Jednym ze sposobem na tańsze pozyskanie wymarzonego domu jest zakup działki z rozpoczętą budową. Takiej działki na pewno nie da się już sprzedać za pierwotną cenę, ponieważ rozpoczęta inwestycja znacznie ogranicza swobodę jej zagospodarowania przez nabywcę. Dlatego też, obecny właściciel musi skłonić potencjalnych inwestorów atrakcyjną ceną. Ale czy zakup działki z trwającą inwestycją jest dobrym pomysłem? Sprawdźmy!
Czy możliwy jest zakup działki z trwającą budową?
Jak najbardziej, obowiązujące przepisy w żaden sposób nie ograniczają obrotu działkami z rozpoczętą budową. Pewne ograniczenia pojawiają się jednak w kontekście dalszego zagospodarowania takiej działki, ale do tego jeszcze dojdziemy. Działki z rozpoczętą budową oddane na sprzedaż nie są rzadkim widokiem – w pierwszej kolejności trzeba ustalić, co jest powodem. W większości przypadków jest to oczywiście kwestia finansów. Dotychczasowy inwestor przeliczył swój budżet i jest zmuszony do przerwania budowy, np. na skutek nagłego zdarzenia.
Jednakże zdarzają się sytuacje, w których powód przerwania budowy jest inny – być może popełniono poważne błędy lub odstępstwa od projektu? W tej sytuacji nowy właściciel jest chroniony prawnie. Jeśli nie został o tym poinformowany, ma prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy. Na pewno jest to jednak dość stresujące i czasochłonne. Inny, bardziej prozaiczny powód, to mało przyjazny sąsiad, który od początku utrudniał inwestorowi życie. Część inwestorów dochodzi do wniosku, że lepiej pozbyć się działki, niż za wszelką cenę męczyć się potem z takim sąsiedztwem. Znalezienie nabywcy na działkę z rozpoczętą budową wbrew pozorom nie jest łatwe, zwłaszcza, jeśli oczekuje się wysokiej ceny.
Jak wyglądają formalności przy zakupie takiej działki?
Podobnie jak przy obrocie innymi nieruchomościami, umowa kupna sprzedaży działki z rozpoczętą budową musi być zawarta w obecności notariusza, który swoim podpisem sprawi, że umowa stanie się prawomocna. Co dalej? Jeśli inwestor zamierza zakończyć obecną budowę, wówczas konieczne jest przekazanie pozwolenia na budowę na nowego właściciela. W tym celu składa się wniosek do urzędu o przeniesienie decyzji. Potrzebna jest oczywiście zgoda dotychczasowego właściciela. Jednocześnie, nowy inwestor zobowiązuje się przejąć wszystkie warunki zawarte w decyzji, składając stosowne oświadczenia. Jest to kwestia opisana w art. 40 ustawy Prawo budowlane. W tej sytuacji możliwe będą jedynie nieistotne zmiany w projekcie budowlanym.
Wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę musi zawierać dane osobowe, zgodę pierwotnego inwestora, informacje dotyczące wydanej decyzji, oświadczenie o przejęciu warunków zabudowy, oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością, a także potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. A jeśli inwestor nie zamierza kontynuować budowy? W tej sytuacji trzeba będzie zgłosić przerwanie budowy, a następnie wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na rozbiórkę.