Akademia Budowlana

Czy projekt indywidualny jest zawsze droższy od projektu gotowego?

Spis treści:

Projekty indywidualne oferują inwestorom wiele korzyści – są szyte na miarę i pozwalają w pełni wykorzystać potencjał posiadanej działki budowlanej. W obiegowej opinii indywidualne projekty domów uchodzą jednak za dużo droższe od gotowych projektów. Czy tak jest w istocie?  W większości przypadków projekt indywidualny rzeczywiście okazuje się droższy, aczkolwiek różnica kosztów absolutnie nie musi być tak duża, jak wyobrażają to sobie inwestorzy.

 

Czym różni się projekt indywidualny od projektu gotowego?

 

Gotowe projekty domów dostępne w katalogu pracowni architektonicznych oraz firm budowlanych są ogólnodostępne. Każdy inwestor może zakupić taki projekt celem zrealizowania go na swojej działce. Taki projekt trzeba będzie jednak przystosować do specyfiki działki budowlanej – na tym polega adaptacja projektu. Jest to proces, który pozwala przekształcić gotowy projekt domu w projekt budowlany z kompletną dokumentacją niezbędną do zrealizowania prac.

 

Z kolei projekt indywidualny jest tworzony na indywidualne zamówienie inwestora przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia budowlane. Przy opracowywaniu takiego projektu uwzględnia się indywidualne oczekiwania i potrzeby inwestora, ale również specyfikę działki budowlanej. Projekt indywidualny jest zatem przywiązany do działki, na której ma zostać zrealizowany. W pakiecie zawarte są również wszelkie dokumenty potrzebne do załatwienia spraw formalnych.

 

Co dzieje się z gotowym projektem po zakupie?

 

Gotowy projekt domu musi zostać przystosowany do uwarunkowań działki budowlanej. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: ukształtowanie terenu, przebieg przyłączy technicznych, orientacja działki względem drogi publicznej oraz poszczególnych stron świata, warunki wodno-gruntowe, warunki zabudowy zawarte planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Konieczna jest zatem adaptacja projektu realizowana przez architekta z uprawnieniami. Dopiero w drodze adaptacji można stworzyć kompletny projekt budowlany zawierający projekt zagospodarowania działki. W trakcie adaptacji projektu architekt może również wprowadzić zmiany w gotowym projekcie, celem przystosowania go do indywidualnych potrzeb inwestora.

 

Ile może kosztować adaptacja projektu?

 

Koszt adaptacji projektu zależy od wielu czynników: zakresu zmian, jakie trzeba wprowadzić, lokalizacji, renomy architekta, uwarunkowań działki budowlanej, a także zmian wprowadzonych na indywidualne życzenie inwestora. Adaptacja projektu bez dodatkowych zmian to wydatek rzędu 1000 – 3000 zł. Jeśli jednak inwestor będzie chciał wprowadzić zmiany, pojawią się dodatkowe koszty. Oto przybliżone koszty za popularne zmiany wprowadzane w projektach:

 

Wystarczą zatem pewne zmiany, aby gotowy projekt domu finalnie stał się bardzo kosztowną inwestycją. Dlatego też, duże różnice w kosztach pomiędzy projektem indywidualnym a projektem gotowym często są pozorne. Wiele zależy od konkretnej sytuacji.

 

Projekt indywidualny i gotowy – porównanie kosztów

 

Na początek warto omówić ceny sporządzenia projektu indywidualnego. Zazwyczaj jest to ok. 150 – 300 zł za metr kwadratowy w zależności od specyfiki domu, stopnia zaawansowania bryły, renomy architekta, uwarunkowań działki budowlanej. A zatem, dolna granica kosztów za wykonanie projektu indywidualnego domu o powierzchni 100 m2 mieści się w przedziale 15,000 – 20,000 zł.

 

W przypadku gotowego projektu trzeba liczyć ok. 4,000 zł za zakup projektu oraz ok. 2,000 zł za wykonanie adaptacji projektu bez dodatkowych zmian. Uzyskany wynik to 6,000 zł. A zatem, dużo mniej od projektu indywidualnego. No dobrze, ale załóżmy, że inwestor chce zmienić układ ścian działowych, zmienić rodzaj materiałów budowlanych na ściany zewnętrzne, zmienić technologię stropu, a także wymienić instalację grzewczą na inną. Nagle koszty rosną do poziomu 12,000 – 13,000 zł. Jeszcze parę zmian i osiągniemy cenę projektu indywidualnego.

 

Czy indywidualny projekt domu zawsze jest droższy?

 

W większości sytuacji indywidualny projekt domu rzeczywiście okaże się droższy od gotowego projektu. Zakładamy sytuację, w której inwestor nie decyduje się na dodatkowe zmiany w trakcie adaptacji, dzięki czemu proces ten jest dużo tańszy. Jeśli jednak na etapie adaptacji inwestor będzie oczekiwał zaawansowanych zmian w technologii budynku, wówczas koszt adaptacji bardzo szybko wzrasta. W takiej sytuacji może się okazać, że tańszym rozwiązaniem byłby wybór indywidualnego projektu. To pokazuje, że nie do końca prawdziwe są wyobrażenia o tym, że projekt indywidualny zawsze jest dużo droższy od projektu gotowego.

 

Jakie korzyści oferuje indywidualny projekt domu?

 

Decydując się na indywidualny projekt domu można liczyć na szereg korzyści. Przede wszystkim otrzymujemy projekt w pełni dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Żeby było łatwiej, można pokazać architektowi gotowe projekty domów, które spełniają nasze oczekiwania, a także wskazać, jakie zmiany chcielibyśmy w nich wprowadzić. Na gotowym przykładzie architekt będzie w stanie dużo szybciej zrealizować projekt budowlany. Indywidualne projekty są w pełni dostosowane do uwarunkowań działki budowlanej i pozwalają w pełni wykorzystywać jej potencjał. Jest to bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku problematycznych działek.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.