Współcześni inwestorzy coraz częściej doceniają minimalistyczną formę nowoczesnych domów, które znacznie odbiegają od tradycyjnych stylistyk. Świetnym przykładem jest chociażby dom parterowy z płaskim dachem. To niezwykle prosta konstrukcja, która wbrew pozorom może prezentować się bardzo efektywnie, a wszystko za sprawą urozmaiconej bryły. W tym artykule omawiamy charakterystykę domów parterowych z płaskim dachem i podajemy kilka przykładów.
Czym charakteryzuje się dom parterowy z płaskim dachem?
Klasyczny dom parterowy z płaskim dachem kojarzy się inwestorom przede wszystkim z domem „pudełkiem”, czyli zwykłym sześcianem bez żadnych dodatkowych elementów architektonicznych. Jednak nowoczesne domy bardzo często korzystają z dodatkowych ścian, na których opiera się zadaszenie podcieni stanowiących ważną część takiego domu. Wystarczy tradycyjna murowana pergola, aby w prosty sposób urozmaicić wygląd parterowego domu zwieńczonego stropodachem. To sprawia, że tego typu konstrukcje mogą prezentować się naprawdę imponująco.
Dom parterowy z płaskim dachem to konstrukcja doskonale wpisująca się we współczesny trend energooszczędnych i funkcjonalnych domów. Są dużo prostsze w ogrzewaniu i mniej podatne na utratę ciepła na skutek mostków termicznych. Urozmaicona kubatura pozwala w przemyślany sposób rozłożyć wszystkie pomieszczenia z zachowaniem podziału na strefę dzienną oraz strefę nocną.
Brak schodów oznacza większą wygodę oraz bezpieczeństwo. A zatem, dom parterowy z płaskim dachem to świetna propozycja dla wszystkich inwestorów, którzy chcą wybudować ten rodzaj domu, ale jednocześnie zależy im na czymś oryginalnym o nowoczesnej stylistyce.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?
Ważnym czynnikiem jest bryła domu. Dom parterowy z płaskim dachem rzadko jest usytuowany na regularnym planie prostokąta. Znacznie częściej spotkamy się z oryginalnymi kształtami, które pozwalają lepiej rozplanować rozkład wszystkich wnętrz. Bryła domu oraz jej wymiary mają duże znaczenie w kontekście tego, jakie wymiary musi posiadać działka budowlana, aby możliwa była budowa takiego domu. W przypadku domów parterowych o dużej powierzchni użytkowej trzeba dysponować odpowiednio dużą działką. Analizując projekty na pewno warto zwrócić uwagę na lokalizację strefy dziennej, liczbę sypialni i łazienek, obecność dodatkowych pomieszczeń oraz garażu. Należy również zerknąć, w jaki sposób rozwiązano kwestię oddzielenia strefy dziennej i nocnej.
Propozycje projektów domu parterowego z płaskim dachem
Domy parterowe zwieńczone płaskim dachem cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Mogą zaoferować ciekawy i nowoczesny wygląd, a także energooszczędną bryłę, która skutecznie obniża koszty eksploatacyjne. Zaletą mogą być także przystępne koszty budowy domu. Poniżej omawiamy popularne projekty domu parterowego z płaskim dachem:
Ekspresyjny D73
To nowoczesna konstrukcja dedykowana inwestorom posiadającym dostatecznie szeroką działkę. Budynek posiada dwustanowiskowy garaż, a przed nim znajduje się podcień wejściowy. Wejście do domu wiedzie przez wiatrołap, z którego można przejść w prawo do kotłowni i garażu oraz na wprost do holu. W południowej części domu ulokowana jest otwarta strefa dzienna z salonem, jadalnią oraz kuchnią wyposażoną w spiżarnię. Z holu przechodzimy do korytarza prowadzącego do wszystkich wnętrz strefy nocnej. Znajdziemy tu cztery sypialnie i dwie łazienki. Z pokoju dziennego można przejść na taras z murowaną pergolą, do którego dostęp posiada także sypialnia małżeńska.
