Generalny remont domu to dość złożona i czasochłonna inwestycja. Wiele osób wierzy jednak, że zakup starego domu do remontu jest bardziej opłacalny, aniżeli budowa domu od podstaw. W wielu przypadkach rzeczywiście tak jest, aczkolwiek nie zawsze. Wiele zależy oczywiście od stanu technicznego budynku, a zwłaszcza kondycji konstrukcji nośnej. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, na czym polega generalny remont domu.
Co to jest remont domu?
Na początek warto zdefiniować, czym właściwie jest remont domu. Zgodnie z definicją prawa budowlanego, są to prace ukierunkowane na przywrócenie budynku do jego pierwotnej formy. To pewne uproszczenie, bowiem prace remontowe mogą obejmować ocieplenie budynku, wymianę pokrycia dachowego czy też wymianę okien. Jeśli jednak nie ingerujemy w kluczowe parametry domu (wysokość, szerokość, długość, powierzchnia), wówczas możemy uznać, że jest to remont domu. Zdecydowaną większość prac można przeprowadzić bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale niektóre prace mogą wymagać zgłoszenia (np. zmiana instalacji grzewczej, powiększanie otworów okiennych, zmiana pokrycia dachu).
Od czego należy zacząć generalny remont domu?
Generalny remont warto rozpocząć od ekspertyzy technicznej. Należy ją zlecić rzeczoznawcy posiadającemu stosowne uprawnienia budowlane. Oceni on dokładny stan techniczny i wyda szczegółową ekspertyzę, z której dowiemy się, czy konstrukcja nośna budynku jest w dobrym stanie i czy nie trzeba ingerować chociażby w fundamenty lub konstrukcję dachu. Na podstawie tej ekspertyzy można także zaplanować kompleksowe prace remontowe.
W pierwszej kolejności warto rozplanować prace, które będą ukierunkowane na poprawienie charakterystyki energetycznej domu. Pozwoli to obniżyć koszty eksploatacji, a także sprawić, że dom stanie się bardziej funkcjonalny i komfortowy. Generalny remont domu zazwyczaj przeprowadza się poczynając od prac na zewnątrz budynku, a kończąc na remoncie wnętrz. Warto także sprawdzić, czy planowane prace nie wymagają zgłoszenia, a jeśli okaże się to konieczne, należy zadbać o niezbędne formalności. Bardzo pomocny może się okazać projekt generalnego remontu domu.
Prace remontowe na zewnątrz budynku
Jak już mówiliśmy, generalny remont domu zazwyczaj rozpoczyna się od prac na zewnątrz budynku. Jeśli jest to dom nieocieplony, bez wątpienia należy zacząć właśnie od ocieplenia domu celem poprawienia jego charakterystyki energetycznej. Ponadto, należy wymienić okna i drzwi zewnętrzne na takie zgodne ze standardami WT 2021. Konieczna będzie inspekcja dachu i jeśli okaże się to konieczne – wymiana paroizolacji, termoizolacji oraz pokrycia dachowego. Do tego warto sprawdzić orynnowanie oraz instalację odgromową. Generalny remont domu przypomina zatem budowę domu. Projekt realizuje się najpierw do stanu zamkniętego surowego, a dopiero po zwieńczeniu prac na zewnątrz przechodzi się do prac wewnątrz budynku.
Modernizacja sieci i wymiana instalacji grzewczej
Aby poprawić komfort i funkcjonalność budynku, warto pomyśleć o wymianie instalacji elektrycznej, zwłaszcza, jeśli w domu zastosowano starą sieć jednofazową z przewodami aluminiowymi. Niewiele mówi się o tym, ale elektrycy są zgodni, że przewody aluminiowe są bezpieczne przez max. 20 – 25 lat. Im starsze przewody, tym większe ryzyko spięć, awarii, a nawet pożaru. Dlatego tez, przewody aluminiowe aktualnie wymienia się na miedziane. Należy także przyjrzeć się sieci wodno-kanalizacyjnej, która z czasem ulega zapychaniu i rozszczelnieniu. W ramach generalnego remontu domu można wymienić także instalację grzewczą na bardziej energooszczędny system.
Remont i aranżacja wnętrz od podstaw
Dopiero po termomodernizacji domu oraz wymianie sieci oraz instalacji można przejść do remontu wnętrz. Należy zerwać stare podłogi, ponownie wykonać wylewki, wygładzić ściany i położyć nowe tynki, pomalować ściany i sufity, wymienić parapety, położyć nowe podłogi. Do tego dochodzi biały montaż oraz montaż osprzętu elektronicznego. Skala prac na tym etapie zależy w dużej mierze od tego, ile budżetu pozostało nam na wykonanie remontu. Plusem jest to, że sporo prac można przeprowadzić samodzielnie, aby zaoszczędzić pieniądze. Samodzielnie można chociażby pomalować ściany, a z pomocą drugiej osoby położyć panele podłogowe. Osoby dysponujące większym budżetem mogą skorzystać z pomocy projektanta, który wykona projekty wnętrz. To gotowa instrukcja potrzebna do stworzenia funkcjonalnych i modnych wnętrz pod kątem potrzeb domowników.
Czy generalny remont domu się opłaca?
Wysokie koszty budowy domu oraz wysokie ceny nowych domów sprawiają, że wielu inwestorów postrzega wizję zakupu starego domu do remontu jako bardziej opłacalną. Jak jest w praktyce? Niezbędne jest przeprowadzanie kalkulacji i obliczenie, jaka będzie suma kosztów zakupu domu oraz generalnego remontu. Jeśli uzyskana kwota jest niższa, niż ceny nowych nieruchomości, wówczas jest to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie, na które warto się zdecydować.
Należy jednak pamiętać, że dopiero fachowa ekspertyza techniczna pozwala ocenić dokładny stan techniczny budynku i na tej podstawie ocenić, ile trzeba będzie zainwestować w odnowienie domu. Przed rozpoczęciem prac należy przygotować kosztorys, a także sprawdzić, jakim budżetem dysponujemy. Powszechnym błędem jest bowiem porywanie się z motyką na słońce kończące się tym, że remont trzeba przerwać ze względu na brak środków. W związku z tym, decydując się na generalny remont domu, zawsze warto zadbać o 10-20% zapasu w przewidywanym budżecie.