Zagospodarowanie działki wokół nowo wybudowanego domu
Spis treści:
Przygotowując się do budowy domu warto pamiętać o tym, że po zakończeniu prac związanych z budową domu potrzebne będzie także zagospodarowanie działki, co wymaga dodatkowych kosztów. Plusem jest jednak to, że wiele z tych prac można wykonać już po zakończeniu budowy, gdy pozwoli na to sytuacja finansowa. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, w jaki sposób można zagospodarować działkę i na co należy zwrócić uwagę.
Projekt zagospodarowania działki
Niezbędnym elementem projektu budowlanego jest projekt zagospodarowania terenu wykonywany najczęściej przez architekta adaptującego gotowy projekt domu. To właśnie projekt zagospodarowania terenu będzie zawierał niezbędne informacje zarówno o elementach instalacji i sieci podziemnych, jak również konstrukcji naziemnych. Projekt zagospodarowania działki zawiera następujące informacje: przebieg granicy działki, obrys domu wraz z innymi obiektami budowlanymi, oznaczenie wejścia, wjazdów, urządzeń budowlanych, uzbrojenie terenu, układ komunikacyjny, układ zieleni, wskazanie miejsca na składanie odpadów, informacje na temat zacieniania i przesłaniania, informacje o ewentualnych zmianach terenu (skarpy, nasypy).
Zagospodarowanie działki a warunki zabudowy
Planując zagospodarowanie działki musimy pamiętać, że podobnie jak przy projektowaniu domu obowiązują nas warunki zabudowy określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Warto sprawdzić współczynnik intensywności zabudowy, a także współczynnik powierzchni biologicznie czynnej. Warunki zabudowy mogą obejmować informacje również o konieczności zapewnienia określonej liczby miejsc parkingowych na terenie działki. Zgodność projektu zagospodarowania działki z warunkami zabudowy jest niezbędna do tego, aby szybko i skutecznie załatwić formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu.
Najważniejsze elementy zagospodarowania działki
W przypadku zagospodarowania działki należy pamiętać o rzeczach obowiązkowych, a dopiero w drugiej kolejności zadbać o elementy opcjonalne o charakterze funkcjonalnym lub dekoracyjnym. Oto najważniejsze elementy zagospodarowania działki:
- Instalacje podziemne (np. szambo, przydomowa oczyszczalnia, drenaż opaskowy, zbiornik retencyjny),
- Uzbrojenie działki (przebieg sieci energetycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej),
- Układ komunikacji (wskazanie podjazdu, drogi prowadzącej do domu, alejek ogrodowych),
- Miejsce składowania odpadów (wskazanie miejsca, w którym ustawione będą pojemniki niezbędne przy segregowaniu odpadów),
- Miejsca parkingowe (garaż, wiata garażowa, miejsce na podjeździe),
- Ogrodzenie terenu działki,
- Wskazanie działki pod roślinność i teren biologicznie czynny,
- Oświetlenie przy wejściu i na podjeździe.
W pierwszej kolejności należy zatem zadbać o wszystkie elementy, które powinny zostać uwzględnione w projekcie zagospodarowania działki. Dopiero w dalszej kolejności możemy planować budowę konstrukcji, które mają pełnić funkcję dekoracyjną lub oferować nam dodatkowe możliwości.
Trwałe i funkcjonalne ogrodzenie działki
Jednym z wymogów odpowiednio zabezpieczonego placu budowy jest ogrodzenie. Większość inwestorów decyduje się na ogrodzenie tymczasowe, które można wypożyczyć. Dopiero po zakończeniu budowy wznosi się ogrodzenie stałe. Wraz z ogrodzeniem należy zatroszczyć się o bramę wjazdową, a także furtki wejściowe. Warto jak najszybciej zadbać o ogrodzenie działki, które jest swoistą wizytówką naszej posesji, a także zapewnia oczekiwane poczucie bezpieczeństwa. Dobre ogrodzenie powinno być trwałe, a zarazem funkcjonalne.
Jakie budynki i konstrukcje można wznieść na działce?
W ramach zagospodarowania działki należy pomyśleć o dodatkowych obiektach budowlanych (na stałe związanych z gruntem), a także konstrukcji niezwiązanych. Warto pamiętać, że liczba obiektów budowlanych o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 nie może być większa, aniżeli dwa obiekty na każde 500 m2 działki budowlanej. Jakie budyni i konstrukcje można wznieść na działce?
- Budynek gospodarczy (np. na narzędzia),
- Garaż wolnostojący lub przylegający do bryły domu,
- Wiata garażowa,
- Taras,
- Altana rekreacyjna
- Pergola,
- Basen,
- Ogród zimowy,
- Szklarnia
- Oczko wodne,
- Turbina wiatrowa,
- Mury oporowe.
Budowa obiektów budowlanych o powierzchni nieprzekraczającej 35m2 jest możliwa bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Potrzebne będzie jednak zgłoszenie prac. Z kolei w przypadku konstrukcji niezwiązanych na stałe z gruntem zwykle nie ma dodatkowych formalności.
Zakładanie trawnika i aranżowanie ogrodu
Ostatnim etapem zagospodarowanie terenu działki jest założenie trawnika, a także stworzenie ładnego i praktycznego ogrodu. Trzeba rozplanować przebieg ścieżek i chodników, a także wydzielić strefy roślinności wysokiej, średniej oraz niskiej. Warto także zastanowić się nad tym, gdzie umiejscowimy rabatki oraz inne elementy dekoracyjne. Aranżacja ogrodu, zwłaszcza dużego, to bardzo odpowiedzialne zadanie. Wybór roślin oraz ich rozmieszczenie ma duży wpływ na funkcjonalność ogrodu oraz czas, jaki będzie potrzebny na niezbędne prace ogrodowe. Warto zatem pomyśleć o zamówieniu kompletnego projektu ogrodu.
Jak zrealizować kompleksowe zagospodarowanie działki?
Kompleksowa budowa domu z pomocą generalnego wykonawcy może obejmować także zagospodarowanie terenu działki. Wszystko zależy od tego, jaki zakres współpracy zostanie uwzględniony w umowie o realizację prac budowlanych. Jeśli inwestor posiada dostatecznie duży budżet, warto zdecydować się na kompleksową realizację wraz z zagospodarowaniem terenu. W ten sposób poza wymarzonym domem zyskujemy także w pełni funkcjonalną posesję z niezbędnymi elementami zagospodarowania oraz eleganckim ogrodem. Inwestorzy dysponujący ograniczonym budżetem powinni natomiast odpowiednio rozplanować wszystkie prace i podzielić je na te obowiązkowe oraz na te, które można zrealizować jakiś czas po wybudowaniu domu.