Budowa nowego domu to poważna i bardzo kosztowna inwestycja. W trudniejszej sytuacji są inwestorzy, którzy nie posiadają jeszcze działki. Ceny działek budowlanych w atrakcyjnej okolicy mogą przewyższać nawet ceny nowych domów. W związku z tym, osoby marzące o własnym domu szukają alternatywnych, tańszych opcji. Jedną z nich jest zakup starego domu w celu generalnego remontu. Ale czy takie rozwiązanie rzeczywiście okaże się tańsze od budowy nowego domu?
Remont starego domu – ile może kosztować cała inwestycja?
Ceny generalnego remontu mogą być bardzo różne – od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. O wszystkim decyduje zakres prac, jakie trzeba wykonać w starym domu, aby przystosować go do współczesnych realiów. Jakie prace mogą wchodzić w skład generalnego remontu?
- Uszczelnienie i wzmocnienie fundamentów,
- Wzmocnienie nadproży, stropów i ścian zewnętrznych,
- Ocieplenie całego budynku lub docieplenie w newralgicznych miejscach,
- Wymiana okien oraz drzwi zewnętrznych oraz wstawianie nowych,
- Zmiana termoizolacji i paroizolacji dachu, a także wymiana pokrycia dachowego,
- Wymiana systemu orynnowania oraz montaż instalacji odgromowej,
- Wymiana sieci elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej,
- Wymiana instalacji grzewczej,
- Wzmocnienie schodów i parapetów,
- Nowe tynki i wygładzanie ścian oraz sufitów,
- Nowe wylewki i kładzenie nowych podłóg,
- Malowanie ścian i sufitów,
- Wyburzanie i wstawianie nowych ścianek działowych,
- Adaptacja strychu na poddasze użytkowe.
To wciąż nie wszystkie prace, jakie moglibyśmy wymienić w kontekście remontu starego domu, ale powyższa lista daje już pewien obraz sytuacji inwestorom, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak kosztowna może być ta procedura. Gdyby konieczne okazało się wykonanie wszystkich powyższych prac, to w zasadzie remont nie będzie się szczególnie różnił od budowy domu od postaw. A to oznacza także ogromne koszty, które mogą pójść w setki tysięcy złotych.
I tu pojawia się kluczowa kwestia. Przed zakupem starego domu trzeba ocenić jego stan techniczny, a następnie sporządzić listę wszystkich prac, które trzeba będzie zrealizować. Na podstawie takiej listy można sporządzić orientacyjny kosztorys, który wskaże, ile kosztować będzie generalny remont. I to właśnie na podstawie uzyskanej kwoty inwestor podejmie ostateczną decyzję.
Ile kosztować będzie budowa nowego domu?
Koszty budowy domu zależą od wielu czynników: rodzaju domu, powierzchni, bryły budynku, zastosowanych materiałów i rozwiązań technologicznych, warunków wodno-gruntowych na działce, lokalizacji. Oszacowanie kosztów budowy domu jest jednak dużo prostsze, aniżeli w przypadku generalnego remontu. Gotowe projekty domów często posiadają wycenę, którą można sprawdzić jeszcze przed zakupem projektu. Ma ona charakter orientacyjny, ale jednak pozwala w miarę dobrze przybliżyć wymagane koszty. W 2022 roku, budowa domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 100m2 to wydatek rzędu ok. 400-500 tys. złotych, jeśli mówimy o budowie do stanu pod klucz.