Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Jakie okna do domu?

Bardzo istotnym elementem w budowie domu, wpływającym na koszty oraz późniejszej eksploatacji jest stolarka okienna. Jakie okna wybrać, aby potem nie żałować decyzji?

Okna zapewniają nam dostęp do naturalnego światła dziennego, chronią przed hałasem czy włamaniem, zabezpieczają dom przed przenikaniem ciepłego lub zimnego powietrza z zewnątrz.
W wyborze okien kierujemy się głównie estetyką i wyglądem, ale musimy pamiętać  o tym, aby okna spełniały parametry energooszczędne, gdyż przez okna ucieka największa ilość ciepła z domu. W większości inwestycji stosuje się tzw. ciepły montaż, polega on na określonym sposobie uszczelniania przestrzeni pomiędzy ramą ościeżnicy okna a murem budynku. Tak zamontowane okna gwarantują minimalizację strat ciepła.
Na rynku mamy wielu producentów okien, którzy proponują dużo rozwiązań technicznych. Możemy wybrać okna z różnych materiałów - PCV, drewniane, aluminiowe lub drewniano-aluminiowe.
 
 
Okna PCV
 
Największą popularnością wśród budujących domy jednorodzinne cieszą się okna PCV. Jest to rozwiązanie najbardziej korzystne cenowo. Ale na ich korzyść przemawia nie tylko cena.
 
 

Okna PCV są trwałe, odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych, działania grzybów oraz owadów. Są również odporne na zarysowania i inne drobne zniszczenia. Okna PCV są bardzo łatwe w czyszczeniu, nie wymagają skomplikowanej i czasochłonnej konserwacji.
Okna PCV pokryte są warstwą drewnopodobną. Nowe technologie pozwalają na wytworzenie powierzchni profilu który wygląda dokładnie tak jak lakierowane drewno. Na rynku występuje wiele wzorów i odcieni, które możemy dopasować do swoich potrzeb i gustu. Dodatkowo, istnieje możliwość wykonania okna jednostronnie kolorowego, w którym strona wewnętrzna okna jest biała, a zewnętrzna w dowolnym kolorze drewnopodobnym.
 
 
 
Okna występują w wariantach dwuszybowych, trzyszybowych i więcej. Pakiet szybowy to tafle szkła o grubości 4-6mm oddzielone ramką dystansową, która utrzymuje je w pozycji pionowej w odpowiedniej odległości. Szerokość komory to ok.16mm.Wnętrze komory wypełnia gaz o właściwościach izolacyjnych –argon. Okna trzyszybowe są bardzo ciepłe. Jeśli chcemy aby nasz dom był energooszczędny zalecany jest wybór okien trzyszybowych. Większa liczba szyb skuteczniej chroni wnętrze przed zimnym powietrzem z zewnątrz.
Wielkość okien PCV to max. 2,5 m.
Jeśli planujemy większe przeszklenia, zalecane są okna aluminiowe lub drewniane.
 
 
Okna aluminiowe

Aluminium pod względem statyki, nośności oraz odporności na rozszerzalność wypada o wiele lepiej od PCV. Okna aluminiowe są zalecane przy dużych otworach, gdzie okna PCV nie da się zamontować ze względu na wytrzymałość. Niestety okna aluminiowe nie należą do najtańszych rozwiązań. Mają jednak wiele zalet: szeroki wybór kolorystyczny, trwałość, i łatwość użytkowania. Okna aluminiowe zachwycają wyglądem i idealnie pasują do nowoczesnych domów z dużymi przeszkleniami.
Do produkcji okien aluminiowych wykorzystuje się ciepłe profile, zbudowane z dwóch kształtowników aluminiowych i przekładki termoizolacyjnej. Profile aluminiowe są trwałe i nie wymagają konserwacji. Okna aluminiowe mają podobne parametry cieplne i akustyczne do okien PCV.
 
Okna drewniane

Drewno kojarzy nam się z elegancją i luksusem, a także trwałością. Struktura, rysunek słoi, wyjątkowe odcienie- to jest to co zachwyca nas w tym materiale. Okna drewniane sprawiają, że dom prezentuje się oryginalnie i szlachetnie. Nadają wnętrzu ciepły i przytulny charakter. Drewno oprócz tego że jest zdrowe dla użytkowników, jest przyjazne środowisku. Okna drewniane charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Decydując się na drewnianą stolarkę okienną, zyskujemy niższe rachunki za ogrzewanie.
Drewno potrafi być też świetnym izolatorem hałasu z zewnątrz.
Najpopularniejszym drewnem do produkcji okien jest sosna. Drzewo to jest wytrzymałe i trwałe, ale również wykazuje się dużą sprężystością i jest łatwe w obróbce. Na rynku dostępne są również okna z innych gatunków takich jak świerk, modrzew, dąb czy bardziej egzotyczne meranti. Okna drewniane są sztywne i nadają się do dużych przeszkleń.
Wadą drewna jest wysoka wrażliwość na wilgoć. Okna drewniane co jakiś czas trzeba odnawiać i poddawać konserwacji. Okna drewniane są także dużo droższe niż okna PCV.

Okna drewniano- aluminiowe

Okna drewniano –aluminiowe to okna których profile od wewnątrz wykonane są z drewna, a po stronie zewnętrznej osłonięte są warstwą aluminium. Warstwa aluminium chroni drewno przed działaniem czynników zewnętrznych- słońca czy deszczu, a także stanowi wzmocnienie antywłamaniowe. Między drewnem a aluminium położona jest specjalna pianka która zapewnia dodatkowo ochronę termiczną i doskonałe współczynniki przenikania ciepła. Okna drewniano- aluminiowe są jednak najdroższym rodzajem stolarki.

Jak widzimy trudno jednoznacznie stwierdzić które okna są lepsze. Każdy materiał ma odmienne właściwości, a więc mocne i słabe strony. Na szczęście oferta stolarki okiennej jest na tyle szeroka, że na pewno znajdziemy okna spełniające wszelkie nasze wymagania.

Jeśli są Państwo zainteresowani kompleksową budową domu, zachęcamy do szybkiej i bezpłatnej wyceny kosztów budowy domu https://new-house.com.pl/wycena-budowy-domu.
 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.