Akademia Budowlana

Czy opłaca się remontować stary dom? Plusy i minusy takiego przedsięwzięcia

Spis treści:

Wysokie ceny nieruchomości na rynku pierwotnym sprawiają, że wielu inwestorów wybiera rynek wtórny i zakup domu wymagającego remontu. Alternatywnym rozwiązaniem jest budowa nowego domu, ale w tym celu potrzebna jest działka budowlana, a to kolejny, bardzo duży wydatek. Nie dziwi zatem fakt, że tak wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: czy opłaca się remontować stary dom? W tym artykule poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

 

Remont starego domu – czy zawsze musi być bardzo kosztowny?

 

Obiegowe przekonanie głosi, że stary dom to studnia bez dna. Gdy skończymy jeden etap prac zaraz okazuje się, że do roboty jest również coś innego. I tak, remont może trwać i trwać, a jego końca nie widać. No cóż, to dość symptomatyczne dla źle przygotowanych remontów. W praktyce, odpowiednie przygotowanie pozwala z dużą dokładnością określić budżet, jaki trzeba będzie przeznaczyć na remont starego domu. A to podstawowy czynnik, który będzie decydował o tym, czy taka inwestycja okaże się opłacalna, czy też całkowicie nie warta zachodu.

 

Osoby zastanawiające się nad tym, czy remontować stary dom, na pewno muszą być przygotowane na to, że jest to dość czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Zwłaszcza, jeśli mówimy o kilkudziesięcioletnich domach, które są całkowicie nieprzystosowane do współczesnych warunkach. Jednak zakładając odpowiednie przygotowanie, remont starego domu może okazać się dużo tańszy, aniżeli zakup nowego domu lub budowa domu od podstaw.

 

Jak właściwie przygotować się do remontu starego domu?

 

Na pewno warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego, który oceni stan techniczny budynku. Najwięcej informacji zaoferuje ekspertyza techniczna. Na jej podstawie można sprawdzić, w jakim stanie są kluczowe elementy konstrukcyjne i gdzie trzeba będzie zainwestować najwięcej środków. Pozwala to opracować dokładny projekt remontu wraz z wyceną poszczególnych prac. Zajmie się tym architekt posiadający stosowne uprawnienia budowlane. Gdy znamy już przybliżone koszty remontu, wystarczy zebrać odpowiedni budżet i przystąpić do realizacji prac. Warto pamiętać, że niektóre z tych prac będą wymagały uprzedniego zgłoszenia w starostwie powiatowym.

 

Remont starego domu zazwyczaj zaczyna się od zewnątrz – wymienia się stare pokrycie, okna i drzwi zewnętrzne, a w razie potrzeby ociepla lub dociepla dom. Następnie należy zatroszczyć się o wymianę starych instalacji. Dopiero w ostatnim etapie prac wymienia się podłogi czy gładzi maluje ściany oraz sufity. Stary dom w pierwszej kolejności powinien zostać przystosowany do współczesnych warunków, co wymaga zrealizowania kompleksowej termomodernizacji.

 

Zalety płynące z remontu starego domu

 

Jeśli remont będzie realizowany zgodnie z projektem, w sposób uporządkowany, inwestor może uniknąć dodatkowych, nieoczekiwanych kosztów. Dzięki temu łatwiej sprawić, że finalnie inwestycja okaże się dużo tańsza od budowy lub zakupu nowego domu. Remont starego domu bez wątpienia można również przeprowadzić dużo szybciej, aniżeli budowę domu od podstaw. Generalny remont z wykwalifikowaną ekipą można przeprowadzić w przeciągu kilku tygodni.

 

Remont starego domu pozwala uniknąć złożonych formalności związanych z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę. Często nie trzeba także starać się o uzyskanie przyłączy technicznych, gdyż mogą one być już dawno dociągnięte do istniejącego budynku. Osoby, które dysponują wiedzą i umiejętnościami mogą realizować remont w systemie gospodarczym, wykonując wiele prac samodzielnie. W tym czasie można mieszkać w domu, co przyspieszy prace. Remont można także podzielić na kilka etapów i dostosować jego realizację do posiadanego budżetu.

 

Jakie są minusy remontowania starego domu?

 

W wielu przypadkach zakup starego domu to niestety zakup kota w worku. Oczywiście możemy zdecydować się na zamówienie ekspertyzy technicznej, ale to niestety oznacza dość spory koszt, nie mając pewności, czy finalnie kupimy daną nieruchomość. A zatem, ciężko jest oszacować dokładny koszt remontu, nie znając jego stanu technicznego. Minusem może być także brak dokumentacji projektowej, która na przestrzeni lat mogła po prostu zaginąć. Decydując się na remont starego domu musimy także zaakceptować jego bryłę, kluczowe parametry techniczne czy domyślny rozkład wnętrz. Ten można jednak nieco modyfikować poprzez zmianę układu ścian działowych.

 

Czy remont starego domu to opłacalna inwestycja?

 

Remont starego domu z całą pewnością może być dużo tańszy od zakupu lub budowy nowego domu. Wymaga to jednak szeroko zakrojonych przygotowań, które pozwolą przeprowadzić cały remont w sposób systematyczny i we właściwej chronologii. Natomiast o tym, czy remont starego domu okaże się opłacalny decydują dokładne koszty. Jeśli koszt generalnego remontu jest znacząco niższy, niż budowa domu od postaw lub zakup nowego domu, to tak, jest to inwestycja opłacalna, która pozwoli dużo taniej pozyskać wymarzony dom. Właśnie dlatego już na wstępie warto skorzystać z usług rzeczoznawcy, który pozwoli w dużym przybliżeniu określić koszt generalnego remontu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.