Jakie zastosowanie ma pianka poliuretanowa?
Spis treści:
Pianka poliuretanowa znajduje szerokie zastosowanie na wielu gałęziach przemysłu, jak również w życiu codziennym, ale w tym artykule skupimy się wyłącznie na zastosowaniach w branży budowlanej. Pianka PUR jest coraz popularniejszym materiałem izolacyjnym, który doskonale sprawdza się przy ocieplaniu problematycznych konstrukcji, w których trudno jest zastosować styropian lub wełnę. Sprawdźmy, jakie możliwości oferuje nam pianka poliuretanowa.
Czym właściwie jest pianka poliuretanowa?
Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny składający się przede wszystkim z polikarbaminianu. Materiał wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla, co wywołuje reakcję intensywnego pienienia. W jej trakcie pianka gwałtownie zwiększa swoją objętość. Najczęściej piankę produkuje się na miejscu, w którym ma zostać wykorzystana. W tym celu stosuje się agregat, w którym trzeba dobrać odpowiednie proporcje polikarbaminianu, wody oraz substancji wspomagających. Piankę rozprowadza się metodą natryskową z pomocą specjalnych pistoletów podłączonych przewodami do agregatu. Pianka PUR jest coraz częściej wykorzystywana do ocieplania skomplikowanych powierzchni, ponieważ jej zdolność do zwiększania objętości pozwala na szczelne wypełnienie nawet najtrudniej dostępnych zakamarków, co oczywiście zmniejsza ryzyko pozostawienia mostków termicznych.
Rodzaje pianki poliuretanowej
W zależności od sposobu produkcji możemy wyróżnić dwa rodzaje pianki PUR. Piankę poliuretanową otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Oba te materiały odznaczają się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną oraz izolacyjnością akustyczną, ale różnią się pod względem wytrzymałości, paroprzepuszczalności oraz hydroizolacyjności. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa to materiał paroprzepuszczalny, który pozwala na zachowanie przyjaznego środowiska we wnętrzach domu. Jest również bardziej sprężysta i plastyczna, ale nieco mniej wytrzymała. Z kolei pianka zamkniętokomórkowa jest bardziej sztywna i zwarta i nie przepuszcza pary. Posiada silne właściwości hydroizolacyjne, a także wykazuje się większą wytrzymałością. Wybór pianki PUR zależy od tego, jaką powierzchnię chcemy zaizolować.
Jakie właściwości posiada pianka poliuretanowa?
Pianka poliuretanowa jest jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych stosowanych we współczesnym budownictwie. Jej współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi od 0,019 do 0,024 W/m2, a zatem jest ona lepsza od styropianu czy wełny mineralnej, których współczynnik lambda mieści się w przedziale od 0,019 do 0,024 W/m2. Materiał ten odznacza się także bardzo dobrą termoizolacyjnością akustyczną, która jest nieco większa, niż w przypadku drugiego rodzaju piany.
Pozostałe parametry zależą od rodzaju. Pianka otwartokomórkowa jest bardzo sprężysta i elastyczna. Dobrze znosi krótkotrwałe obciążenia i łatwo wraca do swojej pierwotnej formy. Jest także paroprzepuszczalna, dzięki czemu pozwala utrzymać optymalną wilgotność wnętrza. Z kolei pianka zamkniętokomórkowa jest bardziej sztywna i mniej elastyczna, ale za to bardziej wytrzymała, dzięki czemu może znosić nawet duże obciążenia przez dłuższy okres czasu. Nie przepuszcza pary, dzięki czemu jest dobrym materiałem hydroizolacyjnym.
Zastosowanie pianki PUR w budownictwie
Konkretne zastosowanie pianki PUR również zależy od jej rodzaju. Pianka PUR otwartokomórkowa służy do ocieplania ścian zewnętrznych i ścian działowych, a także poddaszy. Jej zaletą jest możliwość ocieplenia najbardziej skomplikowanych powierzchni bez pozostawiania wolnych przestrzeni, czyli mostków termicznych. Najczęstsze zastosowanie to właśnie ocieplanie poddaszy, które określa się jako pianowanie poddasza. Pianka zamkniętokomórkowa służy do izolowania tych konstrukcji, które muszą być odporne na wilgoć, a ponadto, gdzie potrzebna jest większa sztywność i wytrzymałość. Ten rodzaj pianki doskonale sprawdzi się w przypadku fundamentów, stropów, a także dachów płaskich.
Ile kosztuje ocieplanie metodą pianowania?
Pianka poliuretanowa to coraz popularniejszy materiał termoizolacyjny często wykorzystywany w nowoczesnych domach, które mają charakteryzować się większą energooszczędnością. Przy szerokiej liście zalet należy jednak wskazać pewną wadę. Jak łatwo się domyślić, jest to dość wysoki koszt. Ocieplanie pianką PUR jest droższe w porównaniu ze styropianem i wełną, choć plusem jest dużo krótszy czas – nawet duże powierzchnie można ocieplić w przeciągu jednego dnia. Koszty pianowania powierzchni mieszczą się w przedziale od 45 do 90 zł za metr kwadratowy, w zależności od rozmiaru i ukształtowania ocieplanej powierzchni, a także od grubości pianki.