Przygotowując się do generalnego remontu domu warto zwrócić uwagę na kondycję dachu. Jeśli obecne pokrycie ma już kilkadziesiąt lat, możemy się spodziewać, że problemem mogą być nieszczelności skutkujące wilgocią oraz szybszym wychładzaniem się domu. W złym stanie może być także termoizolacja dachu. Głównym zagadnieniem tego artykułu jest generalny remont dachu, z naciskiem na wymianę pokrycia oraz orynnowania.
Kiedy warto przeprowadzić wymianę pokrycia dachu?
Nawet najlepsze materiały mają określoną żywotność, zwłaszcza, jeśli są stale wystawione na działanie czynników atmosferycznych. W związku z tym, kilkudziesięcioletnie pokrycie dachowe może zacząć przeciekać. Uszkodzeniu ulega także termoizolacja, czego efektem są mostki termiczne odpowiedzialne za wychładzanie się wnętrza. Remont dachu należy zatem przeprowadzić, jeśli na poddaszu obserwujemy wilgoć oraz zacieki po ulewnym deszczu. Warto także przeprowadzić badanie termowizyjne, na podstawie którego uda się określić lokalizację mostków termicznych, czyli nieszczelności, przez które Twój dom traci najwięcej ciepła.
Generalny remont często okazuje się konieczny, gdy kupujemy stary dom. Już przy pierwszych oględzinach warto zwrócić uwagę na to, jak trzyma się dach. Czasami już na pierwszy rzut oka można zauważyć newralgiczne punkty, które mogą być odpowiedzialne za przenikanie wilgoci. Poza pokryciem dachu bardzo istotne jest także orynnowanie, które odpowiada za bezpieczne odprowadzanie wody opadowej oraz roztopowej do gruntu. Żywotność orynnowania wynosi ok. 20 – 30 lat. Po tym okresie wymiana rynien może okazać się po prostu konieczna.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia?
Układając nowe pokrycie dachowe warto zwrócić uwagę na jego ciężar. Przy remoncie wybiera się lekkie materiały, które nie będą stanowiły dodatkowego obciążenia dla elementów nośnych. A zatem, wybór dachówki ceramicznej nie jest najlepszym pomysłem. Lepszą alternatywą jest dachówka cementowa, która jest wyraźnie lżejsza. Jeszcze lepiej sprawdzi się blachodachówka, która odznacza się niewielką wagą, dzięki czemu, nie obciąży zanadto elementów nośnych konstrukcji. Dodatkowo jest trwała, łatwa w montażu oraz stosunkowo niedroga. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie blachodachówka lub blacha są najczęściej wybierane przy remoncie dachu.
Pokrycie dachowe powinno być również dostosowane do konstrukcji dachu, w tym jego kąta nachylenia. W przypadku dachów płaskich najczęściej wykorzystuje się papy bitumiczne, z pomocą których można dość szybko stworzyć szczelną warstwę nieprzepuszczającą wilgoci. Istotnym czynnikiem jest na pewno także kolor oraz faktura pokrycia. Pokrycie dachowe powinno być dopasowane do wiodącej stylistyki całego budynku.
Co poza pokryciem dachu wymaga remontu?
Generalny remont dachu obejmujący wymianę pokrycia zazwyczaj wiąże się także z wymianą hydroizolacji oraz paroizolacji. A co z aktualną warstwą termoizolacyjną? Jeśli badanie termowizyjne nie wykaże mostków termicznych, wówczas wymiana termoizolacji nie jest konieczna. Jeśli są to punktowe nieszczelności, wówczas warto zdecydować się na docieplenie dachu nowoczesnymi metodami, np. wdmuchiwaniem styropianu czy wprowadzaniem pianki. Jeśli cały dach przepuszcza ciepło w dużych ilościach, wówczas konieczna jest wymiana termoizolacji. Stara warstwa mogła utracić swoje właściwości na skutek wilgoci, ale również w wyniku działalności gryzoni.
Wymiana orynnowania na dachu
Ważnym etapem remontu dachu jest wymiana orynnowania. Tutaj również należy kierować się lekkością materiału. Zazwyczaj odpadają rynny stalowe. Z kolei rynny aluminiowe nie zawsze mogą być stosowane w połączeniu z gontem, blachodachówką lub dachówką. Występuje bowiem ryzyko korozji elektrochemicznej. Dlatego przy remontach starych dachów bardzo często wybiera się orynnowanie plastikowe z PCV, które jest trwałe, uniwersalne, a zarazem stosunkowo niedrogie. Istotną kwestią jest obróbka blacharska na dachu, która pozwoli bezpiecznie pokierować wodę opadową do rynien, tak, aby nie spływała ona po elewacji budynku.
Ile może kosztować generalny remont dachu?
Wszystko zależy od zakresu prac, jakie trzeba będzie wykonać, aby doprowadzić dach do odpowiedniego stanu. Wymiana pokrycia wymaga zakupu materiału oraz robocizny. W przypadku blachodachówki łączny koszt zakupu i montażu wynosi ok. 80 – 100 zł za metr kwadratowy dachu. Do tego oczywiście dochodzi hydroizolacja oraz paroizolacja, a czasami także konieczność wymiany termoizolacji. Orynnowanie domu przy zastosowaniu rynien PCV to wydatek rzędu 2000 – 3000 zł. A zatem, generalny remont dachu oznacza wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.