Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Zacznijmy może od kilku słów na temat tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W tym systemie wykorzystywany jest komin oraz szyby wentylacyjne. Ciepłe powietrze wędruje do góry i jest zastępowane chłodnym powietrzem z dworu. W praktyce, aby wentylacja grawitacyjna działała skutecznie, potrzebna jest odpowiednia różnica temperatur oraz ciśnień jakie panują w domu i na zewnątrz. W innym razie konieczne jest otwieranie okien. Taka wymiana powietrza wiąże się także z utratą ciepła, czego w energooszczędnych domach staramy się uniknąć.
I właśnie dlatego coraz częściej wykorzystuje się wentylację mechaniczną, nazywaną również rekuperacją. Taka wentylacja składa się z pionowych, wymurowanych kanałów, od których wychodzą kratki wentylacyjne wpuszczające powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Do wymiennika ciepła podłączony jest także drugi kanał wentylacyjny, który ma na celu doprowadzanie świeżego powietrza z zewnątrz. Urządzenie mechanicznie zasysa zużyte powietrze z pomieszczeń, a następnie zastępuje je świeżym powietrzem. Nie wymaga to otwierania okien i wychładzania domu. Rekuperacja to wymiennik ciepła, który zazwyczaj jest obowiązkowym elementem wentylacji mechanicznej.
Wyprowadzane z naszego domu powietrze zawiera w sobie ciepło, którego wyprodukowanie w okresie zimowym wymaga zużycia określonej ilości energii. Aby uniknąć utraty tego ciepła stosuje się właśnie rekuperator czyli urządzenie wyposażone w wymiennik ciepła. Są to stalowe rury przebiegające blisko siebie w specjalnym płaszczu. Ciepło zamknięte w powietrzu wywiewanym na zewnątrz zostanie tu odzyskane i przekazane do powietrza wprowadzanego, celem wstępnego ogrzania. W rezultacie, udaje się w dużej mierze uniknąć niepotrzebnych strat ciepła.
Aktualnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest gruntowy wymiennik ciepła, który umieszcza się pod ziemią. Może to być system, który dodatkowo usprawni działanie wentylacji mechanicznej. Taki wymiennik jest umieszczany na głębokości, gdzie temperatura gruntu jest zawsze taka sama i wynosi kilka stopni. W związku z tym, w mroźne dni, powietrze puszczone przez taki wymiennik zostanie wstępnie ogrzane. To jednak nie koniec korzyści. W okresie letnim, to samo powietrze może być wykorzystane do klimatyzowania pomieszczeń.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyni dom dużo bardziej energooszczędnym, ponieważ pozwala odzyskać ciepło zamknięte w wyprowadzanym powietrzu i przekazać je do powietrza wprowadzanego do środka. Wentylacja mechaniczna działa wydajnie niezależnie od warunków atmosferycznych, wpływając korzystnie na mikroklimat panujący w domu. Ma to doży wpływ na samopoczucie, jak i zdrowie domowników. Rekuperacja może działać w pełni automatycznie, w zależności od odczytów powietrza zbieranych przez czujniki umieszczone w domu. I kolejny atut, w okresie letnim, wentylacja mechaniczna z rekuperacją może wspomóc klimatyzowanie domu, zwłaszcza, jeśli zostanie wzbogacona o gruntowy wymiennik ciepła.
Rekuperacja najlepiej sprawdzi się w domach, które będą ogrzewane z pomocą bezemisyjnej instalacji, a zatem instalacji elektrycznej lub pompy ciepła. W takich domach niepotrzebny jest bowiem komin, a co za tym idzie, pozbywamy się konstrukcji, która jest naturalnym mostkiem termicznym i służy do wentylacji grawitacyjnej. Rekuperację trudno jest zamontować w istniejących domach, choć oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, tyle tylko, że wiąże się z dużo wyższymi kosztami. A zatem, wentylacja z rekuperacją to rozwiązanie, które doskonale odnajduje się w energooszczędnych domach, które są zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu zużycia energii do celów grzewczych.
Decydując się na rekuperację mechaniczną trzeba uwzględnić zarówno koszty wykonania murowanych kominów wentylacyjnych oraz wywietrzników, koszt zakupu oraz montażu rekuperatora, a także koszty dodatkowe związane z dostosowaniem systemu do potrzeb domowników. Wpływ na finalne koszty ma oczywiście powierzchnia domu, jego specyfika, a co za tym idzie, stopień skomplikowania projektu wentylacji mechanicznej. Najmniej zapłacimy w domach na planie prostokąta o zwartej bryle. Tutaj koszty rekuperacji mogą zamknąć się w 20,000 zł. W przypadku większych domów o nieregularnej bryle, suma kosztów może przekroczyć próg 40,000 zł.