Wybór właściwej instalacji grzewczej ma ogromny wpływ na funkcjonalność, wygodę domowników oraz energooszczędność budynku. Poza wyborem centralnego ogrzewania trzeba jeszcze ustalić, w jaki sposób ciepło będzie doprowadzane do pomieszczeń. Dwie najpopularniejsze opcje to tradycyjne grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. W tym artykule porównamy oba te rozwiązania i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który z systemów sprawdza się lepiej.
Co wpływa na wybór źródła ciepła?
Wybór pomiędzy grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym nie jest łatwy. Bardzo istotną kwestią jest instalacja grzewcza. Możemy tu wskazać kotły na paliwo stałe, kotły elektryczne, kotły gazowe, a także pompy ciepła. Niezależnie od sposoby ogrzewania wody w obiegu centralnego ogrzewania, wodę można doprowadzić zarówno do podłogówki, jak również do grzejników. Tyle tylko, że nie wszystkie typy grzejników można zastosować do dowolnej instalacji, a z kolei ogrzewanie podłogowe lepiej współpracuje z systemami niskotemperaturowymi. A zatem, cały system grzewczy w domu powinien być przemyślany i zgrany ze sobą.
Na wybór źródła ciepła wpływają także parametry budynku, rozkład pomieszczeń oraz ich powierzchnia. Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się na dużych i otwartych powierzchniach, gdzie łatwo jest położyć instalację, która równomiernie będzie odprowadzać ciepło. Z kolei grzejniki najlepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie rozkładanie podłogówki jest mało opłacalne. Na pewno należy uwzględnić także sposób wykończenia podłogi – do ogrzewania podłogowego najlepiej pasują płytki ceramiczne lub kamienne. Ponadto, w takich wnętrzach należy unikać niskich mebli. Należy wybierać meble na wysokich nóżkach, które nie zakłócą rozprowadzania ciepła, które od podłogi uchodzi pionowo w górę.
Jakie korzyści oferuje nam podłogówka?
Zaletą ogrzewania podłogowego jest bardzo równomierne rozprowadzanie ciepła. Jest to szczególnie dobre w przypadku dużych pomieszczeń, w których ciężko uzyskać ten sam efekt przy pomocy samych grzejników. Dodatkowo, rozkład ciepła ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie domowników, ponieważ jest nam ciepło w stopy, a nieco chłodniej w głowę, dzięki czemu nie czujemy się ospali, co jest powszechnym objawem w mocno przegrzanych wnętrzach. Dzięki temu, łatwiej jest uzyskać optymalną temperaturę, nawet przy niższych ustawieniach sterownika, co oczywiście przełoży się na mniejsze zużycie energii i oszczędność pieniędzy.
Dodatkowo, podłogówka w przestronnej strefie dziennej wyklucza konieczność stosowania dodatkowych grzejników. Nie musimy zatem martwić się o estetykę wnętrza i szukać właściwych miejsc na ulokowanie grzejników. Jest to szczególnie ważne we wnętrzach zachowanych w nowoczesnych stylistykach. Przy długiej liście korzyści należy jednak wskazać pewne minusy – podłogówka automatycznie ogranicza wybór materiałów, jakimi można pokryć podłogę – docelowa posadzka powinna dobrze przepuszczać i akumulować ciepło. W praktyce stosuje się płytki ceramiczne, płytki kamienne, ale coraz częściej także odpowiednie panele drewniane. W takich wnętrzu trzeba również postawić na wysokie meble zapewniające prześwit nad podłogą.