Akademia Budowlana

Projekty domów dwulokalowych – najlepsze propozycje

Spis treści:

Projekty domów dwulokalowych oddają do dyspozycji inwestorów pojedynczy budynek mieszkalny, którego powierzchnia użytkowa została rozdzielona na dwa osobne lokale, które mogą posiadać osobną księgę wieczystą. Zazwyczaj budynek posiada także część wspólną w postaci przedsionka lub klatki schodowej. To ciekawa propozycja chociażby dla rodziny z dorosłym dzieckiem, które za chwilę się uniezależni i będzie potrzebowało własnego lokalu na start.

 

Czym jest dom dwulokalowy?

 

Dom dwulokalowy to budynek, którego powierzchnię użytkową podzielono na dwa lokale połączone ze sobą segmentami oraz wspólną, niepodzielną ławą fundamentową. Wyodrębnione lokale mogą jednak należeć do innych właścicieli i posiadać własną księgę wieczystą. Od bliźniaka różnią się tym, że bliźniak w ustawie o prawie budowlanym figuruje jako dwa osobne budynki połączone ze sobą jedną ze ścian. Układ lokali w domu dwulokalowym może być asymetryczny – np. kawalerka wyodrębniona w dużym domu z wieloma pokojami. Możemy także spotkać się z projektami, w których poszczególne lokale są połączone klatką schodową i położone na osobnych kondygnacjach. Działka, na której stoi taki budynek powinna być współdzielona przez właścicieli obu lokali.

 

Dla kogo przeznaczone są domy dwulokalowe?

 

Projekty domów dwulokalowych są ciekawą propozycją chociażby dla zaprzyjaźnionych ze sobą rodzin, które chcą zamieszkać razem, a jednocześnie połączyć dostępne budżety, aby łatwiej zakupić lub wybudować wymarzony dom jednorodzinny. Dom dwulokalowy to także ciekawa propozycja domu wielopokoleniowego, w którym wraz z rodzicami mieszka młode małżeństwo, które potrzebuje jednak własnej, intymnej przestrzeni w domu. Domy dwulokalowe są także chętnie wybierane przez inwestorów, którzy budują domy z myślą o późniejszym wynajęciu lub sprzedaży lokali. Na takim domu można zarobić więcej, aniżeli na domie jednorodzinnym.

 

Przykładowe projekty domów dwulokalowych

 

Szukasz ciekawych projektów domów dwulokalowych? Znajdziesz je w obszernym katalogu firmy budowlanej New House. Poniżej znajdziesz przede wszystkim domy parterowe i domy z poddaszem użytkowym, w których zastosowano podział na dwa osobne lokale mieszkalne. W praktyce, sposób zagospodarowania wnętrz należy oczywiście od inwestora, który może nanieść niezbędne poprawki na etapie adaptacji, aby dostosować projekt do swoich potrzeb.

 

Ofelia 3

Jest to dom z poddaszem użytkowym zwieńczonym czterospadowym dachem z lukarnami. Budynek jest dzielony na dwa lokale, z czego jeden jest przeznaczony dla młodego małżeństwa – składa się z pokoju dziennego z aneksem, łazienki oraz sypialni. Na drugi lokal składa się większa część parteru oraz poddasze. Na dole znajduje się pokój dzienny z jadalnią, kuchnia i toaleta, a na poddaszu trzy sypialnie, duża łazienka oraz pokój rekreacyjny. Do dyspozycji domowników pozostają dwa balkony. Powierzchnia użytkowa domu Ofelia 3 wynosi 179,11 m2, a projekt będzie można zrealizować na działce budowlanej o minimalnych wymiarach: 23,94 x 19,51 m.

 

 

Nikos

Nikos jest domem parterowym pokrytym przez dwa nachodzące na siebie dachy dwuspadowe. Mniejszy lokal to typowa kawalerka oferująca pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienkę. Drugi lokal oferuje salon z jadalnią i kuchnią, dwie sypialnie, łazienkę oraz toaletę. Częścią wspólną dla obu lokali jest przedsionek wejściowy. Zaletą jest to, że oba lokale posiadają dostęp do tarasów – duży do północnego, a mały do południowego. Dom Nikos posiada powierzchnię użytkową 111,37 m2, a będzie go można wybudować na działce o min. wymiarach: 20,55 x 21,65 m.

 

Tantal (Skala-16)

To dom z poddaszem użytkowym, w którym zastosowano dwa lokale o podobnej powierzchni położone na osobnych kondygnacjach i położone ze sobą klatką schodową. Budynek posiada także garaż z dwoma miejscami parkingowymi. Powierzchnia użytkowa domu Tantal (Skala-16) wynosi 165,30 m2. Lokal na parterze składa się z pokoju dziennego łączonego z kuchnią i jadalnią, dwóch sypialni oraz dwóch łazienek. Lokal na poddaszu posiada pokój dzienny z aneksem kuchennym i jadalnią, trzy sypialnie oraz łazienkę. Dostępny jest również wspólny strych z poziomu klatki schodowej. Dom można wybudować na działce o min. wymiarach: 24,11 x 20,84 m.

 

D186A

To dom z poddaszem użytkowym wyposażony w dwa lokale z osobnymi wejściami. Mniejszy lokal mieści się nad garażem i składa się salonu z aneksem kuchennym, sypialni oraz łazienki. Drugi loka posiada duży pokój dzienny z jadalnią, kuchnię, łazienkę i dodatkowy pokój na parterze oraz trzy sypialnie i łazienkę na poddaszu. Powierzchnia użytkowa domu D186A wynosi 144,27m2. Budynek wieńczy dwuspadowy dach z kalenicą położoną równolegle do drogi. Budynek można wybudować na działce budowlanej o minimalnych wymiarach: 25,04 x 18,17 m.