Grzejniki panelowe to jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła w ogrzewaniu centralnym. Najczęściej są produkowane z aluminium, choć dostępne są również grzejniki stalowe. To jedna z najpopularniejszych alternatyw dla starych kaloryferów, czyli grzejników żeliwnych. W tym artykule dowiesz się, czym są i jak działają grzejniki panelowe, jakie są ich mocne i słabe strony, a także, czy warto wyposażyć swój dom w takie źródło ciepła.
W jaki sposób działają grzejniki panelowe?
Działanie grzejników panelowych jest analogiczne do starych kaloryferów. Podstawą takiego systemu jest oczywiście instalacja grzewcza, czyli kocioł gazowy, kocioł elektryczny, kocioł na paliwo stałe lub płynne, ewentualnie pompa ciepła. Instalacja podgrzewa wodę, która następnie za sprawą pompy obiegowej jest doprowadzana do grzejników panelowych. Te są skonstruowane w taki sposób, aby ogrzewać pomieszczenie za pomocą konwekcji oraz promieniowania. Schłodzona woda wraca dolnym przyłączem do kotła lub wymiennika ciepła w obiegu zamkniętym. Grzejniki panelowe najczęściej umieszczamy na ścianach pod oknami, ponieważ w ten sposób tworzą one również kurtynę cieplną, która zapobiega przenikaniu chłodnego powietrza od okien.
Grzejniki panelowe są nazywane również grzejnikami płytowymi i stanowią tańszą, a zarazem bardziej estetyczną alternatywę dla dawnych kaloryferów żeliwnych. Są produkowane z aluminium lub stali. Od wielkości takiego grzejnika zależy jego moc cieplna. Wewnątrz, grzejnik posiada system wąskich kanalików, które odpowiadają za dużo szybsze nagrzewanie się powierzchni grzejnika. To rozwiązanie od lat stosowane zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych.
Jakie zalety posiadają grzejniki panelowe?
Konstrukcja grzejników panelowych sprawia, że bardzo szybko akumulują one ciepło, dzięki czemu, już po kilku minutach od włączenia instalacji grzewczej stają się gorące i rozprowadzają ciepło po pomieszczeniu. W odróżnieniu od starych kaloryferów żeliwnych są również dużo bardziej estetyczne, co oczywiście ma ogromne znaczenie w kontekście stworzenia eleganckiej aranżacji wnętrza. Grzejniki panelowe można pomalować, aby jeszcze łatwiej wkomponować go w stylistykę pomieszczenia.
Grzejniki panelowe są również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tutaj prym wiodą przede wszystkim grzejniki stalowe, którym nic się nie stanie nawet przy mocnym uderzeniu twardym przedmiotem. Kolejnym atutem jest ogólna dostępność – grzejniki panelowe są stosowane od wielu lat, a do wyboru klientów pozostają różnorodne rodzaje różniące się między sobą wielkością, kształtem, kolorem, sposobem rozprowadzania ciepła. Kolejną kwestią jest cena – nawet jakościowe grzejniki panelowe można pozyskać w rozsądnej cenie, która nie nadszarpnie budżetu inwestora. Nie dziwi zatem fakt, że jest to tak popularne oraz uniwersalne rozwiązanie.