Akademia Budowlana

Ogrodzenie działki – najpopularniejsze propozycje

Spis treści:

Eleganckie i praktyczne ogrodzenie działki stanowi ważny element wieńczący posesję i zapewniający domownikom poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności. Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia swojej posesji, począwszy od praktycznych, metalowych ogrodzeń, przez solidne mury, aż po tradycyjne płoty z drewna. W tym artykule przyjrzymy się popularnym formom ogrodzenia działki budowlanej i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

 

Jaką funkcję pełni ogrodzenie działki?

 

Ogrodzenie działki ma zagwarantować domownikom poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności. Ogrodzenie zabezpiecza posesję przed niepożądanymi gośćmi, zarówno włamywaczami, jak również zwierzętom, które mogłyby łatwo dostać się na teren naszej działki. Z punktu widzenia estetyki, ogrodzenie jest ważnym elementem zagospodarowania terenu. Wyznacza granice Twojej nieruchomości, wizualnie współpracuje z ogrodem, stanowi poniekąd wizytówkę posesji.

 

Wybierając ogrodzenie działki trzeba zatroszczyć się także o pasująca bramę wjazdową oraz furtkę lub furtki, jeśli działka jest połączona z więcej niż jedną drogą. Chociaż ogrodzenie posesji po wybudowaniu domu nie jest obowiązkowe, to jednak stanowi integralną część całej działki. Dlatego warto jak najszybciej zatroszczyć się o praktyczne, trwałe, a zarazem estetyczne ogrodzenie, które zapewni lepszą ochronę nieruchomości i zadba o większy komfort domowników.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

 

Wybierając ogrodzenie działki trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – konstrukcja ogrodzenia. Do wyboru mamy ogrodzenia pełne, ogrodzenia ażurowe lub ogrodzenia częściowo pełne, w których spore fragmenty są zabudowane, a niektóre ażurowe. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na poczuciu bezpieczeństwa i prywatności, wybierzesz ogrodzenie pełne. Jeśli jednak nie chcesz całkowicie odcinać swojej posesji od świata i zależy Ci na tym, aby pochwalić się pięknym ogrodem przechodniom i sąsiadom, wówczas lepszym wyborem jest ogrodzenie ażurowe.

 

Wybierając rodzaj ogrodzenia trzeba pamiętać, że ogrodzenie powinno być trwałe, ale również funkcjonalne. Niektóry typy ogrodzeń, choć są bardzo ładne, wymagają okresowej konserwacji, która nastręcza dodatkowych obowiązków i kosztów. Bardzo ważnym czynnikiem są również koszty. Ogrodzenie działki, zwłaszcza dużej, może wiązać się ze sporymi wydatkami. Tymczasem wybór formy ogrodzenia ma decydujące znaczenie w kontekście całkowitych kosztów.

 

Popularne sposoby ogrodzenia działki

 

Zastanawiasz się, jakie ogrodzenie okaże się najlepszym rozwiązaniem? Do wyboru pozostaje naprawdę szeroki wachlarz różnych ogrodzeń: metalowych, drewnianych, murowanych, a także mieszanych. Poniżej po krótce opisujemy właściwości poszczególnych form ogrodzenia, wskazując ich mocne i słabe strony.

 

Ogrodzenia metalowe

 

Ogrodzenia metalowe możemy podzielić na te zwykłe marketowe oraz kute. Pierwsze są wytwarzane hurtowo w zakładach produkcyjnych. Są stosunkowo niedrogie, bardzo estetyczne, a także trwałe, choć wiele tu zależy od jakości materiału. Z czasem pojawia się konieczność zastosowania preparatu chroniącego przed rdzą, a także odmalowania ogrodzenia. Ogrodzenia metalowe są bardzo uniwersalne i dostępne w szerokiej gamie stylów.

Ogrodzenia kute są wytwarzane ręcznie przez kowala, dzięki czemu odznaczają się znacznie większą trwałością i praktycznie nie wymagają dodatkowej konserwacji. Co więcej, mogą być wykonane na zamówienie, w dowolnym stylu i rozmiarze. To niezwykle efektowne i funkcjonalne ogrodzenie, ale jego minusem jest cena. Za ogrodzenia kute trzeba bowiem słono zapłacić.

