Wibroizolacja domu to rozwiązanie techniczne, które pozwala dodatkowo zabezpieczyć dom przed hałasami. Chodzi tu o dźwięki, które powstają na skutek drgań i wibracji oddziałujących na budynek. Drgania te mogą mieć źródło wewnętrzne (na skutek naturalnej eksploatacji budynku), jak również źródło zewnętrzne (ruchliwa droga, torowisko). Wibroizolacja domu to nowoczesne systemy, które pozwalają wytłumić drgania, a tym samym uzyskać cichszy i bardziej komfortowy dom.
Co to jest wibroizolacja i jakie funkcje pełni?
Wibroizolacja domu to środek techniczny, którego celem jest redukcja hałasu uderzeniowego. A dokładnie, chodzi o wyciszenie domu od dźwięków, które powstają na skutek drgań oddziałujących na budynek. Jak już mówiliśmy, takie wibracje mogą powstawać w budynku i wędrować po elementach nośnych (np. źle ustabilizowana pralka przy wirowaniu lub bieżnia), a także mieć swoje źródło na zewnątrz, na przykład w formie ruchliwej drogi lub torowiska. Wibroizolację domu można zastosować do fundamentów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów, a także dachów.
Wszystko zależy od uwarunkowań lokalnych. Wibroizolacja to nie tylko materiały tłumiące drgania, ale również rozwiązania konstrukcyjne, które pozwalają ograniczyć przenoszenie wibracji.
Rodzaje wibroizolacji stosowanych w domach
Istnieje kilka podziałów wibroizolacji. Ze względu na sposób izolowania drgań możemy wskazać wibroizolację czynną (aktywną) oraz bierną (pasywną). Wibroizolacja czynna ma na celu odizolowanie źródła drgań od otoczenia, podczas gdy bierna ogranicza przenoszenie drgań na obiekt.
Dla przykładu, na siłowniach spotkamy się z wibroizolacjami aktywnymi, które mają zapobiec generowaniu drgań przez sprzęty. Z podobnego rozwiązania korzystać może pralka. Natomiast pasywna wibroizolacja to np. materiał umieszczony w ścianach lub stropie, aby ograniczyć oddziaływanie drgań na konstrukcję. Ze względu na sposób oddziaływania możemy wskazać:
Wibroizolację powierzchniową – np. w formie mat obciążeniowych wykorzystywanych na całej powierzchni konstrukcji, np. podłogi lub stropu.
Wibroizolację punktową – to pojedyncze wibroizolatory, które umieszcza się pod daną konstrukcją, celem redukcji hałasu uderzeniowego. Przykładem są kostki elastomerowe.
Wibroizolację liniową – są to specjalistyczne wibroizolatory w postaci pasów wykonanych z elastomeru, gumy lub tworzyw sztucznych. Umieszcza się je pod elementami konstrukcyjnymi.
Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do wibroizolacji domu, najczęściej spotkamy się z elastomerami, gumą, elastycznymi tworzywami sztucznymi, ale również stalą w formie sprężyn oraz innych elementów sprężystych. Naturalnym wibroizolatorem może być również korek.
W jaki sposób wykonuje się wibroizolację domu?
Prawidłowe wykonanie wibroizolacji domu to dość trudne zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanej ekipie. Wiele zależy od specyfiki konstrukcji, która będzie izolowana. W przypadku fundamentów, ścian czy dachu celem jest ograniczenie drgań poprzez zastosowanie elementów tworzących układ o jednym stopniu swobody i o własnym rezonansie.
Z kolei w przypadku przegród zewnętrznych kluczem do sukcesu jest wybranie materiału, który izoluje drgania na tyle dobrze, aby ich częstotliwość znalazła się poza zakresem słyszalnym, który wynosi ok. 20 Hz. Należy zatem odpowiednio dobrać materiał pod kątem parametrów technicznych. Popularnym rozwiązaniem jest także pływająca podłoga, która nie jest przymocowana na stałe do podłoża lub ściany. Rozwiązanie to doskonale redukuje drgania powstające wewnątrz budynku.
Kiedy potrzebna jest wibroizolacja domu?
Wibroizolację w celu redukcji drgań wewnętrznych stosujemy w wielu domach, np. pod panelami podłogowymi. Jest to specjalny podkład, który dodatkowo współpracuje z pływającą podłogą nieprzymocowaną do elementów konstrukcyjnych.
W domach z poddaszem i piętrowych często stosuje się również wibroizolację stropu, aby zapobiec hałasom uderzeniowym pomiędzy kondygnacjami. Z kolei wibroizolację dachu oraz przegród zewnętrznych warto wykonać w sytuacji, gdy dom jest położony w pobliżu ruchliwej drogi, torowiska lub innego źródła hałasu. Pozwoli to wesprzeć izolację akustyczną w dokładnym tłumieniu niechcianych dźwięków.
Ile kosztuje kompleksowa wibroizolacja domu?
Koszt pełnej wibroizolacji domu zależy od zakresu prowadzonych prac, izolowanej powierzchni, a także od jakości materiału. W domach jednorodzinnych zastosowanie znajdują przede wszystkim maty wibroizolacyjne. W przypadku jakościowych mat HDS 5, koszt takiej maty oscyluje w granicach 20 – 25 zł za metr kwadratowy. A zatem wytłumienie podłogi o powierzchni 20 m2 wyniesie w tej sytuacji ok. 400 – 500 zł.
Wybierając materiał należy zwrócić uwagę na jego grubość, wskaźnik izolacyjności akustycznej (w decybelach), a także częstotliwość tłumionych drgań (w hercach).