Folia kubełkowa – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Folia kubełkowa jest produkowana z polietylenu o dużej gęstości HDPE. Jest to materiał elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie przepuszcza wody i wykazuje obojętność na większość związków chemicznych występujących w gruncie.
Jest to wytłaczana folia hydroizolacyjna stosowana przy budowie fundamentów. Nie jest jednak hydroizolacją bezpośrednią, ale swoistym uzupełnieniem, który ma na celu zwiększyć żywotność hydroizolacji. Struktura wytłoczeń (potocznie zwanych kubełkami) decyduje o wysokiej trwałości na ściskanie i rozerwanie. Jednocześnie, kubełki odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza i umożliwiają odprowadzanie wilgoci z fundamentów. Ma także korzystny wpływ na parametry izolacyjności termicznej.
Folia kubełkowa, określana również jako membrana kubełkowa, jest częścią warstwy hydroizolacyjnej. Jej zadaniem nie jest jednak bezpośrednio ochrona przed wilgocią i wodą. Materiał ten ma zapobiec kapilarnemu podciąganiu wody oraz zatrzymać przerastanie korzeni roślinnych występujących w okolicy fundamentów. W rezultacie, folia kubełkowa pełni rolę przeciwkorzenną, a jej głównym zadaniem jest ochrona właściwej hydroizolacji właśnie przed korzeniami. Dlatego też, materiał odznacza się przede wszystkim wysoką trwałością na ściskanie i rozerwanie.
Jak już mówiliśmy, folia kubełkowa jest paroprzepuszczalna i umożliwia odprowadzanie wilgoci z fundamentów. Jest to także materiał poprawiający izolacyjność termiczną. To zasługa wytłoczeń o wysokości 8-20 mm, zwanych potocznie kubełkami. I to właśnie od nich pochodzi nazwa tego materiału. Folia kubełkowa jest odporna także na działanie grzybów, bakterii, ale również gryzoni. Jej trwałość użytkowa może sięgać nawet do 100 lat.
Kluczowym parametrem folii kubełkowej jest grubość, od której zależy trwałość materiału. Im grubsza folia, tym wyższy stopień ochrony, ale i niestety wyższe koszty zakupu. Do izolacji fundamentów nie należy jednak stosować folii cieńszej, niż 0,5 mm. Grubość folii wpływa na jej ciężar, a także na wytrzymałość na ściskanie. I to właśnie wytrzymałość na ściskanie powinna być sprawdzona przed zakupem. Różnice w materiałach są bowiem bardzo duże. Weźmy folię 0,4 mm w przypadku której jest to zaledwie 120 kN/n2 i folię 0,6 mm, przy której jest to już 250 kN/m2. Dlatego też, folia kubełkowa powinna być dostatecznie gruba, aby zaoferować większą wytrzymałość.
Stopień ochrony zależy w dużej mierze także od prawidłowego montażu folii kubełkowej. Jest ona układana na podłożu wytłoczeniami skierowanymi do ściany lub do podłoża. Do montażu wykorzystuje się gwoździe lub kołki. To oznacza konieczność zastosowania podkładek uszczelniających w miejscach zastosowania łączników mechanicznych. Gwoździe przybija się w odstępie co 15 – 50 cm do górnego pasa folii lub do wytłoczenia.
Przy montażu wykorzystuje się również taśmę butylową, której zadaniem jest uszczelnienie miejsc, w których łączą się ze sobą kolejne pasy. Współcześnie dostępne są także nowoczesne folie kubełkowe wyposażone w system zatrzasków.
Folia kubełkowa znajduje zastosowanie przede wszystkim przy budowie fundamentów i ma zagwarantować ochronę przeciwkorzenną właściwej hydroizolacji. Zapobiega także kapilarnemu podciąganiu wody w układzie poziomym oraz zwiększa ochronę przed gryzoniami. A zatem, choć bezpośrednim zadaniem folii kubełkowej nie jest izolacja przed wilgocią i wodą, to ciężko o szczelną i żywotną hydroizolację bez zastosowania tego materiału.
Zastosowanie folii kubełkowej jest jednak znacznie szersze. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie konstrukcję trzeba chronić przed rozrastającymi się korzeniami. Do takich miejsc możemy zaliczyć chociażby taras czy strop. Folia kubełkowa jest także niezbędna na stropodachach odwróconych projektowanych z myślą o urządzeniu zielonego dachu na ich powierzchni. Materiał ten znajduje zastosowanie także w budownictwie inżynieryjnym, chroniąc podziemne zbiorniki, wiadukty, tunele czy przepusty.
A zatem, choć jest to materiał, o którym nie mówi się wiele w kontekście budowy domu, jego rola w kontekście trwałości budynku jest nie do przecenienia.