 

Mury z bloczków, cegieł lub kamienia

 

Drugą grupą produktów są ogrodzenia murowane. Stanowią solidną zaporę i odznaczają się dużą trwałością, a ponadto nie wymagają konserwacji. Można je wykonać z bloczków betonowych, z cegły, a także z kamienia naturalnego. Bardzo popularne są również warianty mieszane, w których murowana jest podbudowa i filary ogrodzenia, podczas gdy wypełnienie stanowią elementy metalowe lub gabiony. Takie ogrodzenie jest w pełni zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Minusy? Ogrodzenia murowane wymagają oczywiście dłuższego czasu na montaż, a dodatkowo wiążą się z wysokimi kosztami. To obok ogrodzeń kutych najdroższe z dostępnych rozwiązań.

 

Drewniane płoty

 

Bardzo popularne są również ogrodzenia drewniane, wykonane z desek lub paneli. Świetnie sprawdzą się w zestawieniu z domem w stylistyce tradycyjnej lub wiejskiej. Mogą być pełne i ażurowe, a kolejnym plusem jest możliwość swobodnego wyboru wymiarów takiego ogrodzenia. Montaż jest szybki i bezproblemowy. Wadą niewątpliwie jest to, że drewno z czasem wymaga konserwacji. Musi być traktowane drewnochronem oraz malowane – tylko w ten sposób oprze się warunkom atmosferycznym w szerszej perspektywie czasu. Jeśli chodzi o koszty, ogrodzenie drewniane jest tańsze od metalowych i murowanych, ale za drewno dobrej jakości trzeba będzie sporo zapłacić.

 

Metalowa siatka

 

Jednym z najbardziej budżetowych rozwiązań jest metalowa siatka rozpięta na słupkach osadzonych w ziemi w równych odstępach. Wśród zalet na pewno możemy wymienić: niską cenę, krótki czas i prostotę montażu, brak konieczności konserwowania takiego ogrodzenia. Takie ogrodzenie może być także podstawą dla roślin pnących. Minusem jest niewątpliwie trwałość. Takie ogrodzenia łatwo jest sforsować czy też przeciąć nożycami do metalu. Nie jest to także szczególnie estetyczne rozwiązanie i nie zapewnia oczekiwanego poczucia dyskrecji i bezpieczeństwa. Dlatego metalowe siatki często służą jako rozwiązanie tymczasowe, zanim właściciel posesji nie uzbiera na bardziej trwałe ogrodzenie.

 

Ogrodzenie gabionowe

 

Gabiony to specjalne metalowe kosze wypełnione kamieniami lub kruszywem. Są osadzane na murowanych podstawach, zwykle z betonowych bloczków. Jest to ogrodzenie bardzo trwałe, praktyczne, a zarazem stosunkowo niedrogie. Odznacza się także bardzo nowoczesnym wyglądem. Problematyczny jest jednak sam montaż, który wymaga wymurowania podstawy oraz wypełniania gabionów kamieniami lub kruszywem. Samo pozyskanie dostatecznej ilości materiałów również może wiązać się ze znaczącymi kosztami. Mimo tych wad, ogrodzenia gabionowe cieszą się coraz większą popularnością i znajdują zastosowanie także jako podstawa dla ogrodzeń panelowych.

 

Żywopłot

 

Ostatnim rozwiązaniem jest żywopłot. Najczęściej idzie on w parze z metalową siatką, która stanowi podstawę dla roślin pnących, a także dla krzewów, które nadają się do stworzenia żywopłotu. Żywopłotem mogą być także drzewka, zwykle iglaki. To bardzo proste, naturalne i ekologiczne rozwiązanie. Dodatkowo nie wymaga dużych nakładów finansowych. Minusów jest jednak całkiem sporo – przede wszystkim trzeba dbać o rośliny składające się na żywopłot, co często nastręcza dodatkowych obowiązków związanych z przycinaniem i kształtowaniem. Dodatkowo, stworzenie gęstego i atrakcyjnego wizualnie żywopłotu wymaga wiele czasu, nawet kilku lat.

 

Jakie ogrodzenie działki wybrać?

 

To zależy od indywidualnych oczekiwań właściciela działki, jak również od tego, jakim budżetem dysponuje. Najwięcej korzyści zdają się oferować ogrodzenia murowane, a także ogrodzenia kute, ale ich minusem są bardzo wysokie koszty. Z kolei do rozwiązań budżetowych możemy zaliczyć metalowe siatki, proste ogrodzenia panelowe z metalu, jak również żywopłoty. W połączeniu z modernistycznymi domami świetnie komponują się natomiast ogrodzenia gabionowe. Z kolei miłośnicy tradycyjnego stylu i klimatu chętnie sięgną po ogrodzenia drewniane.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.