Ekspresyjny D73 to dom parterowy o powierzchni użytkowej 137 m2. Do wybudowania tego domu potrzebna będzie działka o budowlana o min. wymiarach: 33,54 x 19,74 m.
KA29
To dom usytuowany na planie prostokąta, ale jego bryłę urozmaica wykusz w strefie dziennej, a także dwustanowiskowy garaż wysunięty przed ścianę frontową. Atutem jest również przestronny taras z pergolą przylegający do ścian zachodniej i północnej. Dom KA29 posiada wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Wschodnie skrzydło zajmuje salon, jadalnia położona obok wykuszu oraz kuchnia wyposażona w spiżarnię.
W punkcie centralnym dostępna jest łazienka i pralnia. Z holu przechodzimy do korytarza prowadzącego do trzech sypialni. Sypialnia małżeńska posiada prywatną garderobę i łazienkę. Powierzchnia użytkowa domu KA29 wynosi 156 m2, a do wybudowania tego domu potrzebna jest działka o min. wymiarach: 26,19 x 31,22 m.
Willa Atrium
Willa Atrium to projekt, którego nazwa zdradza nam jego cechy charakterystyczne. W punkcie centralnym usytuowane jest wejście z garderobą oraz hol z galerią, z którego można przejść na wprost do atrium, na prawo do strefy nocnej oraz na lewo do strefy dziennej.
W strefie dziennej usytuowany jest przytulny salon z jadalnią oraz kuchnia wyposażona w spiżarnię. Z salonu można przejść na taras z podcieniem wyposażony w kominek zewnętrzny. Obok salonu dostępna jest także duża sypialnia z prywatną garderobą i łazienką.
W przeciwległym skrzydle domu znajdują się cztery pokoje, łazienka i toaleta, a także kotłownia, z której można przejść do garażu z trzema stanowiskami. Willa Atrium oferuje powierzchnię użytkową 257 m2, a do zrealizowania projektu potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 23,82 x 34,60 m.
Zx183
To modernistyczny dom piętrowy odznaczający się wysokimi ścianami i bryłą urozmaiconą przez system podcieni. Przed ścianą frontową znajduje się duża wiata garażowa stanowiąca także zadaszenie nad wejściem.
Do domu wchodzimy przez sień z garderobą. W zachodniej części domu usytuowana jest strefa dzienna z salonem, jadalnią oraz kuchnią. Z salonu można przejść na duży, zadaszony taras. W przeciwległym skrzydle oddzielonym holem znajduje się strefa nocna. Dostępne są tu trzy sypialnie oraz trzy łazienki. W największej łazience znajduje się sporo miejsca pod ewentualną pralnię. Powierzchnia użytkowa domu Zx183 wynosi 175 m2. Do wybudowania tego domu parterowego z płaskim dachem potrzebna jest działka o min. wymiarach: 25,16 x 34,62 m.
HomeKONCEPT-58
Ten dom odznacza się modernistyczną bryłą, dookoła której przebiegają podcienie. Masywna konstrukcja systemu zadaszeń urozmaica wygląd domu. Budynek posiada dwustanowiskowy garaż wysunięty przed ścianę frontową domu.
Powierzchnia użytkowa domu HomeKONCEPT-58 wynosi 142 m2. Do dyspozycji domowników pozostaje przestronna strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, a także strefa nocna obejmująca trzy pokoje, garderobę, dwie łazienki oraz pralnię. Na uwagę zasługuje bardzo duży taras ogrodowy z pergolą, a także podcień wejściowy. Do zrealizowania tego projektu potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 23,60 x 28,30 m.
Czy warto wybudować dom parterowy z płaskim dachem?
Dom parterowy z płaskim dachem to funkcjonalna i energooszczędna konstrukcja, która pomimo swojej minimalistycznej formy może prezentować się niezwykle efektownie oraz interesująco. Jest to zatem dobra propozycja dla wszystkich inwestorów, którzy chcą wybudować dom parterowy odznaczający się nowoczesną stylistyką. Brak schodów w takim domu oznacza wygodniejszą i szybszą komunikację oraz bezpieczeństwo.
Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów domów, wśród których można znaleźć także projekty nowoczesnych domów parterowych zwieńczonych płaskim dachem.