Dom czy mieszkanie – to odwieczne pytanie zadawane sobie przez wielu inwestorów. Każde rozwiązanie posiada długą listę zalet, ale również pewne minusy, które mają wpływ na ostateczną decyzję. W gruncie rzeczy wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. W tym artykule porównamy budowę domu oraz zakup mieszkania. Sprawdzimy koszty obu inwestycji, a także zalety i wady oferowane przez oba te rozwiązania.
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym?
Zastanawiając się nad budową domu lub zakupem mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszy z nich to oczywiście koszty obu tych rozwiązań. W przypadku budowy domu często trzeba pamiętać także o kosztach zakupu działki. Kolejna kwestia to termin, w którym potrzebujemy nowego lokum. Mieszkania są dostępne praktycznie od ręki, podczas gdy budowa domu wymaga czasu – w przypadku domów murowanych jest to min. 6 – 9 miesięcy. Szybciej wznosi się natomiast domy szkieletowe i modułowe (od kilku do kilkunastu tygodni).
Kolejna kwestia to formalności. W przypadku budowy domu jest ich naprawdę dużo, podczas gdy przy zakupie mieszkania są one znacznie mniej uciążliwe. Warto wziąć pod uwagę udogodnienia związane z jednym i drugim rozwiązaniem. Dość istotną kwestią może się okazać wiek inwestora! Budowa domu to rozwiązanie mniej wskazane dla osób starszych, które bardziej docenią wygodę i brak dodatkowych obowiązków. Istotny jest także nasz charakter – jedni lepiej czują się w otoczeniu ludzi, podczas gdy drudzy oczekują niezależności i kawałka terenu wyłącznie dla siebie.
Dla kogo odpowiednim rozwiązaniem jest budowa domu?
Budowa domu to rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich osób, które chcą zapewnić sobie odrobinę niezależności od innych. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób młodych i w średnim wieku, dysponujących energią potrzebną do utrzymania domu w nienagannym stanie. Dom jest także rozwiązaniem odpowiednim dla ludzi, którzy chcieliby posiadać własny ogród i codziennie delektować się odpoczynkiem na świeżym powietrzu w zaciszu swojej działki. Budowę domu można polecić osobom, które są w stanie zaakceptować większą odpowiedzialność i dodatkowe obowiązki związane z posiadaniem własnego domu.
Kto bardziej doceni zakup mieszkania?
Mieszkanie to rozwiązanie odpowiednie dla osób ceniących sobie wysoką wygodę. W mieszkaniu nie musisz samodzielnie dbać o ogrzewanie, nie musisz kosić trawy na ogrodzie, nie musisz pamiętać o pracach konserwacyjnych związanych z utrzymaniem elewacji, dachu, ogrodzenia. To dobry wybór dla osób, które cenią sobie towarzystwo innych ludzi, a także lubią czuć się bezpiecznie. Takie osoby muszą jednak zaakceptować pewnie niedogodności, jak chociażby głośni sąsiedzi lub sąsiedzi, którzy nie zawsze potrafią się dostosować do norm mieszkania we wspólnocie.
Zalety i wady posiadania własnego domu
Własny dom to niezależność, poczucie prywatności, brak uciążliwych sąsiadów. Właściciel ma na własność kawałek terenu oraz dom, w którym może czuć się w pełni swobodnie. Atutem jest także własny ogród, w którym można uprawiać warzywa i owoce, a także rośliny dekoracyjne. Dom posiada specyficzny klimat, którego bez wątpienia nie uświadczymy w mieszkaniu. Gdy zapytamy osoby, które miały okazję mieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i w domu jednorodzinnym, zdecydowana większość wskazuje na przewagi domu i myśli o tym rozwiązaniu w perspektywie nadchodzących lat.
Jednak własny dom to także duża odpowiedzialność. Musisz zadbać o dostęp do wszystkich mediów, pamiętać o systematycznym płaceniu wszelkich opłat, o przeglądach i pracach konserwacyjnych, czasem o zakupie materiału opałowego. Dom jest także bardziej narażony na włamania, a zatem należy dodatkowo zatroszczyć się o bezpieczeństwo mienia, jak również domowników. Dodatkowo – udogodnienia w okolicy. Wybierając dom za miastem trzeba liczyć się z tym, że odległości do sklepu, przychodni czy przystanku autobusowego są większe, niż ma to miejsce na osiedlu w mieście.
Plusy i minusy posiadania mieszkania
Jeśli chodzi o najważniejsze zalety mieszkania, na pewno jest to większa bezproblemowość i brak dodatkowych obowiązków. W zamian za płacenie czynszu nie musimy martwić się ogrzewaniem. Spółdzielnia mieszkaniowa zajmuje się także pracami konserwacyjnymi oraz okresowymi przeglądami. Taką wygodę na pewno docenią osoby starsze, które nie mają już tyle energii, co dawniej. Mieszkanie wydaje się także opcją dużo bezpieczniejszą, ponieważ żyjemy w otoczeniu innych ludzi i zawsze możemy na kogoś liczyć. Do tego często dochodzi bliskie sąsiedztwo licznych udogodnień, które zawsze idą w parze z osiedlem bloków i apartamentów.
Jeśli chodzi o minusy, trzeba zaakceptować pewne niedogodności, jak chociażby głośnych sąsiadów, którzy nierzadko mogą nam utrudnić komfortowy sen. Minusem jest także ograniczony wpływ na koszty. Czynsz narzuca nam spółdzielnia mieszkaniowa i w przypadku podwyżek musimy je po prostu zaakceptować. A zatem, to rozwiązanie zawsze wiąże się z pewnym uzależnieniem od decyzji innych ludzi i na pewno nie sprosta oczekiwaniom osób ceniących sobie niezależność.
Budowa domu a zakup mieszania – porównanie kosztów
Budowa domu tylko pozornie wydaje się droższa od zakupu mieszkania. Weźmy średnie ceny mieszkań w województwie mazowieckim. Aktualnie jest to ok. 12,000 zł za metr kwadratowy mieszkania. A zatem, za mieszkanie o powierzchni 100m2 trzeba zapłacić 1,200,000 zł! Tymczasem budowę domu pod klucz o tej samej powierzchni użytkowej można zamknąć w okolicach 500,000 – 600,000 zł. Mowa o prostych projektach domów z poddaszem, usytuowanych na planie prostokąta i zwieńczonych dwuspadowym dachem. To nawet dwa razy taniej, niż zakup mieszkania. Oczywiście doliczyć należy koszty działki budowlanej, które są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu.
Jeśli jednak przeanalizujemy aktualne realia rynkowe, osobom posiadającym własną działkę budowlaną zdecydowanie bardziej opłaca się budowa domu, aniżeli zakup mieszkania. W wielu regionach tańszym rozwiązaniem okaże się nawet budowa domu wraz z zakupem działki budowlanej. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki dom chcemy wybudować. Ceny w zależności od standardu i specyfiki konstrukcji są bardzo zróżnicowane.