Akademia Budowlana

Budowa domu na wąskiej działce – wszystko co powinniśmy wiedzieć na ten temat

Spis treści:

Wąskie działki budowlane są dużo tańsze, co przy aktualnych cenach nieruchomości sprawia, że wielu inwestorów decyduje się na zakup tej parceli. Budowa domu na wąskiej działce nie różni się specjalnie od budowy domu na dużej działce, a kluczowe kwestie należy uwzględnić już na etapie wyboru projektu. Jeśli tylko zadbamy o projekt zgodny z MPZP oraz dostosowany do wymiarów działki, budowa domu nawet na wąskiej działce nie powinna sprawić trudności.

 

Co to jest wąska działka budowlana?

 

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest wąska działka budowlana. Jeśli zerkniemy do ustawy o prawie budowlanym, znajdziemy tam informacje, że wąska działka budowlana to taka, której szerokość nie przekracza 16 metrów. Dlaczego jest to problem? Ponieważ w prawie budowlanym obecne są także przepisy, które nakazują zachowanie minimalnych odległości od granicy działki budowlanej. To sprawia, że zmieszczenie budynku na wąskiej działce będzie dużo trudniejsze.

 

Jakie są wymagane odległości? Dla ścian z oknami lub drzwiami zewnętrznymi są to 4 metry, natomiast w przypadku ścian pozbawionych okien i drzwi – 3 metry. Ponadto, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może dopuszczać budowę domu z zachowaniem minimalnej odległości 1,5 m od granicy działku lub budowę przy samej granicy działki. Jeśli jednak MPZP w Twojej lokalizacji nie daje takiej możliwości, wówczas trzeba się trzymać odległości ustawowych. Zakładając dwie ściany z oknami. na działce o szerokości 16 metrów zostaje nam tylko 8 metrów miejsca na ścianę budynku.

 

Wybór właściwego projektu to podstawa

 

Niewielka szerokość działki budowlanej to dość powszechny problem, a to oznacza, że w katalogu projektów renomowanych pracowni architektonicznych łatwo można znaleźć projekty domów na wąską działkę. Zwykle są to budynki o szerokości w przedziale od 6 do 10 metrów. Jaki dom sprawdzi się najlepiej na wąskiej działce? Najczęściej są to domy zaprojektowane na planie długiego i wąskiego prostokąta. Największym zainteresowaniem cieszą się domy z poddaszem oraz domy piętrowe, które pozwalają na mniejszej powierzchni zabudowy uzyskać większą powierzchnię użytkową.

 

Szukając projektu domu na wąską działkę należy zatem sprawdzić, jakie są minimalne wymiary działki potrzebne do wybudowania domu z projektu. Autorzy projektów zawsze dostarczają takich informacji wraz z podstawowymi parametrami technicznymi budynku. Dzięki temu inwestor może sprawdzić, czy wybrany przez niego projekt będzie można zrealizować w tym miejscu. Jeśli tak, budowa domu na wąskiej działce nie powinna sprawić większych trudności.

 

Co warto sprawdzić przed wyborem projektu domu?

 

Na pewno należy zerknąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby sprawdzić, czy nie wprowadzono w nim zapisu umożliwiającego budowę domu z zachowaniem przynajmniej 1,5 m odstępu od granicy działki. Jeśli tak, inwestor zyska znacznie większą swobodę w wyborze odpowiedniego projektu domu. MPZP w skrajnych sytuacjach umożliwia budowę domu bezpośrednio przy granicy działki (np. domy przylegające do siebie jedną ze ścian zewnętrznych). Z takimi sytuacjami spotkamy się na starszych osiedlach domów jednorodzinnych. Jeśli działka nie jest objęta MPZP, wówczas inwestor powinien złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

 

Czy budowa domu na wąskiej działce jest problematyczna?

 

Problematyczne może być jedynie znalezienie satysfakcjonującego projektu domu, który będzie można zrealizować na takiej działce. Przepisy mówiące o konieczności zachowania minimalnej odległości od granicy działki znacznie utrudnia znalezienie projektu na wąską działkę. Jest to jednak dość powszechny problem, dzięki czemu, w katalogach znanych pracowni architektonicznych można znaleźć wiele takich projektów. Na stronie firmy budowlanej New House dostępnych jest kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów, a wśród nich dostępne są także projekty domów na wąską działkę. Dzięki temu, budowa domu na wąskiej działce stanie się dużo prostsza.

 

Czy opłaca się zainwestować w indywidualny projekt domu?

 

Wąska działka budowlana bez wątpienia może być działką problematyczną. A na takich działkach doskonale sprawdzają się projekty indywidualne. Są one tworzone pod kątem indywidualnych potrzeb inwestora oraz w oparciu o parametry techniczne konkretnej działki budowlanej. W ten sposób, projekt indywidualny pozwala wykorzystać pełny potencjał dostępnej parceli. To bardzo wygodne rozwiązanie, aczkolwiek odpowiednie dla osób dysponujących nieco większym budżetem. Koszty projektu indywidualnego są bowiem dużo wyższe od gotowego projektu. Za taki projekt często trzeba zapłacić od 150 do 250 zł za metr kwadratowy. To oznacza, że za projekt indywidualny domu o powierzchni 100 m2 zapłacisz od 15,000 do 25,000 zł.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.