Inwestor rozglądający się za projektem wymarzonego domu musi podjąć wiele istotnych decyzji. W procesie decyzyjnym na pewno pomoże rzetelna wiedza oraz świadomość tego, jak poszczególne wybory wpływają na koszty budowy domu. W tym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób na koszty budowy domu wpływa rodzaj dachu. Porównamy także różne rodzaje dachów i wskażemy te, które okazują się najtańsze w budowie.
Rodzaj dachu a koszty budowy domu
Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, w jaki sposób rodzaj dachu może wpływać na koszty budowy całego domu oraz czy są to istotne różnice. Jak się okazuje, wybór ten może o obniżyć lub podwyższyć koszty budowy domu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. A zatem już na wstępie możemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie – tak, wybór dachu ma ogromne znaczenie w kontekście łącznych kosztów inwestycji. Wpływa na to wiele czynników, o których jeszcze powiemy.
Przeglądając gotowe projekty domów warto zatem mieć świadomość, jakie czynniki wpływają na koszty budowy domu, a także jaki rodzaj dachu wybrać, aby zoptymalizować koszty. Wbrew pozorom, stropodachy, czyli dachy płaskie, wcale nie należą do najtańszych w budowie. Niekiedy inwestorzy mają możliwość podglądu szacunkowych kosztów budowy domu jeszcze przed zakupem projektu, a w kosztorysie wyszczególniony może być koszt budowy dachu. To najprostszy sposób, aby samodzielnie przekonać się o tym, jak istotną decyzją jest wybór odpowiedniego rodzaju dachu.
Jak prezentują się ceny dla poszczególnych rodzajów dachów?
Najtańsze w budowie okazują się dachy dwuspadowe o kącie nachylenia w przedziale 20 – 30 st w niewielkich domach parterowych lub z poddaszem. Tego typu dachy wymagają najprostszej więźby, a specyfika konstrukcji jest bardzo prosta. Zwieńczenie domu o podobnej powierzchni dachem czterospadowym okaże się nawet dwukrotnie droższe. Dachy czterospadowe są bowiem bardziej skomplikowane w budowie i wymagają większej ilości materiałów. Stropodachy z kolei mieszczą się gdzieś pośrodku, choć tutaj wiele zależy od dokładnej konstrukcji płaskiego dachu, od zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz od użytych materiałów. Niemniej jednak, współcześnie stropodachy mogą konkurować z dachami dwuspadowymi. Znacząco wzrosły bowiem ceny drewna, czyli budulca niezbędnego przy budowie dachu spadzistego.
W praktyce, na dokładne koszty budowy dachu wpływa mnóstwo czynników, a co za tym idzie, równie dobrze dach czterospadowy może się okazać tańszy w budowie od dachu dwuspadowego. Zakładając jednak identyczną specyfikę budynku, brak dodatkowych elementów architektonicznych oraz wybór materiałów o zbliżonej jakości, najtaniej wychodzą dachy dwuspadowe, następnie mamy stropodachy, a na końcu dachy czterospadowe oraz wielospadowe. Dachy jednospadowe są porównywalne do dwuspadowych i stropodachów.