Rodzaje schodów wewnętrznych w domu jednorodzinnym
Spis treści:
Schody wewnętrzne mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo domowników. Powinny gwarantować sprawną komunikację pomiędzy kondygnacjami, z uwzględnieniem przenoszonych mebli oraz przedmiotów gabarytowych. Schody wewnętrzne można podzielić na wiele rodzajów w zależności od sposobu montażu, ułożenia konstrukcji, jak i materiału, z jakiego są wykonane. W tym miejscu znajdziesz krótki przewodnik po schodach wewnętrznych.
Sposób montażu schodów wewnętrznych
Ze względu na sposób montażu i rodzaj konstrukcji nośnej możemy wskazać schody o konstrukcji samonośnej, jak również schody żelbetowe. Te pierwsze nie są oparte na innych konstrukcjach nośnych budynku – same w sobie są konstrukcją samonośną. Mogą to być chociażby schody policzkowe oparte na policzkach nośnych, jak również schody spiralne oparte na słupie centralny. Jeśli chodzi o konstrukcję żelbetową, są to schody połączone z innymi elementami konstrukcyjnymi budynku, w tym przypadku ze ścianami nośnymi oraz ze stropem. Ich podstawą jest żelbetowa konstrukcja, którą następnie można wykończyć wedle uznania. W odróżnieniu od schodów samonośnych, schody żelbetowe trzeba wybudować do stanu surowego zamkniętego.
Podział schodów wewnętrznych ze względu na bieg
W zależności od dostępnej przestrzeni oraz wysokości, jaka dzieli dwie kondygnacje, schody mogą przyjmować różne kształty, a układ stopni nazywamy tutaj biegiem. Ze względu na bieg, schody wewnętrzne możemy podzielić na następujące rodzaje:
- Schody jednobiegowe – poszczególne stopnie schodów łączą ze sobą dwie kondygnacje w prostej linii, tworząc tym samym jeden bieg.
- Schody dwubiegowe – stopnie są ułożone w dwóch liniach łączących dwie kondygnacje. Biegi mogą być połączone ze sobą półpiętrem w linii prostej lub równolegle. W tym drugim przypadku, przestrzeń pomiędzy biegami nazywa się duszą schodów.
- Schody trójbiegowe – jak sama nazwa wskazuje, kondygnacje łączą stopnie położone w trzech różnych liniach, tworząc trzy biegi. Najczęściej w kształcie litery U.
- Schody zabiegowe – mogą to być schody dwubiegowe lub trójbiegowe, w których pomiędzy zakrętami nie stosuje się półpiętra, a schody przechodzą w kolejny łuk płynnie kolejnymi stopniami.
- Schody zabiegowe wachlarzowe – są pozbawione ostrych krawędzi i łączą ze sobą dwie kondygnacje płynnym łukiem na planie litery U.
- Schody spiralne – to po prostu węższe schody zabiegowe wachlarzowe, które można umieścić na mniejszej przestrzeni. Wyższe stopnie są położone bezpośrednio nad stopniami niższymi, a elementem nośnym jest w tym przypadku słup.
W praktyce moglibyśmy jeszcze wyodrębnić kilka innych rodzajów, ale w gruncie rzeczy, schody wewnętrzne stosowane w domach jednorodzinnych możemy podzielić właśnie na: jednobiegowe, dwubiegowe i spiralne. Rzadziej stosuje się schody trójbiegowe, które znajdują zastosowanie w przypadku, gdy trzeba połączyć ze sobą kondygnacje, które dzieli duża wysokość.
Rodzaje schodów wewnętrznych a materiał wykonania
Schody wewnętrzne możemy podzielić także ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. W tym podziale możemy wyróżnić:
- Schody żelbetowe – konstrukcja wykonana ze zbrojonego betonu, oparta o inne elementy nośne budynku (ściany i stropy). Można je wykończyć dowolnym materiałem (kamieniem naturalnym, drewnem, płytkami gresowymi i ceramicznymi).
- Schody drewniane – klasyka gatunku, czyli samonośne schody wykonane z wytrzymałego i odpowiedniego zabezpieczonego drewna.
- Schody metalowe – schody można wykonać także z metalu, najczęściej ze stali i aluminium oraz innych rodzajów metalu
- Schody szklane – bardzo nowoczesnym rozwiązaniem są schody, w których stopnie są wykonane ze szkła. Taka konstrukcja jest najczęściej wzmocniona metalowymi profilami.
- Schody z wielu materiałów – schody wewnętrzne można stworzyć przy użyciu kilku materiałów. Popularnym rozwiązaniem są stopnie drewniane wzmocnione metalowymi elementami nośnymi oraz metalowymi balustradami.
Wybór właściwego materiału ma ogromny wpływ na funkcjonalność oraz wytrzymałość schodów. Niektóre z nich, np. schody drewniane czy metalowe, mogą okresowo wymagać prac konserwacyjnych, które pozwolą wydłużyć ich żywotność.
Wykończenie schodów wewnętrznych
Schody wewnętrzne składają się ze stopni, które najczęściej należy zabezpieczyć balustradą. Balustradę można wykonać z metalu, drewna, jak również szkła. Czasami stosuje się także przepierzenia lub ścianki stanowiące pełną zabudowę schodów z jednej strony. W przypadku schodów żelbetowych konieczne jest wykończenie surowego betonu. Można to zrobić z pomocą drewnianych paneli, płytek ceramicznych i gresowych, a także płytek kamiennych. W nowoczesnych domach bardzo istotnym elementem wykończenia jest oświetlenie. Mogą to być listwy LED biegnące równolegle do biegu schodów lub wzdłuż stopnia, jak również oprawki wpuszczone w stopnie. Dobre oświetlenie znacznie zwiększa bezpieczeństwo w trakcie użytkowania schodów.
Co wpływa na wybór schodów wewnętrznych?
Kluczowym czynnikiem jest dostępne miejsce. Jeśli musimy połączyć ze sobą dwie kondygnacje na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, wówczas najczęściej sięgniemy po schody dwubiegowe, schody spiralne lub schody trójbiegowe. Schody jednobiegowe wymagają już dostatecznie długiego korytarza lub holu, podobnie zresztą jak stopnie zabiegowe wachlarzowe. Tutaj dość istotną kwestią będzie także zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod schodami. Można ją zostawić wolną, zyskując większą swobodę wnętrza lub zabudować i przeznaczyć na schowek.
Istotnym czynnikiem jest również umiejscowienie schodów. Schody żelbetowe wymagają oczywiście styczności z elementami konstrukcyjnymi – stropami i ścianami nośnymi. Tymczasem wolnostojące schody samonośne można umiejscowić w dowolnej miejscu. Przy wyborze schodów warto wziąć pod uwagę koszty zakupu oraz koszty wykonania, funkcjonalność oraz trwałość. Bardzo istotne jest także dopasowanie schodów wewnętrznych do określonej aranżacji i stylistyki wnętrza.