Akademia Budowlana

Generalny wykonawca budowlany – co to oznacza?

Spis treści:

Budowa domu to czasochłonny i odpowiedzialny proces, który może nastręczyć inwestorowi wielu dodatkowych obowiązków oraz nerwów. Wizja ta jest szczególnie odstraszająca dla inwestorów, którzy nie posiadają rozległej wiedzy na temat branży budowlanej. Sporym udogodnieniem może być jednak generalny wykonawca budowlany. Jest on odpowiedzialny za kompleksową budowę domu i odciążenie inwestora od wielu spraw formalnych.

 

Kim jest generalny wykonawca budowlany?

 

Generalny wykonawca budowlany to określenie odnoszące się do firmy budowlanej, która świadczy kompleksową budowę domu. Oznacza to, że projekt jest realizowany od a do z przez jedną firmę, bez konieczności zatrudniania podwykonawców. Co ważne, generalny wykonawca budowlany może pomóc inwestorowi także w zagadnieniach związanych z budową domu, a zatem: przy sprawdzeniu i zakupie działki, przy adaptacji projektu, przy załatwianiu formalności. To wszystko sprawia, że inwestor ma po swojej stronie znacznie mniej obowiązków, a budowa domu jest dla niego procesem dużo mniej stresującym i niewymagającym specjalistycznej wiedzy.

 

Co obejmuje kompleksowa budowa domu?

 

O zakresie współpracy pomiędzy wykonawcą a inwestorem decyduje umowa o roboty budowlane. Przed sporządzeniem takiej umowy strony ustalają zakres obowiązków po stronie wykonawcy. Jak już mówiliśmy, generalny wykonawca budowlany może zająć się znacznie większą liczbą obowiązków, aniżeli same prace budowlane. Kompleksowa realizacja może obejmować:

 

 

W rezultacie, rola inwestora ogranicza się tak naprawdę do podpisania umowy, kilkukrotnego pojawienia się na placu budowy (lub w siedzibie firmy generalnego wykonawcy), a także do dostarczenia środków przewidzianych w umowie o roboty budowlane.

 

Jakie korzyści oferuje budowa domu z generalnym wykonawcą?

 

Wybór generalnego wykonawcy gwarantuje inwestorowi przede wszystkim oszczędność czasu. Inwestor będzie reprezentowany przez pośrednika firmy budowlanej w sprawach formalnych, a doradcy firmy pomogą w podjęciu wszelkich kluczowych decyzji. Co za tym idzie, inwestor nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy o branży budowlanej, nie musi zatrudniać podwykonawców, nie musi stale kontrolować tego, co dzieje się na placu budowy. Jest to także duża oszczędność nerwów.

 

A koszty? No cóż, budowa domu z generalnym wykonawcą wydaje się droższa, aniżeli budowa domu z podwykonawcami. Jednak to nie zawsze prawda. Budowa domu z wieloma podwykonawcami zwiększa ryzyko przestojów, opóźnień oraz błędów, a te z kolei windują całkowite koszty budowy domu. W tej sytuacji może się zatem okazać, że generalny wykonawca budowlany pozwoli także zaoszczędzić pieniądze, gwarantując pełen profesjonalizm i punktualność.

 

Generalny wykonawca czy podwykonawcy?

 

Budowa domu z podwykonawcami jest doradzana tym inwestorom, którzy chcą rozdzielić budowę domu na etapy rozłożone w czasie. Inwestor powinien jednak dysponować szeroką wiedzą i znajomością branży budowlanej lub też zatrudnić zaufanego kierownika budowy, który przypilnuje, aby dom został wzniesiony zgodnie z założeniami projektu budowlanego. Generalny wykonawca budowlany jest rozwiązaniem dedykowanym tym inwestorom, którzy chcą przeprowadzić budowę domu w krótszym czasie, dysponują już całą niezbędną kwotą, a także chcą odciążyć się od dodatkowych obowiązków i oszczędzić czas.

 

Jak wybrać generalnego wykonawcę budowlanego?

 

Szukając zaufanego wykonawcy warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w branży, zakres świadczonych usług, a także portfolio, w którym można sprawdzić zrealizowane inwestycje. Na pewno warto także poczytać opinie ze strony inwestorów, którzy mieli już okazję współpracować z wybraną firmą budowlaną. Inwestor powinien także sprawdzić, czy wybrany wykonawca świadczy swoje usługi a danej lokalizacji. Po pierwszej rozmowie telefonicznej można natomiast ocenić, czy współpraca zapowiada się na owocną i w sympatycznej, przyjaznej atmosferze. Na koniec zostają oczywiście koszty – renoma oraz doświadczenie generalnego wykonawcy budowlanego ma ogromny wpływ na widełki cenowe, a co za tym idzie, całkowite koszty budowy domu.

 

Jak sporządzić umowę o roboty budowlane?

 

Współpraca z generalnym wykonawcą budowlanym przebiega zgodnie z umową o roboty budowlane. Taka umowa zawiera zakres obowiązków wykonawcy oraz inwestora, informacje o wynagrodzeniu, terminy oraz inne, szczegółowe informacje na temat tego, jak przebiegać ma realizacja prac budowlanych. Na pewno warto skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca, który zapozna się z umową i stwierdzi, czy jest ona korzystna. Musimy bowiem pamiętać, że umowa zabezpiecza interesy wykonawcy oraz inwestora, a w przypadku niewykonania prac lub wykonania ich w sposób niezgodny z projektem, daje inwestorowi możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem.

 

Firma budowlana New-House jako generalny wykonawca budowlany

 

Firma budowlana New-House dysponuje ponad 30-letnim doświadczeniem i ma w swoim portfolio ponad 1900 wybudowanych domów. Posiadamy zatem bardzo bogate doświadczenie jako generalny wykonawca budowlany. Kompleksowa budowa domu obejmuje również wsparcie na etapie poszukiwania i zakupu działki, a także załatwianie spraw formalnych przed i po zakończeniu budowy. Decydując się na budowę domu z firmą budowlaną New-House możesz liczyć pełen profesjonalizm, fachowość oraz punktualność. Generalny wykonawca budowlany to dobry sposób na wybudowanie wymarzonego domu bez zbędnego stresu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.