Akademia Budowlana

Szambo betonowe. Co warto wiedzieć na temat tej instalacji?

Spis treści:

 

Szambo betonowe to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań na działkach, których nie można podłączyć do sieci kanalizacyjnej. To rozwiązanie uniwersalne stosowane od wielu lat. Jest stosunkowo niedrogie, a zarazem bardzo trwałe. Decydując się na szambo betonowe warto jednak powiedzieć kilka słów o jego konstrukcji, dostępnych rodzajach, jak również o mocnych i słabych stronach. Istotną kwestią jest także wybór pojemności. 

 

 

 

W jaki sposób zbudowane jest szambo betonowe?


Szambo betonowe to podziemny zbiornik, który może być montowany na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest montaż gotowego zbiornika prosto z zakładu produkcyjnego. Do tego celu potrzebny jest sprzęt ciężki w postaci dźwigu.

Można także wykonać zbiornik bezpośrednio na placu budowy, a do tego wykorzystuje się zazwyczaj betonowe kręgi, które można ze sobą połączyć z pomocą zaprawy. Wnętrze zbiornika jest dodatkowo uszczelniane, aby uzyskać pewność, że szambo betonowe przez wiele lat utrzyma szczelność. Trzeba bowiem pamiętać, że procesy chemiczne zachodzące w szambie prowadzą do wytwarzania związków stanowiących duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. 
Zbiornik posiada dno ze spadkiem, który umożliwia równomierne rozprowadzanie ścieków. Prowadzi do niego poziomy dopływ ulokowany kilkanaście centymetrów poniżej górnej krawędzi zbiornika. Szambo betonowe często wyposaża się także w pionową rurę wywiewną, która wystaje nad poziom terenu na co najmniej 0,5 metra.

Zbiornik posiada także otwór przeznaczony do usuwania ścieków, który na co dzień jest zamknięty włazem kanałowym. Górna płyta pokrywowa jest zazwyczaj wykonana z żelbetu. Wysoka wytrzymałość całej konstrukcji sprawia, że nad zbiornikiem szamba można wykonać podjazd, na którym parkować będą samochody. 

 

 

 


Jakie właściwości posiada szambo betonowe?


Betonowy zbiornik odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Z zewnątrz stosuje się szczelną hydroizolację, która zwiększa odporność betonu na wilgoć. Zbiornik jest uszczelniany specjalnym preparatem także wewnątrz, dzięki czemu, nawet po wielu latach eksploatacji, dobrze wykonane szambo betonowe zachowuje szczelność.

Wskazane są jednak okresowe kontrole, które pozwolą utrzymać zbiornik w nienagannym stanie. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najdrobniejsze nieszczelności w szambie mogą skutkować bardzo poważnymi karami finansowymi.

 

 

 


Jaka powinna być pojemność szamba betonowego?


Szamba możemy podzielić na jednokomorowe, dwukomorowe orz wielokomorowe. Liczba komór może mieć wpływ na pojemność szamba. Pojedynczy zbiornik betonowy stosowany przy domach jednorodzinnych posiada zazwyczaj przynajmniej 10 m3, natomiast często są to większe zbiorniki rzędu 12 lub 15 m3.

W przypadku trójkomorowego szamba można zatem uzyskać łączną pojemność rzędu 30 – 45 m3. Na tak duże szambo trzeba jednak posiadać dostatecznie dużą działkę budowlaną. W przypadku rodziny 4-osobowej absolutnym minimum jest zbiornik 10 m3, gdyż zdaniem ekspertów, uśrednione zużycie wody na jedną osobę wynosi ok. 2,5 m3 na miesiąc. 

 

 

 


Jak często należy opróżniać szambo betonowe?


Zgodnie z przepisami, szambo betonowe powinno być oczyszczane adekwatnie do jego pojemności oraz zużycia wody przez gospodarstwo, ale jednocześnie nie może to być rzadziej niż raz na kwartał. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zawiera umowę o cykliczny wywóz nieczystości z firmą asenizacyjną, a wywóz szamba w tej formie rozliczenia następuje raz na miesiąc.

Decydując się na taką formę umowy można uzyskać niższą cenę pojedynczego wywozu. Cena wywozu szamba zależy od lokalizacji oraz pojemności zbiornika i wynosi od 200 do 400 zł. 

 

 

 


Mocne i słabe strony szamba betonowego


Dobrze wykonane szambo betonowe odznacza się wysoką wytrzymałością i trwałością, a także gwarantuje szczelność na przestrzeni wielu lat. Bardzo wytrzymała konstrukcja pozwala nad zbiornikiem wykonać podjazd, co przełoży się na efektywniejsze wykorzystanie działki budowlanej. Ponadto, jest to rozwiązanie relatywnie tanie, ponieważ w porównaniu ze zbiornikiem plastikowym, szambo betonowe o tej samej pojemności może być nawet dwukrotnie tańsze. 
Szambo betonowe posiada jednak pewne wady. Po pierwsze, jest bardziej narażone na oddziaływanie czynników gruntowych w odróżnieniu od zbiornika plastikowego. Ponadto, przynajmniej raz w roku właściciel działki musi zadbać o kontrolę szczelności. Pozwala ona uzyskać dokument zaświadczający o szczelności zbiornika.

Koszt eksploatacji szamba jest bardzo wysoki i w skali roku wynosi kilka tysięcy złotych. Z tego względu, wielu inwestorów decyduje się zapłacić więcej za zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, która pozwala skutecznie zmniejszyć częstotliwość wywozu nieczystości. 

 

 

 


Ile kosztuje szambo betonowe?


Cena gotowego zbiornika zależy o jego pojemności, a także jakości wykonania. Ceny betonowego szamba o pojemności 10 m3 oscylują w przedziale 2500 – 3500 zł. Dość kosztowny jest także montaż zbiornika, wymagający przeprowadzenia prac ziemnych, a następnie umieszczania zbiornika w wykopie z pomocą ciężkiego sprzętu. Cała operacja może kosztować nawet ok. 2000 zł.

A zatem, wyposażenie działki bez dostępu do kanalizacji w szambo betonowe to wydatek rzędu 4500 – 5500 zł w przypadku zbiorników o pojemności 10 m3. 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.