Balkon jest bardzo narażony na warunki atmosferyczne, które z czasem mogą odbijać się na jego trwałości oraz wyglądzie. Głównym zagrożeniem są oczywiście opady deszczu oraz opady śniegu. Płyta balkonowa musi zostać odpowiednio zaizolowana, aby wilgoć nie miała do niej dostępu. Konieczne jest także zastosowanie spadków oraz odpowiednie wykończenie krawędzi. W tym artykule omawiamy, jak powinna wyglądać dobra hydroizolacja balkonu.
Jaką rolę pełni dobra hydroizolacja balkonu?
Hydroizolacja to inaczej izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna. Jest to warstwa bądź też system rozwiązań, które mają zapewnić elementowi budynku właściwą ochronę przed wilgocią. W przypadku balkonu jest to szczególnie ważne, ponieważ w pespektywie długoterminowej wilgoć jest w stanie poważnie uszkodzić zarówno zbrojenie płyty, jak również sam beton, co z czasem mogłoby prowadzić nawet do zerwania się balkonu. Dlatego dobra hydroizolacja balkonu czy tarasu to absolutna podstawa. Warto pamiętać, że nie chodzi tu o same materiały izolacyjne, ale również o prawidłowe wykonanie płyty z zachowaniem skosów oraz wykonanie okapów.
Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań oferujących trwałą i praktyczną hydroizolację balkonu. Wybierając optymalny system na pewno warto wziąć pod uwagę dokładny sposób wykonania balkonu, a także jego powierzchnię. W przypadku dużych balkonów powinno się stosować bardziej elastyczne materiały, które pozwolą zachować szczelność na całej powierzchni. Hydroizolację balkonu możemy podzielić na jedno i dwuskładnikową. W przypadku tego drugiego rozwiązania stosuje się składniki mineralne i tworzywa sztuczne celem zachowania dyfuzji pary wodnej. W ten sposób konstrukcja balkonu jest w stanie skuteczniej i efektywniej oddawać nagromadzoną wilgoć.
Z czego wykonuje się hydroizolację balkonu?
Płytę balkonową należy uprzednio zagruntować preparatem stabilizującym. Następnie stosuje się masę polimerowo-bitumiczną, którą wyciąga się także na ścianę pionową budynku. Wysokość izolacji na ścianie powinna uwzględnić także warstwę folii oraz materiałów termoizolacyjnych. Po wyłożeniu folii budowlanej chroniącej izolację układa się warstwę dociskową. Tutaj bardzo istotną kwestią jest zachowanie spadku płyty. Spadek powinien wynosić 1 – 3 stopnie, tak, aby zapewnić swobodne spływanie wody opadowej. Nawet najlepsza hydroizolacja balkonu okaże się bowiem nieskuteczna, jeśli woda będzie długotrwale zalegać i oddziaływać na płytę.
W miejscach styku ściany i posadzki stosuje się taśmy uszczelniające. Podobnie robimy z dylatacjami. Finalną warstwę wylewki balkonowej zabezpiecza się jeszcze folią w płynie lub hydroizolacją dwuskładnikową. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób wykończony zostanie balkon. W przypadku folii stosuje się zwykle dwie warstwy – pierwszą na 1 mm i drugą nieco grubszą. Teraz można przystąpić do położenia docelowego pokrycia w postaci płytek, paneli czy też sztucznej trawy. Bardzo istotną kwestią jest także prawidłowe wykonanie okapów balkonowych, co wiąże się z obróbką blacharską. Są one niezbędne do tego, aby kierować spływającą wodę poza obręb płyty, tak, aby nie osadzała się ona na pionowych elementach płyty, a także na jej spodzie.
Ile kosztuje profesjonalna hydroizolacja balkonu?
Wzrost cen materiałów budowlanych i wykończeniowych w 2022 roku nie ominął oczywiście materiałów hydroizolacyjnych, a także blachy, z której wykonuje się okapy oraz profile odpowiedzialne za odprowadzanie wody opadowej poza zasięg płyty balkonowej oraz elewacji. Obecnie, profesjonalna hydroizolacja balkonu może kosztować nawet 80 – 120 zł za metr kwadratowy. Duże znaczenie w kontekście kosztów ma oczywiście to, jakie materiały wybierzemy. Jedno jest jednak pewne, na hydroizolacji balkonu nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że decyduje to o jego trwałości i estetycznym wyglądzie, ale również o bezpieczeństwie użytkowników.
Jak wybrać właściwy system hydroizolacji?
To zależy od powierzchni balkonu, jak również od docelowej warstwy wykończenia. Najlepsze są rozwiązania systemowe stworzone z myślą o stworzeniu konkretnego balkonu, czy to wykończonego płytkami ceramicznymi, czy też elementami drewna. Aktualnie możemy liczyć na szereg nowoczesnych rozwiązań, które są w stanie jeszcze skuteczniej zabezpieczyć balkon przed oddziaływaniem wilgoci i warunków atmosferycznych. Tym samym nawet po wielu latach eksploatacji na balkonie nie widać śladów oddziaływania wilgoci. Wybór optymalnego systemu hydroizolacji najlepiej jest skonsultować z fachowcem, który dobierze rozwiązanie pod kątem Twoich indywidualnych oczekiwań.
Komu zlecić profesjonalną hydroizolację balkonu?
Część osób decyduje się na samodzielne wykonanie hydroizolacji balkonu, celem obniżenia kosztów. O ile samo położenie folii w płynie na wylewkę betonową nie jest szczególnie trudne, o tyle hydroizolacja całej płyty wraz z zachowaniem spadków i stworzeniem okapów wymaga już bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. W związku z tym, tego typu prace warto powierzyć wykwalifikowanej firmie budowlanej, takiej jak firma New House. Jeśli znajdujesz się na etapie budowy domu, a projekt zakłada stworzenie balkonów, za hydroizolację odpowiada oczywiście firma budowlana, która dobierze najlepszy system. Jeśli natomiast remontujesz stary balkon, wybór hydroizolacji, jak również całą robociznę warto zlecić wykwalifikowanym fachowcom. Wszelkie błędy okażą się bowiem bardzo kosztowne i niekorzystnie wpłyną na trwałość balkonu.