Wybór materiału na ściany zewnętrzne i wewnętrzne ma duże znaczenie w kontekście funkcjonalności, trwałości budynku, jego energooszczędności, jak również czasu i kosztów budowy. Jednym z popularniejszych budulców w domach jednorodzinnych jest pustak poryzowany. To nowoczesny materiał, który został opracowany z myślą o wyeliminowaniu wad popularnych pustaków ceramicznych. Do czego można wykorzystać pustaki poryzowane?
Co to jest pustak poryzowany?
Pustak poryzowany to materiał ceramiczny produkowany z gliny, ale proces produkcji został usprawniony, tak, aby uzyskać lepsze parametry techniczne. Do produkcji tego materiału wykorzystuje się glinę, którą miesza się z trocinami lub mączką drzewną.
Na skutek wypalania w wysokich temperaturach, trociny lub mączka ulegają spaleniu, To pozwala uzyskać mikropory wypełnione powietrzem w strukturze pustaka. To właśnie od tych mikroporów pochodzi nazwa pustaków poryzowanych. Za sprawą porów, pustak odznacza się mniejszą wagą, a jednocześnie dużo lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi.
Tymczasem to właśnie stosunkowo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła był jednym z najważniejszych mankamentów tradycyjnych pustaków ceramicznych. Pustak poryzowany pozwala na budowę domów bardziej energooszczędnych.
Najważniejsze parametry pustaków poryzowanych
Wybierając pustaki poryzowane należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, które decydują o konkretnych zastosowaniach. Istotną kwestią jest klasa pustaka, która decyduje o jego wytrzymałości na ściskanie. Dla przykładu, pustaki klasy 15 oznacza, że jego wytrzymałość na ściskanie jest niemniejsza niż 15 MPa.
Ważnym parametrem jest także współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), który powinien być jak najniższy. To on informuje nas o tym, jak dobre będzie izolacyjność termiczna wybranego materiału. Dla pustaków poryzowanych, współczynnik lambda oscyluje w granicy 0,15 – 0,16 W/mK. To nawet dwukrotnie mniej, niż w przypadku tradycyjnych pustaków ceramicznych.
Istotną kwestią jest grubość pustaków. Do ścian zewnętrznych zwykle wykorzystuje się pustaki o grubości 25 cm, choć w przypadku ścian jednowarstwowych może to być nawet 40 cm.
Z kolei do budowy ścian wewnętrznych zwykle wybiera się pustaki o grubości 8 – 12 cm. Format pustaków decyduje o szybkości realizacji prac – im większy format, tym szybciej wykonane zostaną prace. Dużym plusem jest to, że pustak poryzowany posiada wyprofilowane boki z usprawnionym systemem montażu na pióro i wpust, dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania spoin pionowych. Wybierając pustaki poryzowane można także sprawdzić współczynnik izolacyjności akustycznej Rw. Ten współczynnik powinien być z kolei możliwie jak najwyższy.
Jakie zastosowania posiadają pustaki poryzowane?
Pustak poryzowany to obecnie jeden z najchętniej wybieranych materiałów do budowy domu w technologii murowanej. Z tego pustaka wykonuje się przede wszystkim ściany zewnętrzne, ale również ściany wewnętrzne. Sięgając po rozwiązania systemowe, takie jak bardzo popularne pustaki porotherm, możemy liczyć także na materiały przeznaczone do budowy nadproży oraz stropów gęstożebrowych.
Systemy obejmują także zaprawy do ich łączenia. To właśnie pustaki poryzowane marki porotherm są obecnie jednym z najczęstszych wyborów do budowy domów murowanych. Zaletą są nie tylko parametry techniczne, ale również szybki i prosty montaż.
Zalety oferowane przez pustaki poryzowane
Pustak poryzowany to uniwersalny materiał budowlany, z którego wykonuje się ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy oraz nadproża. Odznacza się wysoką wytrzymałością na ściskanie, dobrą izolacyjnością akustyczną, a także odpornością na wilgoć. Materiał ten świetnie akumuluje ciepło, dzięki czemu zwiększa efektywność działania instalacji grzewczej, czyniąc nasz dom bardziej energooszczędnym.
Pustak poryzowany dobrze współpracuje z różnymi systemami ociepleń, czy to z wełną mineralną, czy też ze styropianem. Jest on lżejszy od tradycyjnego pustaka ceramicznego, co pozwala odciążyć elementy konstrukcyjne budynku. Patrząc na tak długą listę zalet, nie dziwi fakt, że materiał ten jest tak chętnie wybierany do budowy domów murowanych. Prosty system montażowy znacznie skraca czas potrzebny do wymurowania ścian.
Czy pustaki poryzowane mają wady?
Pustak poryzowany to materiał niemal idealny, ale posiada jednak pewne wady. Przede wszystkim jest to materiał dość kruchy, z którym trzeba się delikatnie obchodzić na etapie transportu i przenoszenia. Ukruszony pustak stanie się w zasadzie bezużyteczny skutkując niepotrzebną utratą materiału. Materiał ten posiada przyzwoitą izolacyjność akustyczną, ale pod tym względem dostępne są lepsze materiały.
Wadą jest także wysoka cena. Wysokiej jakości pustak poryzowany to w zasadzie jeden z droższych budulców wykorzystywanych do budowy domów murowanych. Z drugiej jednak strony, lepsze parametry techniczne przekładają się w przyszłości na większą energooszczędność.