowne uprawnienia budowlane. To właśnie geodeta jest odpowiedzialny za tyczenie obiektu, czyli „wpisanie” go w teren zgodnie z założeniami projektu budowlanego. Na specjalnych ławach ciesielskich geodeta zaznacza 2 punkty wysokościowe, które będą wskazywać poziom zero. Na tych punktach położona będzie deska, która będzie wskazywać punkt zero. Jest to ogromne udogodnienie dla wykonawcy, który widzi już obrys budynku i wie, w jaki sposób prowadzić prace budowlane.
Geodeta musi wziąć pod uwagę uwarunkowanie terenu, poziom drogi, jak również uwarunkowania lokalne, o których decyduje miejscowy plan zagospodarowania miejscowego lub decyzja o warunkach zabudowy. Czy punkt wyznaczony przez geodetę będzie można zmienić? Tak, aczkolwiek dopuszczalny zakres różnicy jest bardzo niewielki, aby była to zmiana nieistotna, która nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na zmiany w projekcie budowlanym. Tego typu zmiany zawsze warto skonsultować z architektem, aby uniknąć późniejszych problemów przy zakończeniu budowy.