Akademia Budowlana

Etapy budowy domu

Spis treści:

Inwestorzy planujący budowę domu często zastanawiają się nad tym, jak w praktyce wygląda cały ten proces: jak wygląda etap przygotowań, jakie formalności trzeba załatwić, a także, w jakiej kolejności wykonywane są poszczególne roboty budowlane. W tym artykule postanowiliśmy pokrótce opisać najważniejsze etapy budowy domu murowanego wskazując prace, jakie wykonuje się na poszczególnych etapach inwestycji.

 

Wybór odpowiedniej działki budowlanej

 

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej działki budowlanej. Przed zakupem inwestor musi sprawdzić wiele czynników: wymiary i ukształtowanie działki, status prawny w księdze wieczystej, warunki zabudowy, zadrzewienie, uzbrojenie i dostęp do drogi publicznej, udogodnienia dostępne w danej lokalizacji. Należy się także upewnić, czy na wybranej działce budowlanej możliwa będzie budowa domu zgodna z planami inwestora. Dlatego warto wyodrębnić kilka gotowych projektów domów, które przypadły nam do gustu, a następnie zestawiać je z przeglądanymi działkami. Po znalezieniu odpowiedniej działki można spisać umowę przedwstępną, a następnie sfinalizować transakcję umową kupna-sprzedaży w obecności notariusza.

 

Formalności i przygotowania do budowy domu

 

Zanim rozpocznie się budowa domu, trzeba dopełnić wielu formalnościom i odpowiednio przygotować plac budowy. Należy uzyskać wypis i wyrys z ewidencji gruntów, przeprowadzić badania geologiczne gruntu oraz niezbędne prace geodezyjne, uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzję o warunkach zabudowy w przypadku braku MPZP), zadbać o mapy do celów projektowych, a następnie uzyskać kompletny projekt budowlany. Można to zrobić poprzez adaptację gotowego projektu domu lub zamówić projekt indywidualny. Inwestor musi także wystąpić z wnioskiem o warunki przyłączenia do sieci, celem uzyskania odpowiednich przyłączy.

 

Gdy wszystkie dokumenty są już gotowe, należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu lub zgłosić budowę, jeśli planowany obiekt nie wymaga pozwolenia. Po uzyskaniu pozwolenia można zająć się przygotowaniami. Krok pierwszy to usunięcie zbędnej roślinności i niwelacja terenu, czyli wyrównanie powierzchni działki pod budowę domu. Inwestor musi zatrudnić kierownika budowy, który zatroszczy się o tablicę informacyjną i założy dziennik budowy. Teren placu budowy należy także ogrodzić, najlepiej z pomocą ogrodzenia tymczasowego, które można wynająć.

 

Stan surowy zamknięty

 

Pierwsze prace budowlane są ukierunkowane na uzyskanie stanu zerowego. Realizowane są roboty ziemne, które pozwolą na budowę fundamentów. Należy także przygotować i zabezpieczyć elementy instalacji. Po zaizolowaniu i zasypaniu fundamentów uzyskiwany jest stan zerowy. Następnie wykonuje się następujące prace: murowanie ścian zewnętrznych i ścian nośnych, wykonanie stropów, betonowych schodów. Po pracach murarskich przychodzi czas na wykonanie więźby dachowej, izolację dachu oraz położenie pokrycia dachowego. Jest to stan surowy otwarty. Po wstawieniu okien i drzwi zewnętrznych, gdy wnętrze domu będzie całkowicie zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi uzyskiwany jest stan surowy zamknięty.

 

Stan deweloperski

 

Jeśli chodzi o prace na zewnątrz budynku, konieczne jest ocieplenie domu oraz wykonanie tynków zewnętrznych, parapetów, budowa schodów zewnętrznych. Następnie przechodzimy do wnętrza budynku i podejmujemy działanie ukierunkowane na przekształcenie surowych przestrzeni w użytkowe wnętrza. W tym celu należy wykonać instalację hydrauliczną, instalację centralnego ogrzewania oraz instalację elektryczną. Wznosi się ścianki działowe, układa płyty kartonowo-gipsowe, wykonuje wylewki. Ściany i sufity są tynkowane. W ten sposób uzyskiwany jest stan deweloperski, w którym dom jest gotowy do wykańczania.

 

Stan pod klucz

 

Na tym etapie budowy domu przeprowadza się wszystkie prace wykończeniowe: układa posadzki, przykleja płytki ścienne i podłogowe, maluje się ściany i sufity, montuje się parapety wewnętrzne. Przeprowadza się także biały montaż (wanny, kompakt WC, umywalka, armatura) oraz montaż elementów elektronicznych (gniazdka, włączniki). Na typ etapie wprowadza się także wszelkie elementy związane z koncepcją smart home, elementy automatyki do okien, rolet, bram, alarmy, system monitoringu. I tak, krok po kroku uzyskuje się w pełni wykończone wnętrza, które są przygotowane do meblowania. Jest to stan pod klucz.

 

Zagospodarowanie terenu wokół budynku

 

Jeśli chodzi o prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku, inwestor ma duży wpływ na zakres realizowanych prac. Wiele zależy oczywiście od budżetu, jakim dysponuje inwestor. Spora część tych prac może zostać odłożona na później, już po zakończeniu budowy domu. W ramach zagospodarowania terenu wokół budynku wykonuje się następujące prace: Montaż ogrodzenia stałego, wykonanie podjazdu, alejek ogrodowych, chodnika, wykonanie tarasu ogrodowego, montaż balustrad i barierek, wprowadzanie elementów małej architektury, wykonanie miejsca pod składowanie odpadów, budowa basenu, zakładanie trawnika i aranżacja ogrodu.

 

Formalności związane z zakończeniem budowy domu

 

Po zakończeniu budowy domu konieczne jest zawiadomienie o zakończeniu budowy. Na tym etapie potrzebne będą dokumenty: kompletny dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy o przeprowadzeniu wszystkich prac zgodnie z projektem, zaświadczenia o przeprowadzonych inspekcjach i przeglądach instalacji, dokument z powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej. Na typ etapie często miejsce ma także kontrola nadzoru budowlanego. Po formalnym złożeniu i przyjęciu zawiadomienia o zakończeniu budowy, inwestor symbolicznie otrzymuje klucze do domu. Dom jest już gotowy do zamieszkania!

 

Kompleksowa budowa domu z firmą New-House

 

Firma budowlana New House dysponuje dużym doświadczeniem w roli generalnego wykonawcy budynków. Oferujemy inwestorom kompleksową budowę domu, która obejmuje wszystkie etapy, w tym również niezbędne formalności. Na naszej stronie poświęconej etapom budowy domu znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat poszczególnych etapów i dowiesz się, jak krok po kroku realizowane są marzenia inwestorów o wymarzonym domu. Wybierając kompleksową budowę domu realizowaną przez generalnego wykonawcę zaoszczędzisz mnóstwo czasu i odciążysz się od wielu stresujących obowiązków, które w Twoim imieniu załatwi nasza firma.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.