Wybór właściwej instalacji grzewczej ma ogromny wpływ na funkcjonalność, wygodę domowników oraz energooszczędność budynku. Poza wyborem centralnego ogrzewania trzeba jeszcze ustalić, w jaki sposób ciepło będzie doprowadzane do pomieszczeń. Dwie najpopularniejsze opcje to tradycyjne grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. W tym artykule porównamy oba te rozwiązania i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który z systemów sprawdza się lepiej.
Co wpływa na wybór źródła ciepła?
Wybór pomiędzy grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym nie jest łatwy. Bardzo istotną kwestią jest instalacja grzewcza. Możemy tu wskazać kotły na paliwo stałe, kotły elektryczne, kotły gazowe, a także pompy ciepła. Niezależnie od sposoby ogrzewania wody w obiegu centralnego ogrzewania, wodę można doprowadzić zarówno do podłogówki, jak również do grzejników. Tyle tylko, że nie wszystkie typy grzejników można zastosować do dowolnej instalacji, a z kolei ogrzewanie podłogowe lepiej współpracuje z systemami niskotemperaturowymi. A zatem, cały system grzewczy w domu powinien być przemyślany i zgrany ze sobą.
Na wybór źródła ciepła wpływają także parametry budynku, rozkład pomieszczeń oraz ich powierzchnia. Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się na dużych i otwartych powierzchniach, gdzie łatwo jest położyć instalację, która równomiernie będzie odprowadzać ciepło. Z kolei grzejniki najlepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie rozkładanie podłogówki jest mało opłacalne. Na pewno należy uwzględnić także sposób wykończenia podłogi – do ogrzewania podłogowego najlepiej pasują płytki ceramiczne lub kamienne. Ponadto, w takich wnętrzach należy unikać niskich mebli. Należy wybierać meble na wysokich nóżkach, które nie zakłócą rozprowadzania ciepła, które od podłogi uchodzi pionowo w górę.
Jakie korzyści oferuje nam podłogówka?
Zaletą ogrzewania podłogowego jest bardzo równomierne rozprowadzanie ciepła. Jest to szczególnie dobre w przypadku dużych pomieszczeń, w których ciężko uzyskać ten sam efekt przy pomocy samych grzejników. Dodatkowo, rozkład ciepła ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie domowników, ponieważ jest nam ciepło w stopy, a nieco chłodniej w głowę, dzięki czemu nie czujemy się ospali, co jest powszechnym objawem w mocno przegrzanych wnętrzach. Dzięki temu, łatwiej jest uzyskać optymalną temperaturę, nawet przy niższych ustawieniach sterownika, co oczywiście przełoży się na mniejsze zużycie energii i oszczędność pieniędzy.
Dodatkowo, podłogówka w przestronnej strefie dziennej wyklucza konieczność stosowania dodatkowych grzejników. Nie musimy zatem martwić się o estetykę wnętrza i szukać właściwych miejsc na ulokowanie grzejników. Jest to szczególnie ważne we wnętrzach zachowanych w nowoczesnych stylistykach. Przy długiej liście korzyści należy jednak wskazać pewne minusy – podłogówka automatycznie ogranicza wybór materiałów, jakimi można pokryć podłogę – docelowa posadzka powinna dobrze przepuszczać i akumulować ciepło. W praktyce stosuje się płytki ceramiczne, płytki kamienne, ale coraz częściej także odpowiednie panele drewniane. W takich wnętrzu trzeba również postawić na wysokie meble zapewniające prześwit nad podłogą.
Jakie zalety posiadają tradycyjne grzejniki?
Zaletą grzejników jest przede wszystkim bardzo szeroki wybór rodzajów i możliwość dostosowania ich do specyfiki wnętrza. Możemy wskazać tradycyjne grzejniki ścienne, jak również grzejniki kanałowe umieszczane pod podłogą, zwykle wzdłuż okien. Ze względu na konstrukcję wyróżnić możemy: grzejniki płytowe, grzejniki żeberkowe oraz grzejniki drabinkowe, które świetnie sprawdzają się w łazienkach. Mamy zatem możliwość ulokowania grzejnika w dowolnym miejscu pomieszczenia, a poprzez odpowiednie rozmieszczenie wszystkich grzejników zyskujemy równomierne rozprowadzanie ciepła zgodnie z naszymi indywidualnymi oczekiwaniami.
Grzejniki można także łatwo regulować, dostosowując temperaturę, tak, aby w łazience było cieplej, natomiast w sypialni nieco chłodniej. Nowoczesne grzejniki są także bardzo estetyczne, dzięki czemu łatwiej jest je wkomponować do nowoczesnego wnętrza, tak, aby nie tylko nie zakłócały estetyki, ale wnętrz, żeby stanowiły element dekoracyjny. Nowoczesne grzejniki konwektorowe pozwalają także ograniczyć zużycie energii poprzez dużo wydajniejsze rozprowadzanie ciepła. Minusem jest oczywiście konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca, jak również koszty – zakup wszystkich grzejników do domu to naprawdę spory wydatek.
Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, np. w strefie dziennej, która łączy na jednej powierzchni salon, jadalnię oraz kuchnię. Podłogówka jest także często stosowana w łazienkach i toaletach, ponieważ oferuje przyjemny komfort naszym stopom, a ponadto, w takich wnętrzach zwykle stosuje się płytki ceramiczne lub kamienne, które idealnie współpracują z tym systemem grzewczym. Ogrzewanie podłogowe warto stosować w połączeniu z kotłem gazowym lub pompą ciepła, czyli źródłami niskotemperaturowymi. Specyfika tej instalacji pozwala bowiem uzyskać idealną temperaturę pomieszczenia, bez nadmiernego nagrzewania wody.
Kiedy lepszym rozwiązaniem okażą się grzejniki?
Grzejniki dobrze sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach strefy nocnej, która często znajduje się na piętrze lub na poddaszu, gdzie montaż podłogówki jest albo niemożliwy albo mocno utrudniony. Na górnych kondygnacjach zwykle korzystamy zatem z grzejników. Zaletą jest większa swoboda w regulacji temperatury, co jest szczególnie ważne w sypialniach, gdzie staramy się uzyskać nieco niższą temperaturę sprzyjającą wysokiej jakości snu. Plusem jest to, że znajdziemy grzejniki dobrze współpracujące z systemami niskotemperaturowymi, jak również wysokotemperaturowymi, takimi jak np. kotły na paliwo stałe lub ciekłe.