Wybór działki budowlanej to pierwszy etap na drodze do zrealizowana marzeń o własnym domu. Szukając parceli należy pamiętać o tym, że jej charakterystyka i uwarunkowania będą decydować o tym, jaki dom będzie można na niej wybudować. Dlatego warto mieć już na oku konkretny projekt, pod kątem którego można będzie szukać działki budowlanej. W tym artykule omawiamy najważniejsze kwestie, które trzeba uwzględnić przy szukaniu dogodnej działki.
Ukształtowanie i wymiary działki
W pierwszej kolejności warto odnaleźć działkę budowlaną w Geoportalu, aby sprawdzić najważniejsze informacje na jej temat. Większość podstawowych informacji podaje jednak osoba wystawiająca ogłoszenie sprzedaży. Na pewno należy sprawdzić powierzchnię, ukształtowanie terenu, zadrzewienie (może mieć wpływ na czas przygotowań i koszty budowy), a także wymiary działki. Znając wymiary można sprawdzić, czy interesujący nas dom zmieści się na takiej działce. Jest to szczególnie ważne w przypadku wąskich działek budowlanych. Z kolei w bazie danych GIS zawierających mapy hydrogeologiczne można sprawdzić informacje o prawdopodobnym poziomie wód gruntowych.
Warunki zabudowy
O tym, jaki dom będzie można wybudować na działce decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten może wprowadzać ograniczenia związane z takimi kwestiami jak: powierzchnia zabudowy, współczynnik intensywności zabudowy, wysokość budynku i kąt nachylenia dachu, orientacja kalenicy dachu względem drogi. Znając warunki zabudowy opisane w MPZP można sprawdzić, czy na danej działce będzie można wybudować interesujący nas dom. Jeśli działka nie jest objęta MPZP, wówczas należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Status prawny działki
Po uzyskaniu numeru ewidencyjnego działki budowlanej można uzyskać wgląd w księgi wieczyste działki. Inwestor powinien sprawdzić, kto jest jej właścicielem, czy działka posiada współwłaścicieli, czy jest zadłużona, a także, czy ustanowiono na niej służebności, które mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort i poczucie prywatności przyszłych domowników. Inwestorzy realnie zainteresowani zakupem działki budowlanej powinni bezwzględnie sprawdzić status prawny w księdze wieczystej.
Uzbrojenie działki i dostęp do drogi
Sprawdzając działkę budowlaną należy także zweryfikować dostęp do drogi publicznej. Najkorzystniej wychodzą oczywiście działki położone bezpośrednio przy drodze. W innym razie konieczne będzie bowiem zbudowanie drogi dojazdowej na swój koszt, a dodatkowym minusem jest to, że właściciel sam będzie musiał dbać o tę drogę (np. w kwestii odśnieżania). Jeśli natomiast chodzi o uzbrojenie działki, należy sprawdzić przyłącza: energetyczne, wodne, kanalizacyjne, a także gazowe. Jeśli w okolicy nie przebiega sieć, uzyskanie przyłącza (poza energetycznym) może okazać się niemożliwe. Wówczas przyłącza należy zastąpić określonymi technologiami: przyłącze wodne studnią głębinową, przyłącze kanalizacyjne szambem lub przydomową oczyszczalnią, zaś przyłącze gazowe instalacją grzewczą zasilaną innym źródłem ciepła. Gaz do celów kuchennych pozyskuje się natomiast z butli.
Atrakcyjność lokalizacji
Zastanawiając się na zakupem działki budowlanej warto oczywiście odbyć rekonesans po okolicy. Na atrakcyjność lokalizacji wpływa wiele czynników: dostępność sklepów, aptek, stacji paliw, dostęp do komunikacji gminnej lub regionalnej, dostęp do służby zdrowia i oświaty, obecność komisariatu policji i remizy straży pożarnej w okolicy. Inwestor może również porozmawiać z sąsiadami, aby poznać ich opinie na temat lokalizacji, a także dowiedzieć się o ewentualnych minusach i mankamentach, o których raczej nie poinformuje nas dotychczasowy właściciel.
Cena działki budowlanej
Powyższe czynniki składają się na atrakcyjność działki budowlanej, a co za tym idzie, także na jej cenę. Warto poznać realia dla danej lokalizacji i sprawdzić, ile kosztują podobne działki. Można także zaczerpnąć rady osoby posiadającej większą wiedzę o rynku nieruchomości, aby sprawdzić, czy oferowana cena jest adekwatna do atrakcyjności interesującej nas działki budowlanej. Jeśli tak, można przejść do sfinalizowania transakcji. Zwykle najpierw podpisuje się umowę przedwstępną, a następnie umowę kupna-sprzedaży w obecności notariusza.
Jak szybko znaleźć dobrą działkę budowlaną?
Kompleksowa budowa domu z generalnym wykonawcą często obejmuje również wsparcie i fachowe doradztwo na etapie poszukiwania i zakupu działki budowlanej. W ten sposób inwestor może liczyć na pomoc specjalistów, którzy pomogą w znalezieniu dogodnej parceli. Na naszej stronie internetowej poświęconej działkom możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze parceli. Firma budowlana New House w ramach kompleksowej budowy domu pomaga inwestorowi znaleźć odpowiednią działkę, dokładnie sprawdzić ją pod każdym kątem, a także załatwić niezbędne formalności związane z zakupem działki budowlanej.